Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Užitečné tipy, jak si nezabouchnout dveře k ústnímu pohovoru

aktualizováno 
S životopisem, který obsahuje chyby, nepřesné, nebo dokonce nepravdivé informace a navíc je nepřehledný, opravdu neoslníte. A zabouchnete si tak dveře k ústnímu pohovoru.

Životopis je nutné pravidelně aktualizovat. Zkontrolujte si vždy, máte-li správně kontaktní údaje a nejvyšší dosažené vzdělání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je to velice banální rada, ale mnoho mladých lidí po škole se jí stále odmítá řídit: v životopise by neměly být gramatické ani pravopisné chyby. Jestliže si nevěříte, dejte jej zkontrolovat někomu, kdo si je v češtině jistější. Jinak se diskvalifikujete už na začátku.

Souvislý text už nikdo číst nebude

Životopis musí být strukturovaný, tedy rozdělený na základní údaje, vzdělání, pracovní zkušenosti a ostatní dovednosti. Výčet pracovních zkušeností by měl být v bodech, souvislý text je už skoro nepřípustný. Životopis by neměl být moc dlouhý, doporučuje se jedna strana, maximálně dvě. Mnohem lepší je vytvářet životopisy samostatně úplně nové, zaměstnavatelé nemají moc rádi předvyplněné formuláře, které najdete na internetu.

Životopis podle personalistů

  • je strukturovaný, přehledný, zajímavý
  • nejsou v něm chyby
  • je k němu přiložen motivační dopis
  • obsahuje aktuální informace
  • jsou v něm napsány jen pravdivé údaje
  • jeho součástí je seriózní fotografie

Ale i fantazie musí mít určitou mez. "Kandidáti by si měli dávat pozor na přehnanou kreativitu. Doporučujeme použít nanejvýš dvě barvy a jeden typ písma," radí HR manažerka společnosti DHL Gabriela Kahounová.

Nezapomeňte do životopisu vložit fotografii. Ta ovšem nesmí zabrat půl strany a neměli byste na ní být vyfoceni v klubu nebo například na cyklistickém výletě. Vsaďte raději na formální styl a standardní pasový formát.

Neprozrazujte na sebe všechno

Nikdy v životopise nelžete, přijde se na to. "Obyčejně kandidáti udávají nepravdivé informace u předchozí praxe nebo nadhodnocují odborné a především jazykové znalosti. Zda uchazeč lhal, odhalí zkušený personalista v průběhu ústního pohovoru, u odborných a jazykových znalostí na základě testu. Hodně napovědí i reference uvedené v životopise," doplňuje Gabriela Kahounová.

Může se hodit

Potřebujete si vytvořit nový životopis? Vygenerujte si ho na jobDNES.cz. Rychle, jednoduše, profesionálně a zdarma.

Hledáte novou práci? Najděte si ji na jobDNES.cz.

Dávejte si pozor také na to, co všechno na sebe prozradíte. Zaměstnavatelé nemají právo znát třeba váš rodinný status nebo počet dětí. Nevhodné je uvádět informace o zdravotním stavu nebo trestním rejstříku. Naopak zdánlivě nepodstatné údaje, jako jsou koníčky, mohou být pro zaměstnavatele důležité. Například kolektivní sport v životopise uchazeče poukazuje na týmového ducha, vyšívání na trpělivost. Vaše zájmy mimo práci mohou být velkým plusem.

Motivační dopis musí být. A pro každého zaměstnavatele jiný

Pokud o pracovní pozici opravdu stojíte, dejte si tu práci a sepište motivační dopis. "Absolventi jej bohužel stále nevnímají jako podstatnou součást životopisu a často v přihlášce chybí, musíme si jej dodatečně vyžádat. V dnešní době je to však standard. Dopis by měl zdůrazňovat zájem o práci ve společnosti a přibližovat představu absolventa o svém uplatnění," říká Dominika Pompová, vedoucí oddělení pro nábor a HR marketing ve společnosti Škoda Auto.

Buďte úspěšní

Nastartujte svoji kariéru s jobDNES.cz, kde si vyberete tu nejlepší práci.

Nečekejte na zázraky, buďte aktivní. Vytvořte si zdarma profesionální CV.

Rozhodně nemějte jeden univerzální motivační dopis. Mohla by se stát nepříjemnost, když například zapomenete změnit název firmy, kterou oslovujete. Společnosti jsou na to háklivé a mohou vás na základě takové chyby vyřadit z výběrového řízení.

Je nutné životopis pravidelně aktualizovat. Vždy si zkontrolujte, zda máte správně kontaktní údaje a nejvyšší dosažené vzdělání. Pokud možno zvýrazněte ty aktivity, které jsou pro pozici, o kterou žádáte, důležité. "Uchazeč by se měl umět 'prodat', měl by zaujmout, třeba stáží v zahraničí nebo dalšími úspěchy, které během studia či mimoškolních aktivit čerstvý absolvent nasbíral," dodává Dominika Pompová.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...Česká schizofrenie kvůli euru. Doma ho nechceme, v cizině mu věříme

Ilustrační snímek

Češi jsou podle Eurobarometeru největšími odpůrci eura. Aktuální průzkum České bankovní asociace ovšem náš vztah k...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

KVÍZ: Byli byste šampiony ekonomické olympiády?

Ilustrační snímek

Ekonomická olympiáda má za sebou druhý ročník. Je to projekt, jehož cílem je vyhledávat nadějné budoucí ekonomy. Letos...

Další z rubriky

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Práce na směny bývá náročná. Jak zabránit zdravotním potížím

Ilustrační snímek

Je doba zkracování. Odbory tlačí na zkrácení pracovní doby, zaměstnavatelé zase zkracují směny. A některé firmy...

Její úspěšné podnikání nastartovala láska na první pohled

„Jednou bych chtěla mít vlastní kavárnu s raw dezerty,“ říká Alexandra...

Po skoro dvou letech na úřadu práce začala vyrábět a prodávat raw makronky. Podniká necelých osm měsíců, její maličké...

Po regulaci úroků přichází vždy……

Po regulaci úroků přichází vždy……

Kurzy.cz Historie regulací úvěrů sahá až do období 3 000 let před naším letopočtem, kdy v Mezopotámii byla poprvé regulována úro...

Najdete na iDNES.cz