Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkontrolujte si, kolik nově zaplatíte za vodu. Někde ceny stouply i o třetinu

aktualizováno 
Voda zdraží v každém regionu, ale ceny budou nadále různé. Zdražení se pohybuje od pěti do sedmi procent. Nejvíce za vodu zaplatí lidé v severních Čechách.
Někde zdraží voda i o třetinu.

Někde zdraží voda i o třetinu. | foto: Profimedia.cz

Doby, kdy se za kubík vody platilo 80 haléřů, jsou dávno pryč. Od roku 1989 narostla průměrná cena vodného a stočného osmdesátkrát, na současných 65 korun.

Spotřeba vody za tu dobu klesla na polovinu. Zatímco před dvaceti lety člověk za den spotřeboval v průměru 170 litrů, dnes, kdy domácnosti šetří, vyčerpá jen 90 až 120 litrů vody.

Zvýšení ceny nejvíce pocítí Plzeňané

kde voda zdraží nejvíc

Plzeň 34 %
Vysoké Mýto 18 %
Vsetín 10 %
Šumperk 10 %
Beroun 9 %
Tábor 8 %

Vodné a stočné podraží nejvíce v západočeské metropoli, oproti loňskému roku o 34 procent. Radnice musela zvednout ceny, protože financuje sama bez dotací údržbu a obnovu vodohospodářské sítě.

Protože tu však měli v posledních letech nejlevněji, cena není ani po zvýšení zcela nejvyšší. Za kubík vody nyní dají Plzeňané necelých 69 korun. Mezi krajskými městy jsou zhruba v polovině žebříčku. Podle radní Heleny Matoušové tak čtyřčlenná rodina, která spotřebuje 35 kubíků vody na osobu za rok, zaplatí letos o 2 450 korun více než dosud, měsíčně je to navýšení o 204 korun.

Další skokové zdražení pocítí obyvatelé Vysokého Mýta, kde cena oproti loňské vylétla o 18 procent. S celkovou cenou 59 korun za kubík však stále patří k levnějším městům. Desetiprocentní navýšení čeká lidi v okolí Šumperka a Vsetína, osmiprocentní potom v Táboře. Cena za metr krychlový vody se v těchto městech blíží hranici 70 korun.

Nejlevněji je například v Pelhřimově či Hodoníně

O necelá čtyři procenta více, zato nejvíce celkově, zaplatí za vodu obyvatelé Kladenska a Mělnicka, kubík je vyjde na 77 korun.

Sedma půlprocentního navýšení se dočkali lidé na Ústecku a Liberecku. Za jeden metr krychlový zaplatí přes 75 korun, což je jedna z nejvyšších cen v republice.

"O necelých 20 korun víc za měsíc zaplatí letos obyvatelé Berouna, Hořovic, Králova Dvora, Zdic a Žebráku," vypočítává ředitelka společnosti Vodovody a kanalizace Beroun Eva Krocová, cena metru krychlového vody i zde převýšila 75 korun. K nejdražším městům se řadí také Sokolov, Zlín, Pardubice, Mladá Boleslav a Hradec Králové. Všude zaplatí lidé za vodné a stočné přes 70 korun za metr krychlový.

Naopak nejlevnější vodu mají například obyvatelé Pelhřimova či Hodonína, kde i přes zdražení dají za kubík jen 47, respektive 52 korun.

Velký přehled

Proč je voda stále dražší

Přestože se ceny vody v jednotlivých městech liší, odůvodnění vodáren jsou jak psaná přes kopírák. Zdražování nejčastěji svádějí na investice do nových kanalizací a čističek. Podle šéfa Sdružení oboru Vodovodů a kanalizací Františka Baráka je to jen polovina důvodu, druhou jsou stále se zvyšující ceny energií a chemikálií.

V tiskových zprávách vodárny vypočítávají, že k žádnému velkému dramatu nedojde, většinou bude muset rodina přidat ze svého rozpočtu 20 až 40 korun měsíčně. "Sledovali jsme meziroční růst cen ve 205 městech, v průměru se cena vodného a stočného zvýšila o 6,2 procenta," říká Michal Kaderka z agentury pro informace a analýzy Datank, která vodné a stočné sleduje pro srovnávací výzkum podmínek pro podnikání Město pro byznys.

Jak rozumět "vodním" pojmům

Vodné - je cena za pitnou vodu z vodárny a za službu spojenou s jejím dodáním.

Stočné - je cena za službu spojenou s odváděním a čištěním, případně zneškodňováním odpadních vod.

Jednosložková cena vody - bývá v korunách za metr krychlový spotřebované vody (u většiny vodáren).

Dvousložková cena vody - je uváděna ve dvou složkách, pevné a pohyblivé. Pevná se platí formou ročního paušálu a jeho výše závisí na kapacitě vodoměru (průtok v metrech krychlových za hodinu). U rodinných domků se částka pohybuje kolem tisícovky za rok. Pohyblivá bývá v korunách za metr krychlový (vodné a stočné) a platí se podle spotřeby.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz