Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkontrolujte si pracovní smlouvu. Někdy zaměstnavatelé chtějí vědět o každém výdělku

  1:00aktualizováno  1:00
Do výplaty daleko, v peněžence nic. Situace, kterou možná znáte. Řešením je brigáda, ale jen těžko na nějakou narazíte ze dne na den. Brigády nejsou jen pro studenty, ale pozor na pracovní smlouvu u stálého zaměstnavatele. Leckdy musíte jakoukoli výdělečnou činnost oznámit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - práce, inzerát, internet | foto: Profimedia.cz

Brigádu prý budu shánět těžko. Podle Ivy Melagové z personálního serveru jobdnes.cz je nabídka až o třetinu nižší než před rokem. "Neplatí to však absolutně, na našem serveru je brigád dost, zaměstnavatelé je zde totiž mohou inzerovat zdarma," doplňuje manažerka.

Kvůli krizi šly dolů i výdělky z brigád, přibližně o 10 až 20 korun na hodinu. "Hlavně mimo Prahu jsou už i nabídky brigád ve výši minimální mzdy dané zákonem (48,10 koruny), což by před dvěma lety bylo nereálné,"" uvádí René Kuchár z agentury Student.

kam za prací do ciziny

Vyplatí se jet pracovat do zahraničí s agenturou, nebo na vlastní pěst?

Bez internetu se nehnu

Nemám moc povahu na to, abych obcházela obchody a kanceláře, jestli bych se jim nehodila na výpomoc. Sedám tedy k internetu. Do vyhledávače zadávám "brigáda, Praha". Zkusila jsem i klíčové slovo "přivýdělek", ale vypadla na mne spousta odkazů, které mi nepřipadají důvěryhodné. Hýří slovy jako z pohodlí, osobní svoboda a kvalitní životní styl. Děkuji, rozesílat podvodné dopisy ani prodávat úklidové prostředky nechci.

Zkouším hledat sama...

Večer odpovídám na několik inzerátů. Mohla bych vést rukodělný kroužek předškoláků, účastnit se diskuse o nealkoholických nápojích, učit slovenského klienta češtinu či obsluhovat stánek Akce Cihla. Psychicky nemám na telemarketing a vůbec na žádný provizní prodej, takže takové nabídky zcela vynechávám.

... ale registruji se i u agentury

Registrace u agentury probíhá v několika krocích. Na internetu jsem se sice dočetla, že se mohu zapsat i přes počítač, ale pak beztak musím přijít osobně. Ještě že jsem si všimla v požadavcích, že ti, kdo už nestudují, potřebují výpis z trestního rejstříku.

 1. Rejstřík si vyřizuji hned ráno na obecním úřadě v takzvaném Czech Pointu. Ukážu občanský průkaz, zaplatím 50 korun a vše je vyřízeno během pěti minut. Odnáším si dokument, má platnost tři měsíce.
 2. Z úřadu mířím do agentury. Vybrala jsem si Nabrigadu.cz, protože cílí právě na krátkodobé práce a hlavně má kancelář nedaleko redakce. Očekávala jsem pohovor, ve kterém budou zjišťovat, k čemu se hodím. Nic takového. Malinká
  kancelář s vchodem přímo z ulice, nástěnky ověšené nabídkami práce a dvě krabice s dotazníky.
 3. Kolonky dotazníku zvládám hravě – chtějí vědět opravdu jen základy: vzdělání, kontakty, jazyky, počítače a řidičák.
 4. Formulář předávám slečně za přepážkou. Bála jsem se zvědavých dotazů, ale nic. Ještě předkládám občanku, výpis z rejstříku a kartičku zdravotní pojišťovny. (V tu chvíli se dva studenti optají, zda jako potvrzení o studiu stačí karta ISIC. Prý ne, musí si dojít do školy pro potvrzení na papíře. I když jde o mezinárodní průkaz, který mnohé školy používají jako studentský.)
 5. Platím 10 korun administrativní poplatek. Pobaví mne, že místo abych dostala stvrzenku, sama firmě podepisuji, že jsem zaplatila.
 6. Hotovo. Jenže já vlastně nic nevím. Slečna se sice pěkně usmívá, ale informacemi nehýří. Přebírám iniciativu a začínám se vyptávat.

Jak to chodí v agentuře?

 • Nikdo mi nebude volat, že pro mne mají práci.
 • Práci si sama najdu na webu, zavolám, a když mi bude vyhovovat termín, rezervuji si ji.
 • Osobně přijdu do kanceláře pro pracovní výkaz.
 • Odpracuji domluvené a nechám si výkaz potvrdit šéfem, kterého mi na pracovišti přidělí.
 • Výkaz doručím do týdne zpátky do agentury, příští měsíc dostanu zaplaceno.
 • Dohodu o pracovní činnosti budu podepisovat, než půjdu na první brigádu. Pak se také domluvím, jestli mi mají strhávat peníze na daně, či zda si je vyřeším sama.

Brigádnická smlouva neexistuje

Jaké typy smluv můžete sepsat.

Jdu se hned podívat, co vlastně nabízejí. Pro Prahu na stránkách inzerují jen jedno místo. Balení zboží, vkládání etiket. To by šlo. Ale když rozkliknu požadavky, zjistím, že práce je pro sportovní typy ve sportovním oblečení a obuvi. Takže nic. Kdyby mě viděli v teplácích se srdíčkem na koleni, asi by to neocenili.

Na zítra mám práci

rada mf dnes

Zkontrolujte si pracovní
smlouvu. Někteří zaměstnavatelé chtějí, abyste je informovali o každé další výdělečné
aktivitě.

Paní v telefonu mi vysvětluje, že na diskusi o nealko nápojích už má plno, ale jestli jsem volič pravice, měla by pro mne něco jiného. To jsem, takže mohu jít.

Na recepci firmy se nás sešlo dvanáct. Osm vybrali k diskutování. Ti čtyři navíc mají svým způsobem štěstí – na ruku dostanou 300 korun, jdou hned domů a zařadí je do příští diskuse. My vybraní dvě hodiny hodnotíme návrhy předvolebních billboardů. Po akci ukážu občanku a dostávám na ruku 600 korun. I daňově je vše vyřešeno. Bomba! Končím v práci, chodím diskutovat, letí mi hlavou. To však nejde. Podmínkou je mimo jiné i to, že dalšího výzkumu se nezúčastním dřív než za půl roku. Štěstí mě však neminulo, v mailu jsem objevila pozvánku na pohovor kvůli tomu výtvarnému kroužku pro děti.

kde si nejlépe přivydělat

Přinášíme vám třicet nápadů, jak si vydělat.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz