Úřad práce může pomoci se znovu postavit na nohy

Úřad práce může pomoci se znovu postavit na nohy | foto: Profimedia.cz

Zkrachovali jste, nebojte se jít na úřad práce

Měli jste vlastní živnost a kolem úřadu práce občas projeli tak maximálně autem? Možná vás ani nenapadlo, že do jeho dveří někdy vstoupíte a zařadíte se mezi nezaměstnané. Stalo se. Špatný podnikatelský záměr, silnější konkurence a je po podnikání. Co teď?

Tereza musela ukončit svou živnost kvůli přestavbě komunikací. Její obchod se najednou ocitl bokem hlavní ulice, kudy proudí davy lidí a tržby začaly klesat. „Nechala jsem to zajít moc daleko, doufala jsem, že si zákazníci budou pamatovat, kde rádi nakupovali, ale asi jako všude příliš spěchají a cesta ke mně se nově opravdu zkomplikovala. Měla jsem zareagovat dřív, než jsem zůstala bez prostředků,“ uvádí žena. „Vůbec jsem nevěděla, co si počít. Styděla jsem se. Můžu jako podnikatelka na úřad práce, mám nárok na podporu?“

Tereza není žádnou výjimkou. Podnikatelé se na úřadech práce objevují také. Pro mnohé je to naštěstí jen chvilková záležitost, než se rozkoukají, kde zase začít. Kdo už je v branži trochu ostřílený, umí samostatně pracovat, většinou si opět i sám poradí.

Podpora je tu pro všechny
„Pokud se zkrachovalý živnostník nebo podnikatel chce přihlásit na úřad práce, musí svoji živnost přerušit či úplně zrušit. A to i v případě, pokud byl dotyčný zaměstnán a podnikáním si jen přivydělával. Samozřejmě má nárok i na podporu v nezaměstnanosti, která se vypočítává z posledního vyměřovacího základu, který potvrdí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení,“ vysvětluje Svatava Baďurová, mluvčí ostravského úřadu práce.

„Ukončil-li uchazeč o práci ve stejný den zaměstnání a samostatnou výdělečnou činnost, z níž odváděl důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, výše podpory se mu vypočítá z částky, která se rovná součtu průměrného čistého měsíčního výdělku a vyměřovacího základu,“ doplňuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Podnikatelé se v registru nezaměstnaných podle Baďurové objevují docela často. „Někteří jsou u nás s různými časovými odstupy v databázi i podesáté,“ tvrdí. Tito lidé přijdou ve chvíli, kdy například nemají na nějaký čas zakázky, protože odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou vysoké a pak, v momentě, kdy zase zakázku získají, se k živnosti vrátí. „Bývají to zedníci, malíři, podnikatelé v pohostinství i obchodní zástupci, prodejci. Roli tu může hrát i roční období. Podporu však mají obvykle minimální, protože si na sociální pojištění neplatí žádné horentní sumy,“ dodává Baďurová.

popisekŠVARCSYSTÉM – ÚČINNÝ A GENIÁLNÍ
ale stále nelegální

Někdy dojde i na pomoc v hmotné nouzi
Stane se však, že jste podnikali jen jeden rok, nedařilo se vám, měli jste nulové daňové přiznání a s podnikáním museli nakonec skončit. Co pak? „Jelikož se podpora v nezaměstnanosti přiznává z posledního známého vyměřovacího základu, který tentokrát potvrdí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení jako nulový, bude se od něj odvíjet i částka. Podpora tedy bude nulová,“ konstatuje mluvčí ministerstva Sezemský. Co tedy dělat, abyste nezůstali zcela bez příjmů? Budete muset požádat o dávky ze systému státní sociální podpory a ze systému hmotné nouze. Bližší informace o jednotlivých dávkách a podmínkách nároku jsou zveřejněny na integrovaném portálu http://portal.mpsv.cz pod odkazem Sociální tématika (SSP - http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane, hmotná nouze - http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane).

Začněte znova
Mnoho živnostníků na úřad práce zamíří i proto, že jim už neslouží zdraví. Řemeslníky trápí například pohybový aparát či jiné problémy. Tito lidé byli zvyklí se spoustu let starat sami o sebe, rozhodovat se samostatně a po zaměstnaneckém poměru ve většině případů netouží. Nejen jim, ale i těm neúspěšným může úřad pomoci se rekvalifikovat na jinou, pro ně vhodnější práci. Při úřadech práce fungují i poradenská centra či různé kurzy, které vám mohou lépe přiblížit směr, kterým by se mohlo vaše podnikání ubírat a jak znova začít. V průběhu rekvalifikace máte navíc nárok i na vyšší podporu. Je však nutné se o tuto možnost zajímat, nezůstat pasivní.

Jak začít znovu?

  • Nebojte se úřadu práce, může vám pomoci postavit se znova na nohy
  • Zotavte se z neúspěchu a začněte lépe připraveni
  • Dobře vše naplánujte a poučte se z minulých chyb
  • Než začnete s novým podnikáním, udělejte si přehled o konkurenci
  • Skončili jste kvůli nevhodné lokalitě, pečlivě vybírejte místo nového podnikání
  • Zvažte své možnosti, schopnosti i případné investice nebo se rekvalifikujte