Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkuste vydělat i s méně známými fondy

aktualizováno 
V našem seriálu o zahraničních podílových fondech dostupných na českém trhu pokračujeme rodinou fondů Parvest, které u nás patří mezi ty méně známé. Podobně jako v případě jiných společností, i v tomto případě platí, že neznámé nemusí znamenat špatné.
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Fondy Parvest patří pod správu společnosti BNP Paribas Asset Management (AM), která je součástí francouzské finanční skupiny BNP Paribas Group. Ta vznikla v roce 2000 fúzí Banque Nationale de Paris (BNP) a Banque Paribas a v současnosti je druhou největší bankou eurozóny. BNP Paribas AM patří s majetkem ve správě ve výši 274 mld. euro mezi největší společnosti v oblasti kolektivního investování.

Podobně, jako jiné velké společnosti v oblasti AM, i BNP Paribas má své specializované týmy ve všech velkých finančních centrech (New York, Hong Kong, Paříž, Londýn, Tokyo) a řízení některých vybraných strategií (globální dluhopisy, alternativní strategie apod.) je delegováno na specializované společnosti (Fischer Francis Trees & Wats, Fauchier Partners, Cooper Neff, Fundquest, Overlay AM).

Nabídku Parvest tvoří portfolio několika desítek podílových fondů (šest z nich má rating S&P) pro všechny typy investorů - od akciových, přes dluhopisové, a smíšené až po fondy fondů, fondy peněžního trhu a zajištěné fondy.

Fondy jsou denominované převážně v EUR a USD, ale najdou se také fondy vedené v AUD, DKK, JPY, nebo CHF. Fondy jsou registrovány v Lucembursku a u nás jsou dostupné prostřednictvím vybraných poboček Bawag Bank, České Spořitelny, Commerzbank, Raiffeisenbank, Volksbank, sítí vybraných finančních poradců, nebo také společností Conseq Investment. Dnes si povíme něco o fondech denominovaných v Evropské měně, kterých je u nás momentálně na výběr 39.

popisekLÁKÁ VÁS KARIBIK?
Kupte si ostrov

Akcioví investoři si přijdou na své v patnácti fondech. Úlohu jádrového fondu v portfoliu euro investora může plnit fond Parvest (P) Europe (investuje do akcií společností se sídlem ve vyspělých zemích celé Evropy), případně P Euro Equities (pouze země eurozóny). Z regionálně zaměřených fondů jsou k dispozici fondy P Converging Europe (východní Evropa kromě Ruska), P Emerging Markets Euro (rozvíjející se země) a trojice fondů investujících pouze do akcií vybrané země P France, P Holland a P Italy.

Podle velikosti společností investují fondy P Euro Small Cap (malé společnosti) a P Europe Mid Cap (středně velké společnosti). Růstové akcie do svých portfolií vybírají fondy P Europe Growth, P Europe Alpha (podhodnocené akcie s velkým potenciálem růstu) P Europe Dividend (základní podmínkou je vysoká vyplácená dividenda) a P Europe Opportunities. Hodnotový styl při výběru akcií vyznává fond P Europe Value a na obor financí je zaměřen fond P Europe Financials.

Do dluhopisů může EUR investor investovat prostřednictvím 13 podílových fondů. největší nevýhodou pro investora může být trochu složitá orientace v názvech fondů, podle nichž se často může zdát, že dva fondy mají stejnou investiční strategii. Příkladem mohou být fondy P European High Yeald Bond a P European Bond Opportunities. První investuje výhradně do podnikových dluhopisů Evropských společností s ratingem ve spekulativním stupni se splatností 5 – 10 let. Naopak druhý preferuje dluhopisy s kratší dobou splatnosti a v jeho portfoliu se najdou také vládní dluhopisy a dluhopisy s nejvyšším možným ratingem (jeho předešlý název však byl právě European High Yeald Bond). Jedinou pomůckou v orientaci tak může být alespoň to, že fondy, jenž mají v názvu Euro investují v zemích EU, resp. do dluhopisů denominovaných v EUR a fondy se slovem Europe investují po celé Evropě a také v jiných měnách a existuje zde rovněž měnové riziko.

Stěžejními fondy v portfoliu mohou být tři zástupci. Největším dluhopisovým fondem je fond P Euro Bond, investující do vládních i korporátních dluhopisů společností s investičním ratingem v zemích denominované v EUR. P European Bond nakupuje dluhopisy denominované také v jiných měnách, jinak je jeho strategie podobná (momentálně tvoří vládní dluhopisy podstatnou většinu). Fond P Euro Government Bond nakupuje téměř výhradně vládní euroobligace a je ze tří fondů co do majetku nejmenší.

Prostřednictvím dalších fondů tak můžete investovat do firemních dluhopisů investičního stupně v zemích eurozóny (P Euro Corpoprate Bond), konvertibilních dluhopisů (P European Convertible Bond), inflačně vázaných dluhopisů (P Euro Inflation Linked Bond). Na dluhopisy s krátkou splatností se orientují: fond P Euro Short Term Bond (vládní i korporátní, investiční rating, denominované v EUR), P Eonia Plus Premium (investiční rating, většinou firemní dluhopisy). Dluhopisy s dobou splatnosti kolem tří let (i více) zase nakupují fondy P Medium Term Euro Bond nebo P (Euro) Bond Premium (cenné papíry vydané před 1. březnem 2001 společnostmi s investičním ratingem).

Příznivci fondů peněžního trhu mohou rozšířit své portfolio o tři fondy. Fond P Dynamic ABS investuje do Evropských i amerických sekuritizovaných cenných papírů typu Asset Backed Securities (ABS, cenné papíry podložené aktivy) s investičním ratingem. Fondy P Eonia a P Short Term (Euro) investují do krátkodobých dluhopisů (splatnost do 6 měsíců) a nástrojů peněžního trhu denominovaných převážně v EUR. Investice v jiných měnách jsou zajišťovány do EUR, takže odpadá měnové riziko.

Smíšených fondů je v nabídce společnosti BNP Paribas pět. Na výběr jsou dva fondy absolutní návratnosti P Target Return Euro a P Target Return Plus Euro. Jde o aktivně spravované fondy investující do všech druhů cenných papírů bez geografického a sektorového zaměření. Nejsou navázány na žádný index a jediné, čím jsou „omezovány“, je předem určené cílové zhodnocení a v závislosti na riziku. Poslední tři smíšené fondy prezentují dynamickou P Growth (Euro), vyváženou P Balanced (Euro) a konzervativní P Conservative (Euro) investiční strategii.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
HLEDÁME VÝKONNÉ ASISTENTY/KY

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.