Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkuste vydělat na jídle - naučte se investovat do kukuřice a pšenice

aktualizováno 
Kukuřice je co do množství nejrozšířenější plodinou, pšenice je dle archeologů první obilovinou pěstovanou a obchodovanou člověkem. Proč nezkusit investovat právě do nich? Stačí se v trhu těchto plodin trochu zorientovat.
Pšenice je nejstarší obchodovanou plodinou.

Pšenice je nejstarší obchodovanou plodinou. | foto: Profimedia.cz

Nejjednodušším způsobem, jak investovat do těchto komodit, je přes futures kontrakty nebo kontrakty CFD, v obou případech lze spekulovat i na pokles ceny - tedy prodat daný kontrakt, aniž bychom ho vlastnili.

Futures kontrakty na pšenici, kukuřici a sójové boby se obchodují na chicagské komoditní burze (CBOT), CFD kontrakty pak na mimoburzovních trzích a jsou to kontrakty odvozené od futures kontraktů. Výhodou CFD kontraktů je, že je možné obchodovat v menším množství a nehrozí nám zde dodávka několika bušlů (vysvětlíme si níže) pšenice či kukuřice.

U futures kontraktů si musíme být vědomi toho, že pokud nemáme zájem o fyzickou dodávku komodity, musí náš broker daný kontrakt před jeho vypršením odprodat.

. Co je futures kontrakt

Futures kontrakt je standardizovaný kontrakt obchodovaný na burze, jehož hodnota je odvozena od jiného aktiva, jako například komodity, akcie, měnového páru. Je to dohoda o nákupu/prodeji tohoto aktiva v určitém množství za určitou cenu k určitému okamžiku v budoucnosti. Obchodníci, kteří mají skutečný zájem o prodej/nákup tohoto aktiva, se zajišťují proti výkyvům cen na trhu. Spekulanti kontrakt odprodají před jeho vypršením, aby nedošlo k jeho plnění.

Čínsko-americká vláda kukuřice
Největším producentem kukuřice jsou historicky Spojené státy americké, a to díky štědrým státním podporám a dostatku úrodné půdy. Významným producentem je také Čína, která se pravděpodobně v nejbližších letech stane největším producentem. Dalšími významnými producenty jsou Argentina, Brazílie, Mexiko a Francie.

Kukuřice ve dvou různých kvalitách
Obchodování s komoditami může být velmi výnosné, ale skrývá i rizika v podobě vysoké volatility cen. Například cena kukuřice během měsíce června vzrostla o téměř 27 %. Momentálně se ale kukuřice obchoduje zase poblíž úrovně ze začátku června, takže jsme za poslední ani ne dva měsíce viděli nejen výrazný nárůst, ale i propad ceny na trhu.

Existují dvě nejdůležitější kvality kukuřice - kukuřice číslo 2 s vysokou kvalitou a kukuřice číslo 3 - takzvaná žlutá kukuřice. Na trzích se kukuřice obchoduje v bušlích, kdy jeden bušl kukuřice představuje 25,4 kg, mluvíme-li ale o spotřebě nebo produkci, jde o tuny.

Graf 1: Vývoj cen kukuřice

Je to hodně o počasí...
Cena kukuřice tak jako jiných zemědělských komodit je z velké míry ovlivněna počasím. Například v posledních několika měsících probíhala setba v hlavním kukuřičném pásmu USA, kde nejprve bylo pouze deštivo, což znemožňovalo setbu. A pak se k tomu ještě přidaly vydatné deště a záplavy, které případnou úrodu ještě poničily.

Pšenice z dávných dob
V dnešní době je co do objemu pšenice druhou nejpěstovanější zemědělskou komoditou na světě, hned po kukuřici, a následuje ji rýže. Cenu pšenice ovlivňuje také významně počasí a očekávaná produkce a spotřeba. Produkci pšenice nedominuje žádná země, největšími producenty jsou Čína a Indie, následovány Spojenými státy, Ruskem, Francií, Kanadou a Austrálií. Tak jako kukuřice, i pšenice se obchoduje na bušly, ovšem jeden bušl pšenice či sójových bobů na rozdíl od kukuřice váží asi 27,2 kg.

A reakce trhu? Cena kukuřice se začátkem května vyšplhala až nad 6 dolarů za bušl, aby již koncem června tento rekord pokořila kvůli záplavám a dostala se tak až nad 7,5 dolaru za bušl. Příznivé počasí v posledních týdnech ovšem dává naději, že úroda letos nebude až tak špatná, proto cena kukuřice spadla zpět na úroveň okolo 6 dolarů za bušl.

Cena kukuřice je také výrazně ovlivněna politikou Spojených států, které dotují výrobu bioethanolu z kukuřice, který se přidává do biopaliv. Rekordní ceny ropy nahrávají biopalivům, a tedy zvyšují i cenu kukuřice, neboť se očekává vyšší poptávka po ní. Cena kukuřice jen letos vzrostla přibližně o 30 %.

Graf 2: Vývoj cen pšenice

... ale i o očekávané spotřebě a úrodě
Důležitá je také měsíčně zveřejňována zpráva Amerického zemědělského úřadu o očekávané úrodě a budoucích zásobách, stejně jako zpráva WASDE o očekávané světové poptávce a nabídce jednotlivých zemědělských komodit. Zveřejnění těchto zpráv je významnou událostí na trhu s těmito komoditami. Cena na trhu zohledňuje totiž očekávané události, a tedy i očekávanou poptávku a nabídku.

Například cena pšenice se z důvodu nedostatku této plodiny začátkem března letošního roku vyšplhala na maxima kolem 12,8 dolaru za bušl, aby pak cena výrazně klesla v reakci na zprávy o větších plochách osetých pšenicí, než se původně očekávalo, a tedy očekávaných vyšších zásobách. Proto se cena pšenice momentálně pohybuje pod úrovní ze začátku roku, tedy jednoduše řečeno, pšenice letos zlevnila.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz