Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatá novinka České spořitelny vám mnoho nevydělá, spíše vás omezí

aktualizováno 
Česká spořitelna přichází s novinkou, kterou chce oslovit především nezkušené a konzervativní střadatele. Nabízí jim kombinaci vkladového a investičního produktu s garantovaným výnosem. Úžasné zhodnocení však nečekejte, jinde najdete i lepší.
zlaté vejce

zlaté vejce

Vybírejte dobře, jistota je Jistota nebo lepší Prémie
Novinka zvaná Zlatý vklad je investičním produktem, nicméně vklady na něm jsou pojištěné.  Rozhodnete-li se jej vyzkoušet, potřebujete k tomu tzv. majetkový účet. Pokud již s ČS investujete, např. do podílových fondů, do banky už chodit nemusíte. Stačí vám totiž internetbanking, kde investici můžete celou zrealizovat. V opačném případě se však návštěvě některé z poboček banky nevyhnete.

Volíte ze dvou variant – jedné jistější a druhé potenciálně výnosnější. Podmínkou je v obou případech jen minimální vklad 10 tisíc korun.

„Zlatý vklad České spořitelny nabízí jistotu garantovaného výnosu a zároveň umožňuje „ochutnat“ investiční produkty,“ popisuje novinku Martin Techman, ředitel úseku rozvoj obchodu České spořitelny. „Víme, že klienti mají zájem o produkty, které jim zhodnotí prostředky, ale s investováním často nemají mnoho zkušeností,“ dodal.

Jistota – 6,3 % za 2 roky
Zlatý vklad Jistota garantuje výnos ve výši 6,3 % na dva roky, tedy 3,15 % ročně. Z výnosů ovšem musíte ještě odečíst povinné 15% zdanění.

Prémie – garance 3 % za 2 roky s možností získat prémii až 6 %
Zlatý vklad Prémie funguje stejně, jen s tím rozdílem, že garantuje pouze 3% zhodnocení vkladu za 24 měsíců. Nárok na lepší zhodnocení získáte za předpokladu, že dojde ke splnění stanovených podmínek vázaných na vývoj kurzu CZK/EUR. Spořitelna pro každý měsíc stanoví tzv. rozhodné pásmo“. Pokud se kurz české koruny vůči euru bude ve stanoveném rozpětí skutečně pohybovat, získáváte prémiové zhodnocení 6 %. Vždy se však zhodnocuje pouze původně vložená částka.

. zlatý vklad české spořitelny

- minimální vklad 10 tisíc korun
- podmínkou je majetkový účet ČS
- vkladové období vždy 2 roky
- zřízení, správa a vedení zdarma
- automatický revolving
- vklad je pojištěný
- nelze měnit podmínky v průběhu trvání (ani přikládat peníze)
- předčasný výběr je možný se sankcí 2 % z vybírané částky
- první sběrné období začíná 5. května, v měsíčních intervalech budou následovat další (obdoba Prémiového vkladu)
- výnosy podléhají 15% dani

Konkurentem Zlatému vkladu České spořitelny je snad jen její Prémiový vklad
Zajištěné vklady, zajištěné investiční programy, prémiové vklady či garantované certifikáty nejsou v české kotlině žádnou novinkou, a to ani v produktové nabídce České spořitelny. Jen jejich prodejci, tedy banky, prakticky na stejném principu nabízejí své produkty vázané např. na ceny rozličných komodit, jako je ropa, energie apod. Pohybují-li se ceny těchto komodit, akcií, případně indexů tím správným směrem, získáváte předem určené prémie.

Tyto garantované produkty naleznete kromě České spořitelny také v nabídce Raiffeisenbank, Poštovní spořitelny, UniCredit Bank i Volksbank. Na vývoji měnových kurzů však můžete s garancí alespoň minimálního výnosu profitovat jen v České spořitelně. Ta doposud nabízela tzv. Prémiový vklad s prémiovým obdobím v délce 1 rok, přičemž vkladatel profituje rovněž na vývoji kurzu CZK/EUR. Nyní k němu přidává i Zlatý vklad.


Výnosy při vkladu 100 tisíc korun na jeden rok

Vklad Roční výnos v % Roční výnos v Kč Čistý výnos v Kč Sankce za předčasný výběr celého vkladu (v Kč)
ZK Jistota ČS  3,15  3 150  2 677,50  2 000
ZK Prémie ČS  až 4,50  4 500  3 825  2 000
SÚ Bawag Bank  3,50  3 557  3 023  0
eMax mBank  3,50  3 557  3 023  0

Pozn.: ZK = Zlatý vklad
           SÚ = spořicí účet

Chcete výnos přes tři procenta? Hledejte výhodnější možnosti
Vzhledem k současnému vývoji úrokových sazeb a především díky inflaci jistě lépe udělá ten, kdo si nebude peníze odkládat na několik let, ale dá přednost jiným krátkodobým alternativám (viz. produkty uvedené v tabulce výše).

Dnes jsou na trhu například rozličné spořicí účty, které umožňují svým majitelům s velmi podobným výnosem volný přístup k uloženým penězům. Problémem není ani obsluha účtů prostřednictvím internetového bankovnictví, stejně jako je tomu v případě garantovaných vkladů České spořitelny.

Pokud je vám však málo i zhodnocení na nejvýnosnějších spořicích účtech na trhu, rádi byste vydělali přes pět procent ročně a máte alespoň trochu odvahy, zkuste si sáhnout po investici v podílových fondech. Výnos vám však nikdo negarantuje.Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz