Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato a české akcie se vyplatily

aktualizováno 
Jak si vedly trhy v posledním měsíci tohoto roku? Světové akciové trhy stále neopouští pesimismus a česká burza se pomalu oprošťuje od privatizačních neúspěchů. Ani prosinec nebyl měsícem, který by znamenal obrat na trzích k lepšímu. Jak se vyvíjely ceny ropy a drahých kovů v nejistotě z válečného konfliktu?

Stejně jako každý měsíc vám přinášíme přehled toho, jak si vedly trhy v uplynulém měsíci. Pokud bychom chtěli identifikovat nejdůležitější události uplynulého měsíce, které znamenaly největší impulsy pro pohyb cen na trzích, můžeme jmenovat následující: vzrůstající obavy z válečného konfliktu v Iráku, negativní makroekonomická data v USA a Evropě a pro Českou republiku zásadní summit Evropské unie v Kodani, na kterém se rozhodovalo o dalším rozšiřování unie.

 

Oproti minulému měsíci, kdy všechny hlavní světové akciové indexy skončily v kladných hodnotách, prosincové obchodování tentokrát znamenalo pokles hodnot indexů. Z následující tabulky je patrné, že opět všechny indexy skončily v červených číslech. Největší vinu za to můžeme připsat stále nejistější situaci ohledně války s Irákem a poklesu makroekonomických ukazatelů.

 

Index

Změna (v %)

S&P 500

-6,03

DJIA

-6,23
Nasdaq Composite -9,69
FTSE 100 -6,39
DAX -14,42
Nikkei 225 -7,3

Zdroj: Fincentrum

 

Situace na akciových trzích by se mohla změnit v pozitivnější trend poté, co bude jasné řešení irácké „krize“ a poté, co opět dojde k oživení ekonomické aktivity jednotlivých zemí v Evropě a USA. Akciové trhy, navíc oslabené nedůvěrou investorů (viz účetní skandály), tak zakončily další rok ve ztrátě, kdy pokles dosahuje největší délky od třicátých let.

 

České akcie jdou proti poklesu v zahraničí

 

Český akciový trh, na rozdíl od zahraničních, zakončil rok v rekordním zisku 16,75% (měřeno indexem PX-50). V posledním měsíci minulého roku však zpočátku došlo k masivnějšímu vybírání zisků před koncem roku, kdy PX-50 oslabil o 3%, vzápětí však došlo ke korekci a trh zakončil v podstatě na stejné hodnotě, jako na konci listopadu. Prosincové obchodování na burze bychom mohli charakterizovat mírnými výkyvy, které byly ještě utlumeny na konci roku, kdy likvidita dále klesala.

 

Index Hodnota  29.11.2002 Hodnota 30.12.2002 Změna (%)
PX-50 464,2 460,7 -0,75
PX-D 1161,6 1166,4 0,41

Zdroj: BCPP

 

Z českých akciových titulů můžeme zmínit akcie Erste Bank, které zakončily prosincové obchodování na pražské burze s 18% ziskem a dostaly se tak nad hranici 2 000 Kč za akcii. 23. prosince byl závěrečný kurz 2 033 Kč za akcii. Růst akcií Erste Bank je vysvětlován především příznivými zprávami o zisku České spořitelny a o jejím dalším růstovém potenciálu (nekonsolidovaný čistý zisk Spořitelny se za tři čtvrtletí meziročně zvýšil o 162% na 6 mld. Kč, ROE by v roce 2003 mělo překročit hodnotu 20%). Za outsidera na burze potom můžeme považovat Český Telecom, který po celý měsíc výrazně ztrácel. Očekávání vzbuzovala pouze valná hromada, která se konala 20. prosince, a kde mohla být teoreticky schválena tzv. „superdividenda“ až 100 Kč na akcii. Nic takového se však na valné hromadě neprojednávalo, a kromě změny ve vedení společnosti a neshodami mezi vlastníky Telecomu nic nového nepřinesla. Ovšem s tím, že hned další obchodní den se akcie Českého Telecomu propadly takřka o 4%. Kromě Erste Bank a ČEZ skončily prosinec ve ztrátě i ostatní SPADové tituly.

 

Největší investiční extrémy za měsíc

Nejlepší

změna (v %)

Nejhorší

změna (v %)

Nová huť

21,4 Český Telecom -15,8
Erste Bank 18,1 České Radiokomun. -7,9

Zdroj: BCPP

 

Všo o podílových fondech naleznete ve speciální sekci ZDE

Podílové fondy si na konci roku opět ponechaly „oddychový čas“ a nevyhlašovaly kurzy. V průběhu měsíce došlo k některým výrazným událostem, mezi něž patří např. přiznání pohledávky ve výši 885 mil. Kč pro investAGe AGb fond, které obdržel formou mimosoudního narovnání za protiprávní odčerpání 838 milionů Kč z majetku fondu v letech 1995 a 1996. Dále bychom mohli jmenovat např. (staro)nový fond ISČS – Fond řízených výnosů, který slibuje kladný výnos převyšující výnos peněžních fondů. Více: Jak se fondy vyrovnají s koncem roku?, Zhodnocení 300% potvrzeno!, Newton se vrací.

 

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (v %) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový ČPI Fond ropného a energ. prům. 0,99 AKRO Eurotech -12,80 -5,36
Smíšený ČPI  Moravskoslezský 2,40 AKRO mezinárodní balancovaný -4,87 -1,49
Dluhopisový ISČS Trendbond 1,83 1.IN Dluhopisový fond 0,12 0,67
Peněžního trhu AKRO Obligace 1,20 ČPI Fond peněž. trhu 0,19 0,39

Zdroj: UNIS ČR

 

Ze zahraničních fondů opět dosáhl největšího zhodnocení fond Capital Investu, který je zaměřen na společnosti těžící zlato. V současné době cena zlata dále roste (viz část o komoditách), a proto se tento fond udržuje již déle než tři čtvrtě roku na nejpřednějších místech ve výkonnosti fondů.

 

Zahraniční fondy s registrací od KCP
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší Průměr za kategorii (v %)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový Capital Invest Gold Stock 13,77 KBC Equity Fund  Euro Tech. -21,07 -3,30
Smíšený Parvest Dynamic USD 3,92 Pioneer MIX 5  -5,90 -0,81
Dluhopisový Eurpoe High Yield Bond Fund 6,90 ESPA Bond Dollar         -9,56 1,10
Peněžního trhu KBC Multi Cash Cad Medium 0,96 ESPA Cash Euro-Plus          -3,39 0,14

Zdroj: AKAT ČR, výkonnosti jsou počítány pro měny, ve kterých jsou fondy denominovány

 

Ropa na dvouletém maximu

 

Vývoj na trhu s ropou se výrazně odlišuje od situace v minulém měsíci. Oproti mírnému růstu  (o 2%) se stagnujícím očekáváním zamířila ropa v prosinci strmě vzhůru a zakončila na 30,15 USD za barel (ropa typu Brent), což je o plných 20% více než před měsícem (25,12 USD/barel). Cena ropy stoupá především v důsledku situace ve Venezuele. Venezuela je (jako jeden z 11 států OPEC) pátým největším exportérem ropy, s denní produkcí nad 2,5 mil. barelů (pro USA představuje import z Venezuely 15% podíl). Generální stávka požadující odstoupení prezidenta Cháveze, která trvá již měsíc, utlumila těžbu ropy až pod 200 tis. barelů denně. Dále se vyhrocující situace v Iráku a pokles zásoby ropy v USA stále ženou cenu ropy nahoru. Na newyorské burze dosahoval únorový futures kontrakt na ropu ceny 32,49 USD/barel, což je nejvyšší hodnota od konce roku 2000. Pozitivní zprávou z předposledního prosincového dne je prohlášení venezuelské vlády, že během následujícího týdne by měla těžba dosáhnout 80% normálu.

 

Na nebezpečí války v Iráku reagoval rovněž kurz amerického dolaru, s tím, že jeho pokles znamená levnější nákupy za USD. Tím se, ve spojení s nejistotou, stává atraktivnější nákup zlata a ostatních drahých kovů. Zlato posílilo za prosinec o 9,54%, kdy se na přelomu roku obchodovalo za cenu okolo 350 USD/troyskou unci. Stříbro se obchoduje za cenu o 7,59% a platina o 1,44% vyšší než před měsícem.

 

Na devizovém trhu jsme v uplynulém měsíci nebyli svědky žádných dramatických změn. Kurz koruny vůči euru se prakticky po celý měsíc udržel nad 31 Kč/EUR a nedocházelo k  výraznějším výkyvům. Ani zachování úrokových sazeb beze změny (po prosincovém zasedání bankovní rady ČNB), ani summit EU v Kodani neměly výrazný vliv na kurz. Měsíc skončil 2,5% depreciací na 31,60 Kč/EUR. Kurz koruny vůči americkému dolaru byl nejvíce ovlivněn poklesem USD na světových trzích a prohlubováním jeho ztráty na paritu s eurem. Po celý měsíc tak kurz klesal až na 30,14 Kč/USD na konci prosince (tj. o 3,5% méně než na začátku měsíce).

 

Vývoj na trzích za prosinec můžeme shrnout jako mírný, bez výrazných změn a výkyvů. Stále se čeká na oživení jak české, tak světových ekonomik (nízká ekonomická aktivita může vést např. k dalšímu snížení úrokových sazeb). Trhům by především prospělo vyřešení „irácké“ otázky, snížení nejistoty a větší důvěra v trhy a výkazy společností.

 

Jaký je váš názor na vývoj cen komodit a akcií? Myslíte si, že dojde ke snížení úrokových sazeb a k dalšímu zlevnění úvěrů? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.