Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Zlato, nebo diamanty: co je výhodnější

  • 11
Investice do cenných papírů ve formě akcií, podílových listů a všelijakých moderních strukturovaných produktů je stále nejrozšířenějším způsobem zhodnocování volných peněz. Existují však i jiné způsoby, jak uložit peníze za účelem, zhodnocení a zejména uchování hodnoty do budoucna.

Nejčastěji se v této souvislosti mluví o drahých kovech a drahých kamenech. Především zlato a diamanty plní úlohu uchovatelů hodnoty v dlouhém investičním horizontu. Mnoho lidí má tendenci srovnávat tyto dvě komodity z hlediska výnosnosti, možností investování a výhodnosti investice.

Je lepší zlato, nebo diamanty?

Obchodování s diamanty má, na rozdíl od drahých kovů, jako jsou zlato nebo stříbro, svá specifika. Jelikož se s diamanty neobchoduje na komoditních burzách ve formě termínových kontraktů, nedochází k tak častým a výrazným změnám ceny, jako je tomu u jiných komodit. Dalším faktorem, který stojí za relativní stálostí ceny diamantů, je monopolní postavení největšího producenta a distributora diamantů (společnost De Beers prakticky stále kontroluje rozhodující podíl na světovém trhu s diamanty a sama určuje jejich ceny) a koncentrace celosvětového obchodu v několika málo světových centrech (Antverpy, Tel Aviv, New York). Cenu diamantů tak neovlivňuje jenom stále rostoucí poptávka, ale také uměle omezovaná nabídka, kterou největší společnosti sledují především své zájmy.

Například jen přes Antverpy, které jsou neoficiálním centrem trhu s diamanty, projde ročně 80 % všech surových diamantů a na tamních burzách se obchoduje s polovinou všech broušených diamantů. V poslední době sice obchodníkům a brusičům z Antverp stále více šlapou na paty konkurenti z Indie nebo Číny (kde roste poptávka závratným tempem), kteří jsou levnější a s přibývajícími zkušenostmi se kvalitativně vyrovnávají belgickým mistrům. Svůj primát si však Antverpy určitě jen tak vzít nenechají.

Kromě omezené nabídky mohla velkou roli u rostoucí obliby diamantů sehrát také velká reklamní kampaň placená společností De Beers. Společnost, která má dominantní postavení na trhu, si zkrátka může dovolit udělat reklamu, která propaguje prakticky celý byznys. U jiných komodit je toto prakticky nemyslitelné.

Všechny tyto faktory v konečném důsledku nahrávají tomu, že cena diamantů sice nestoupá tak závratným tempem, jako jsme v uplynulém roce mohli sledovat u drahých kovů, na druhé straně je ale jejich růst prakticky nepřetržitý. To platí zejména pro větší kameny, o hmotnostech 1 karát a větší. Očekávaný růst v budoucnu se může pohybovat kolem 5 – 7 % ročně. Diamanty jsou tak určeny spíše konzervativnějším investorům, kterým nejde ani tak o velký zisk, ale právě o uchování hodnoty do budoucna.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Oproti zlatu mají diamanty několik výhod. Je to zejména jejich stálost, související s tvrdostí, a pak také malá velikost, velmi lehká přenositelnost a možnost uschování. Do jednoho gramu diamantu (5 karátů) je možné „uložit“ až kolem 40 000 USD, v jednom gramu zlata však máte uloženo pouze 20 USD. I z tohoto porovnání je jasné, že zlato a diamanty lze srovnávat jen velmi těžce. Výhodou diamantů je také skutečnost, že jsou neregistrovanou komoditou. V případném občanskoprávním sporu, který může ohrozit váš majetek, jsou diamanty nedotknutelné a neohrozitelné legislativní činností státu.

Investujeme do diamantů

Měli byste vědět, že ne všechny diamanty mohou být považovány za investiční. Zajímavé zhodnocení vám přinesou pouze kvalitní vysoce čisté kameny. Investiční diamanty musí mít mezinárodně uznávaný certifikát (HRD, GIA, CGI, případně od domácí České gemologické laboratoře), obsahující popis kamene, tzv. 4C (cut, colour, clarity, carat, tedy brus, barva, čistota a hmotnost v karátech).

Vývoj ceny přírodních broušených diamantů za posledních deset let. Hmotnost 1 karát, tvar briliant, barva D-H, čistota IF - VS2

Zdroj: Rapaport diamond report, Diamond trade center

Z hlediska barvy jsou ideální čistě bílé diamanty (na stupnici společnosti GIA od D do F). Ve šperkařství jsou samozřejmě nejvíce ceněny výjimečné, jasné barvy, jako je červená, modrá zelená nebo růžová. Nezajímavé jsou naopak různé odstíny hnědé. Kromě základního odstínu se hodnotí také sytost a čistota barvy.

Základní jednotkou hmotnosti diamantu je karát, což je 200 miligramů (u diamantů se karáty určují úplně jinak, než je tomu u zlata a jiných drahých kovů). Pro investiční diamanty se doporučuje hmotnost 0,5 – 1,5 karátů. Menších kamenů je relativně hodně a nejsou z hlediska růstu hodnoty zajímavé.

Čistotu diamantu určují (trochu překvapivě) nečistoty nebo mechanické poruchy. Jejich cena tedy klesá s množstvím, nápadností a velikostí těchto nečistot. Pro investici jsou vhodné diamanty stupně IF – VS.

Vývoj ceny přírodních broušených diamantů za posledních deset let. Hmotnost 3 karáty, tvar briliant, barva D-H, čistota IF - VS2

Zdroj: Rapaport diamond report, Diamond trade center

Kvalitní vybroušení zvyšuje cenu surového kamene mnohonásobně. Existuje velké množství různých forem brusu, které se časem vyvíjely, nejrozšířenějším tvarem je briliant, tvořený 57 ploškami. U brusu je velmi důležitá kromě tvaru také symetrie a kvalita brusu, přičemž nekvalitní práce může z dobré suroviny udělat průměrný, nezajímavý diamant a naopak.

Aby se investice do diamantů vyplatila, je nutné počítat s koupí kamenů v hodnotě kolem 100 000 Kč. Všeobecně platí, že je lepší kupovat spíše menší, ale kvalitnější diamanty bez kazů, než vetší s vadou. Při posuzování kvality je nutné brát ohled na všechny nejdůležitější vlastnosti a ne jen na brus nebo čistotu. 

Pro zajištění bezpečnosti se investiční diamanty prodávají v zapečetěném pouzdře (zatavené ve fólii) obsahujícím také mikrofiš se zmenšeninou certifikátu. Je důležité upozornit, že žádnou vypovídající hodnotu nemají kartičky, které v obchodech vyplňují sami obchodníci. Nejvýhodnější možností u nás je nákup prostřednictvím specializovaných firem, které mají přímý přístup na světové diamantové burzy a kterých v poslední době přibývá. Anebo si je můžete pořídit rovnou na zahraniční burze. Při dovozu se pak ani nemusíte obávat vysokých cel. Podobně jako u většiny výrobků z drahých kovů nebo šperků, ani u investičních diamantů s certifikátem se neplatí žádné clo.

Jak na zlato

Zlato a drahé kovy jsou na druhé straně určeny investorům, kteří jsou ochotni kvůli vyšším výnosům podstoupit vyšší riziko. Kdo tedy vloží své peníze do zlata, může očekávat zajímavější zhodnocení, musí ale počítat s tím, že v krátkém horizontu může jeho investice ztrácet. V každém případě však i zlato ve formě slitků plní dlouhodobě úlohu uchovatele hodnoty peněz a jako takové se v posledních letech velmi osvědčilo.

Nejjednodušeji lze investovat do zlata nákupem zlatých slitků (prutů) nebo mincí. Pro běžné investory jsou dostupné slitky z ryzího zlata (999,9/1000) ve formě plíšků (nazývané také ingotcard) různých hmotností (od 1 gramu až po 1 kg). Každý takový plíšek by měl mít značku z tavírny a od prubíře.

Mince jsou dostupné v ryzostech od 900 do 999/1000, ty světově nejznámější a nejoblíbenější pocházejí z Austrálie (Nugget), Jižní Afriky (Krugerrand) nebo USA (American eagle), v Evropě je známý také rakouský Wiener Philharmoniker, apod. 

Na rozdíl od diamantů lze navíc zlato nakupovat prostřednictvím futures kontraktů přes specializované brokerské firmy přímo na komoditní burze. Tyto obchody jsou však určeny jen zkušenějším obchodníkům, u nichž jsou tyto vysoce rizikové nástroje prostředkem k nadprůměrným výnosům dosažitelným v relativně krátké době. Velkým lákadlem je zde především možnost vydělávat jak na rostoucí, tak i na klesající ceně, což u běžných obchodů samozřejmě není možné.

Jednou z možností jsou strukturované produkty, mezi něž patří warranty a certifikáty (na BCPP je dokonce certifikát dostupný v Kč) se zlatem jako podkladovým aktivem. Další alternativou je nákup akcií zlatých firem (těžařské, zpracovatelské apod.), nebo podílových fondů investujících do akcií těchto společností. I zde je pak možnost zhodnotit peníze v české koruně, a to ve fondu ČPI Zlatý.