Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato pomalu, ale jistě spěje opět k rekordům

aktualizováno 
Minulý rok se uzavřel s téměř třicetiprocentním růstem cen zlata, což byl v posledních deseti letech druhý nejvyšší nárůst. To je jeden z důvodů, proč část investiční veřejnosti pochybuje o dalších ziscích. Dosavadní vývoj cen v tomto roce to jen potvrzuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zlato momentálně ztrácí 2,6 procent. Přitom některé komodity jako bavlna, cín nebo nikl rostou o desítky procent. V posledních měsících jsou investoři také svědky neustále rostoucích akciových trhů, které se jistě šplhají k předkrizovým stavům.

Rok 2011: Další rok růstu cen zlata?

Tím nejdůležitějším pro investora však není srovnávání růstů a výnosů minulých let, ale analýza současného stavu na trhu. Většina hospodářských indikátorů v největších ekonomikách (snad kromě Velké Británie a PIGS) vyznívá stále lépe. Prozatím špatné zprávy pro zlato, které z pozice bezpečné investice trpí stále větším apetitem investorů se pouštět do rizika.

Nelze však také zapomínat na to, že zlato do tohoto roku vstupovalo jen několik dolarů pod historickým rekordem a tak část letošních poklesů je pouhou korekcí abnormálního podzimního růstu.

Pokud se však podíváme na důvody všeobecného růstu, zlato by mělo zůstat v portfoliu investora i v letošním roce. Tištění ničím nekrytých peněz, rostoucí globální inflace, rostoucí nezaměstnanost a ceny potravin, dluhová krize v eurozóně, bublina na čínském realitním trhu nebo probíhající nepokoje v arabském světě jsou všechno problémy, které mohou dostat světovou ekonomiku zpátky do problémů.

Navíc v rámci snah o zmírnění následků té poslední recese přežilo spoustu dlouhodobě neživotaschopných projektů, které budou brzdit reálný hospodářský růst v budoucnu. To jsou všechno faktory, které by mohly zlato v následujících týdnech, měsících a hlavně letech táhnout stále vzhůru.

Graf: vývoj ceny zlata

Graf: vývoj ceny zlata

Historie ceny zlata

Psal se rok 1975, když byl po více než čtyřech desetiletích v USA zrušen zákaz držení zlata a všech soukromých investic do tohoto kovu. V té době uplynulo jen pár let od zrušení posledních vazeb papírových peněz na zlato, a tento drahý kov tak uvolněním trhu dostal nový impuls k přežití v investičních portfoliích. Zájem investorů narůstal postupně až k lednu 1980, kdy se cena zlata vyšplhala až na 850 dolarů za unci a na desítky let určila jeho cenový strop.

Milovníkům zlata pak nastaly krušné časy, které vyvrcholily až na konci devadesátých let. Centrální banky se zlata zbavovaly jako barbarské relikvie dob dávno minulých, které moderní ekonomice není zapotřebí. Česká národní banka v té době prodala 56 tun ze 70 tun ze svých rezerv za 323 dolarů za unci a z vyspělých zemí se tak dnes nacházíme na samém chvostu v poměru zlatých rezerv na obyvatele.

Nejnižší cena zlata však přišla v roce 1999, kdy britská centrální banka svým prodejem prodala polovinu státních zlatých rezerv. Zpráva o tomto prodeji poslala cenu zlata na 23leté minimum, když se jedna unce prodávala za zhruba 250 dolarů.

Z uvedených řádků je dnes jasné, že špatné investiční rozhodnutí může udělat každý. Dokonce ani největší experti finančnictví nepředpokládali, že v průběhu deseti let cena zlata vystřelí téměř o 600 procent.

Zlato navíc rok od roku navyšovalo své zisky a do značné míry se mu vyhýbala rozkolísanost akciových trhů, či valné většiny komodit. V některých letech byly některé akciové trhy či komodity o něco úspěšnější, ale pouze zlato v průběhu let téměř nekorigovalo a ve srovnání s těmito aktivy přešlo hladce i krizi konce posledního desetiletí.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz