Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato pomalu, ale jistě spěje opět k rekordům

aktualizováno 
Minulý rok se uzavřel s téměř třicetiprocentním růstem cen zlata, což byl v posledních deseti letech druhý nejvyšší nárůst. To je jeden z důvodů, proč část investiční veřejnosti pochybuje o dalších ziscích. Dosavadní vývoj cen v tomto roce to jen potvrzuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zlato momentálně ztrácí 2,6 procent. Přitom některé komodity jako bavlna, cín nebo nikl rostou o desítky procent. V posledních měsících jsou investoři také svědky neustále rostoucích akciových trhů, které se jistě šplhají k předkrizovým stavům.

Rok 2011: Další rok růstu cen zlata?

Tím nejdůležitějším pro investora však není srovnávání růstů a výnosů minulých let, ale analýza současného stavu na trhu. Většina hospodářských indikátorů v největších ekonomikách (snad kromě Velké Británie a PIGS) vyznívá stále lépe. Prozatím špatné zprávy pro zlato, které z pozice bezpečné investice trpí stále větším apetitem investorů se pouštět do rizika.

Nelze však také zapomínat na to, že zlato do tohoto roku vstupovalo jen několik dolarů pod historickým rekordem a tak část letošních poklesů je pouhou korekcí abnormálního podzimního růstu.

Pokud se však podíváme na důvody všeobecného růstu, zlato by mělo zůstat v portfoliu investora i v letošním roce. Tištění ničím nekrytých peněz, rostoucí globální inflace, rostoucí nezaměstnanost a ceny potravin, dluhová krize v eurozóně, bublina na čínském realitním trhu nebo probíhající nepokoje v arabském světě jsou všechno problémy, které mohou dostat světovou ekonomiku zpátky do problémů.

Navíc v rámci snah o zmírnění následků té poslední recese přežilo spoustu dlouhodobě neživotaschopných projektů, které budou brzdit reálný hospodářský růst v budoucnu. To jsou všechno faktory, které by mohly zlato v následujících týdnech, měsících a hlavně letech táhnout stále vzhůru.

Graf: vývoj ceny zlata

Graf: vývoj ceny zlata

Historie ceny zlata

Psal se rok 1975, když byl po více než čtyřech desetiletích v USA zrušen zákaz držení zlata a všech soukromých investic do tohoto kovu. V té době uplynulo jen pár let od zrušení posledních vazeb papírových peněz na zlato, a tento drahý kov tak uvolněním trhu dostal nový impuls k přežití v investičních portfoliích. Zájem investorů narůstal postupně až k lednu 1980, kdy se cena zlata vyšplhala až na 850 dolarů za unci a na desítky let určila jeho cenový strop.

Milovníkům zlata pak nastaly krušné časy, které vyvrcholily až na konci devadesátých let. Centrální banky se zlata zbavovaly jako barbarské relikvie dob dávno minulých, které moderní ekonomice není zapotřebí. Česká národní banka v té době prodala 56 tun ze 70 tun ze svých rezerv za 323 dolarů za unci a z vyspělých zemí se tak dnes nacházíme na samém chvostu v poměru zlatých rezerv na obyvatele.

Nejnižší cena zlata však přišla v roce 1999, kdy britská centrální banka svým prodejem prodala polovinu státních zlatých rezerv. Zpráva o tomto prodeji poslala cenu zlata na 23leté minimum, když se jedna unce prodávala za zhruba 250 dolarů.

Z uvedených řádků je dnes jasné, že špatné investiční rozhodnutí může udělat každý. Dokonce ani největší experti finančnictví nepředpokládali, že v průběhu deseti let cena zlata vystřelí téměř o 600 procent.

Zlato navíc rok od roku navyšovalo své zisky a do značné míry se mu vyhýbala rozkolísanost akciových trhů, či valné většiny komodit. V některých letech byly některé akciové trhy či komodity o něco úspěšnější, ale pouze zlato v průběhu let téměř nekorigovalo a ve srovnání s těmito aktivy přešlo hladce i krizi konce posledního desetiletí.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz