Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato se ocitlo na nových maximech. Od července nárůst 24 procent

aktualizováno 
Cena zlata v minulém týdnu pokořila další historickou metu, když se krátce přehoupla přes hranici 1 150 USD/oz. Po opětovném překonání 1 000 dolarů začátkem září, tak zlato neohroženě pokračuje v růstu, a to bez jakýchkoli náznaků, že by jeho cena pro obchodníky začínala být až příliš nadsazená.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - zlaté cihly, zlato | foto: Profimedia.cz

Hlavním důvodem je přebytek likvidity na finančních trzích, který v minulých měsících vytvořily centrální banky svou expanzivní monetární politikou. Je-li v ekonomice více peněz, musí začít zákonitě stoupat ceny. V momentě, kdy nové peníze proudí do ekonomiky nejprve skrze finanční sektor, začnou stoupat jako první ceny těch statků, které jsou subjekty ve finanční sféře poptávány nejvíce.

Není proto náhodou, že se v minulých měsících největšího růstu dočkaly ceny finančních aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, následovány cenami komodit, jež díky monetární expanzi a hojnosti nových peněz začaly s mírným zpožděním rovněž výrazně růst.

Zlato jako bezpečného nositele hodnoty vidí i banky

Poptávku po zlatě však ovlivňuje i celá řada fundamentálních faktorů, které během finanční krize, ale i současného post krizového období, začínají vyplouvat na povrch. Zlato bylo odjakživa považováno za velmi bezpečné aktivum a nositele hodnoty. Právě tato jeho role v posledních měsících nabírá na významu, neboť řadě států se značnou zásobou dolarových rezerv začíná docházet trpělivost s americkým dolarem.

Expanzivní monetární a fiskální politika v USA, jejímž důsledkem je výrazné oslabování kupní síly americké měny, totiž rychle snižuje hodnotu dolarových aktiv, jakými jsou například americké vládní dluhopisy.

Některé centrální banky proto začínají do svých rezerv zlato ve velkém znovu nakupovat, což poptávku po tomto drahém kovu již delší dobu podpírá. Například před necelými třemi týdny šokovala obchodníky Indická centrální banka. Oznámila, že od Mezinárodního měnového fondu odkoupila 200 metrických tun zlata.

Jednalo se o největší jednorázový nákup za posledních třicet let, který by navíc nemusel být nákupem posledním. Spekuluje se totiž i o tom, že by s podobnou objednávkou mohla přijít také Čínská centrální banka. Ta letos v dubnu oznámila, že proti roku 2002, kdy naposledy reportovala stav zlatých rezerv, zvýšila svou zásobu zlata o necelých 80 %. Je přitom téměř jisté, že postupná diverzifikace směrem od dolaru ke zlatu bude pokračovat i nadále.

O tom, že má Čína o zlato skutečně zájem, navíc svědčí i nedávné zrušení zákazu držby zlata a stříbra pro soukromé osoby. Ty mohou nyní nejenže držet tolik zlata a stříbra kolik uznají za vhodné, ale navíc jsou dokonce masivní vládní mediální kampaní k nákupům těchto drahých kovů nabádány.

Zájem o zlato ale enormně roste i v západních zemích. Prodeje nejznámější americké mince American Eagle v prvních devíti měsících letošního roku stouply dvojnásobně. Celkový počet nově vyražených mincí v jedné z nejstarších světových mincoven, britské Royal Mint, pak proti minulému roku vzrostl dokonce čtyřnásobně.

Jaký je důvod této rostoucí poptávky? I v tomto případě jde především o snahu zabezpečit se proti negativním vlivům. Také běžní investoři si jsou totiž velmi době vědomi nejistoty, která obklopuje současnou situaci v největších světových ekonomikách. Ty sice začínají opět růst. Stále však visí velký otazník nad tím, jak se bude těmto zemím dařit poté, co přestanou působit podpůrné vlivy přicházející ze strany expanzivní politiky vlád a centrálních bank.

Pro Čechy zatím zlato není tak drahé

Jedním z klíčových faktorů ovlivňující cenu zlata je také kurz amerického dolaru. Zlato je totiž oficiálně kotováno právě v dolarech. Na jeho 24% růstu má proto za posledních šest měsíců značný podíl skutečnost, že během této doby ztratil dolar ke koši hlavních světových měn necelých 5 % ze své hodnoty.

Cena zlata v korunách však stále nedosahuje svého historického maxima. Ačkoli v posledních měsících, navzdory silné koruně, stoupá, prodává se zatím jedna trojská unce za necelých 19 800 korun. To je o tři tisíce korun na unci méně, než v únoru letošního roku.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Kurzy.cz V loňském roce pobíralo od států nějakou formu důchodu tři a půl milionu lidí. Na starobní, invalidní, vdovské a sirotč...

Najdete na iDNES.cz