Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlato se ocitlo na nových maximech. Od července nárůst 24 procent

aktualizováno 
Cena zlata v minulém týdnu pokořila další historickou metu, když se krátce přehoupla přes hranici 1 150 USD/oz. Po opětovném překonání 1 000 dolarů začátkem září, tak zlato neohroženě pokračuje v růstu, a to bez jakýchkoli náznaků, že by jeho cena pro obchodníky začínala být až příliš nadsazená.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - zlaté cihly, zlato | foto: Profimedia.cz

Hlavním důvodem je přebytek likvidity na finančních trzích, který v minulých měsících vytvořily centrální banky svou expanzivní monetární politikou. Je-li v ekonomice více peněz, musí začít zákonitě stoupat ceny. V momentě, kdy nové peníze proudí do ekonomiky nejprve skrze finanční sektor, začnou stoupat jako první ceny těch statků, které jsou subjekty ve finanční sféře poptávány nejvíce.

Není proto náhodou, že se v minulých měsících největšího růstu dočkaly ceny finančních aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, následovány cenami komodit, jež díky monetární expanzi a hojnosti nových peněz začaly s mírným zpožděním rovněž výrazně růst.

Zlato jako bezpečného nositele hodnoty vidí i banky

Poptávku po zlatě však ovlivňuje i celá řada fundamentálních faktorů, které během finanční krize, ale i současného post krizového období, začínají vyplouvat na povrch. Zlato bylo odjakživa považováno za velmi bezpečné aktivum a nositele hodnoty. Právě tato jeho role v posledních měsících nabírá na významu, neboť řadě států se značnou zásobou dolarových rezerv začíná docházet trpělivost s americkým dolarem.

Expanzivní monetární a fiskální politika v USA, jejímž důsledkem je výrazné oslabování kupní síly americké měny, totiž rychle snižuje hodnotu dolarových aktiv, jakými jsou například americké vládní dluhopisy.

Některé centrální banky proto začínají do svých rezerv zlato ve velkém znovu nakupovat, což poptávku po tomto drahém kovu již delší dobu podpírá. Například před necelými třemi týdny šokovala obchodníky Indická centrální banka. Oznámila, že od Mezinárodního měnového fondu odkoupila 200 metrických tun zlata.

Jednalo se o největší jednorázový nákup za posledních třicet let, který by navíc nemusel být nákupem posledním. Spekuluje se totiž i o tom, že by s podobnou objednávkou mohla přijít také Čínská centrální banka. Ta letos v dubnu oznámila, že proti roku 2002, kdy naposledy reportovala stav zlatých rezerv, zvýšila svou zásobu zlata o necelých 80 %. Je přitom téměř jisté, že postupná diverzifikace směrem od dolaru ke zlatu bude pokračovat i nadále.

O tom, že má Čína o zlato skutečně zájem, navíc svědčí i nedávné zrušení zákazu držby zlata a stříbra pro soukromé osoby. Ty mohou nyní nejenže držet tolik zlata a stříbra kolik uznají za vhodné, ale navíc jsou dokonce masivní vládní mediální kampaní k nákupům těchto drahých kovů nabádány.

Zájem o zlato ale enormně roste i v západních zemích. Prodeje nejznámější americké mince American Eagle v prvních devíti měsících letošního roku stouply dvojnásobně. Celkový počet nově vyražených mincí v jedné z nejstarších světových mincoven, britské Royal Mint, pak proti minulému roku vzrostl dokonce čtyřnásobně.

Jaký je důvod této rostoucí poptávky? I v tomto případě jde především o snahu zabezpečit se proti negativním vlivům. Také běžní investoři si jsou totiž velmi době vědomi nejistoty, která obklopuje současnou situaci v největších světových ekonomikách. Ty sice začínají opět růst. Stále však visí velký otazník nad tím, jak se bude těmto zemím dařit poté, co přestanou působit podpůrné vlivy přicházející ze strany expanzivní politiky vlád a centrálních bank.

Pro Čechy zatím zlato není tak drahé

Jedním z klíčových faktorů ovlivňující cenu zlata je také kurz amerického dolaru. Zlato je totiž oficiálně kotováno právě v dolarech. Na jeho 24% růstu má proto za posledních šest měsíců značný podíl skutečnost, že během této doby ztratil dolar ke koši hlavních světových měn necelých 5 % ze své hodnoty.

Cena zlata v korunách však stále nedosahuje svého historického maxima. Ačkoli v posledních měsících, navzdory silné koruně, stoupá, prodává se zatím jedna trojská unce za necelých 19 800 korun. To je o tři tisíce korun na unci méně, než v únoru letošního roku.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG | BEROUN

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz