Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději vykrádají účty přes bankomat

  18:26aktualizováno  18:26
Zloději v Česku poprvé použili metodu krádeže platebních karet a následně peněz z účtů, proti níž nemá ani velmi opatrný klient mnoho šancí. Klient totiž o svou kartu vůbec nepřijde a netuší, že je okrádán.

"Zaznamenali jsme zhruba dvacet případů, kdy se podvodníkům podařilo zkopírovat identifikační údaje karet," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

S těmito údaji pak pachatelé vytvořili funkční falzifikáty a ve zmíněných případech ukradli klientům celkem zhruba jeden milion korun. Potenciálně jsou ohroženy stovky klientů ČSOB i dalších bank, kteří používali bankomat v samoobslužné zóně ČSOB u Vítězného náměstí v Praze-Dejvicích.

Karetní expert informovaný o případu uvedl, že právě zde pachatelé instalovali čtecí zařízení pro okopírování magnetických proužků a nejspíše kameru, s jejíž pomocí sledovali, jaký PIN klient zadává.

ČSOB proto ve středu zcela zablokovala celkem 250 karet klientů, u nichž hrozí, že jsou okopírované. "Klienty kontaktujeme a nabízíme bezplatnou výměnu karty," uvedl Tománek. Kromě ČSOB, která je situací nejvíce postižena, se však v jejím bankomatu "nakazili" i klienti jiných bank.

"Máme zhruba osm karet, u nichž existuje podezření, že je někdo zkopíroval," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. "Tyto karty se dají na stop list, zničí a klient dostane novou," dodala.

Po padělatelích pátrají pražští kriminalisté. "Vzhledem k vyšetřování nemůžeme říci žádné podrobnosti," uvedla mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

Vyrobit falešné karty není těžké
Vyrobit dokonalé padělky platebních karet, které jsou pro zloděje klíčem k penězům na účtech klientů, není podle expertů příliš obtížnou záležitostí. Potvrzuje to i případ pražské pobočky ČSOB, kde zloději instalovali kopírovací zařízení a banka musela následně zablokovat 250 karet.

"Vybrali si bankomat v samoobslužné zóně, k němuž se dostanete tím, že kartu protáhnete čtecím zařízením na dveřích. A na něj zloději instalovali své zařízení, které kopírovalo magnetické proužky," vysvětluje karetní expert znalý případu, který si nepřál být jmenován.

"To zařízení není nijak drahé a zapamatuje sto až dvě stě karet. Technologie není složitá,  je to obdobné, jako kopírovat si běžnou magnetofonovou kazetu. Zloději pak vezmou jakoukoliv kartu s magnetickým proužkem, například ty, které rozdávají různé obchodní domy a podobně, a nahrají na ni okopírovaný záznam. Potřebný PIN zjistí instalací mikrokamery s nějakým magnetem na bankomat," dodal.

V případě ČSOB takto zloději okradli dvacet klientů, kteří netušili, že jejich údaje z karty někdo okopíroval a vyrobil funkční falzifikát. "Vybral jsem si tisíc korun v pobočce u Vítězného náměstí a neregistroval jsem vůbec nic podezřelého. Z výpisu jsem pak zjistil, že mi za 14 dní poté na stejnou kartu vybral za tři dny 28 tisíc korun," uvedl jeden z poškozených klientů.

Nejvíce případů registruje ČSOB, ale osm jich hlásí i Česká spořitelna. Mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz uvedl, že banka řeší určité reklamace, ale zatím není jasné, zda jde o okopírované karty. GE Capital Bank nicméně ve středu kvůli bezpečnosti omezila počet výběrů pro své klienty na maximálně dva denně.

Klienti, kterým zloději ukradli peníze pomocí okopírovaných karet, zřejmě získají peníze zpět od svých bank. "Prokáže-li se, že účet byl postižen použitím klonované karty, je ČSOB připravena klienty adekvátně kompenzovat," uvedl mluvčí banky Milan Tománek. Obdobně hovoří i zástupci jiných bank.

Bankéři přitom tvrdí, že transakce provedené klonovanými kartami odhalit lze. "Jde o důmyslný technický a statistický proces, jehož podrobnosti kvůli bezpečnosti nemohu sdělit," uvedl mluvčí společnosti MUZO, která je autorizačním střediskem pro platební karty.

Přestože banky operují určitými údaji o počtu potenciálně ohrožených karet, někteří jejich zástupci mimo záznam připouštějí, že nelze stoprocentně odhalit, kolik karet bylo přesně okopírováno.

Totéž platí i v případě otázky, kolik bankomatů celkem mohli zloději "napíchnout". Zástupci bank však zdůrazňují, že v současné době provádějí podrobnou kontrolu všech bankomatů a monitoring transakcí.

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Ilustrační snímek

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých...

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz