Zloději vykrádají účty přes bankomat

  • 70
Zloději v Česku poprvé použili metodu krádeže platebních karet a následně peněz z účtů, proti níž nemá ani velmi opatrný klient mnoho šancí. Klient totiž o svou kartu vůbec nepřijde a netuší, že je okrádán.

"Zaznamenali jsme zhruba dvacet případů, kdy se podvodníkům podařilo zkopírovat identifikační údaje karet," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

S těmito údaji pak pachatelé vytvořili funkční falzifikáty a ve zmíněných případech ukradli klientům celkem zhruba jeden milion korun. Potenciálně jsou ohroženy stovky klientů ČSOB i dalších bank, kteří používali bankomat v samoobslužné zóně ČSOB u Vítězného náměstí v Praze-Dejvicích.

Karetní expert informovaný o případu uvedl, že právě zde pachatelé instalovali čtecí zařízení pro okopírování magnetických proužků a nejspíše kameru, s jejíž pomocí sledovali, jaký PIN klient zadává.

ČSOB proto ve středu zcela zablokovala celkem 250 karet klientů, u nichž hrozí, že jsou okopírované. "Klienty kontaktujeme a nabízíme bezplatnou výměnu karty," uvedl Tománek. Kromě ČSOB, která je situací nejvíce postižena, se však v jejím bankomatu "nakazili" i klienti jiných bank.

"Máme zhruba osm karet, u nichž existuje podezření, že je někdo zkopíroval," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. "Tyto karty se dají na stop list, zničí a klient dostane novou," dodala.

Po padělatelích pátrají pražští kriminalisté. "Vzhledem k vyšetřování nemůžeme říci žádné podrobnosti," uvedla mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

Vyrobit falešné karty není těžké
Vyrobit dokonalé padělky platebních karet, které jsou pro zloděje klíčem k penězům na účtech klientů, není podle expertů příliš obtížnou záležitostí. Potvrzuje to i případ pražské pobočky ČSOB, kde zloději instalovali kopírovací zařízení a banka musela následně zablokovat 250 karet.

"Vybrali si bankomat v samoobslužné zóně, k němuž se dostanete tím, že kartu protáhnete čtecím zařízením na dveřích. A na něj zloději instalovali své zařízení, které kopírovalo magnetické proužky," vysvětluje karetní expert znalý případu, který si nepřál být jmenován.

"To zařízení není nijak drahé a zapamatuje sto až dvě stě karet. Technologie není složitá,  je to obdobné, jako kopírovat si běžnou magnetofonovou kazetu. Zloději pak vezmou jakoukoliv kartu s magnetickým proužkem, například ty, které rozdávají různé obchodní domy a podobně, a nahrají na ni okopírovaný záznam. Potřebný PIN zjistí instalací mikrokamery s nějakým magnetem na bankomat," dodal.

V případě ČSOB takto zloději okradli dvacet klientů, kteří netušili, že jejich údaje z karty někdo okopíroval a vyrobil funkční falzifikát. "Vybral jsem si tisíc korun v pobočce u Vítězného náměstí a neregistroval jsem vůbec nic podezřelého. Z výpisu jsem pak zjistil, že mi za 14 dní poté na stejnou kartu vybral za tři dny 28 tisíc korun," uvedl jeden z poškozených klientů.

Nejvíce případů registruje ČSOB, ale osm jich hlásí i Česká spořitelna. Mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz uvedl, že banka řeší určité reklamace, ale zatím není jasné, zda jde o okopírované karty. GE Capital Bank nicméně ve středu kvůli bezpečnosti omezila počet výběrů pro své klienty na maximálně dva denně.

Klienti, kterým zloději ukradli peníze pomocí okopírovaných karet, zřejmě získají peníze zpět od svých bank. "Prokáže-li se, že účet byl postižen použitím klonované karty, je ČSOB připravena klienty adekvátně kompenzovat," uvedl mluvčí banky Milan Tománek. Obdobně hovoří i zástupci jiných bank.

Bankéři přitom tvrdí, že transakce provedené klonovanými kartami odhalit lze. "Jde o důmyslný technický a statistický proces, jehož podrobnosti kvůli bezpečnosti nemohu sdělit," uvedl mluvčí společnosti MUZO, která je autorizačním střediskem pro platební karty.

Přestože banky operují určitými údaji o počtu potenciálně ohrožených karet, někteří jejich zástupci mimo záznam připouštějí, že nelze stoprocentně odhalit, kolik karet bylo přesně okopírováno.

Totéž platí i v případě otázky, kolik bankomatů celkem mohli zloději "napíchnout". Zástupci bank však zdůrazňují, že v současné době provádějí podrobnou kontrolu všech bankomatů a monitoring transakcí.