Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborník radí, jak rychle a bez problémů změnit dodavatele plynu

aktualizováno 
Pálí vás vysoké účty za plyn? Ušetřit můžete přechodem k jinému dodavateli. Změna není složitá, aby však proběhla bez problémů, je dobré se předem připravit. Na nejčastější otázky zákazníků odpovídá Tomáš Suchý z portálu FINmarket.cz.

"Při změně dodavatele lze u plynu ušetřit až osm tisíc korun ročně v případě, že plynem topíte a ohříváte vodu," přibližuje Tomáš Suchý. | foto: archiv: FINmarket.cz

Kdy je nejvhodnější doba na změnu dodavatele?
Standardní výpovědní lhůta při změně dodavatele plynu jsou tři měsíce, topná sezóna začíná přibližně v polovině listopadu. Z tohoto důvodu je nejvhodnější provést změnu v červnu či v červenci. Levnější plyn tak budete odebírat od nového dodavatele od října či listopadu.

Platí se něco při změně dodavatele? 
Změna dodavatele energií je zcela zdarma a nic se neplatí. Pouze doporučujeme zkontrolovat obchodní podmínky se stávajícím dodavatelem. Mohou tam totiž být uvedeny sankční poplatky za předčasné ukončení smlouvy v případě, že byla sjednána na dobu určitou.

Jak probíhá změna dodavatele? 
Samotná změna dodavatele je jednoduchá a celý proces lze zvládnout během deseti minut. Když požádáte o změnu dodavatele na finmarket.idnes.cz, zavolá vám vyškolený specialista, pomůže s předvyplněním smluv a odpoví na případné dotazy spojené s přechodem k novému dodavateli. Smlouvy spolu s obchodními podmínkami vám pak přijdou poštou. Vy údaje překontrolujete, podepíšete a pošlete zpět na naší adresu, kde je zpracujeme a vyřídíme veškerou administrativu spojenou se změnou. Potom smlouvy předáme novému dodavateli a po zpracování začíná běžet výpovědní doba. Po uplynutí výpovědní lhůty odebíráte levnější plyn od nového dodavatele.

Jak dlouho celý převod trvá? 
Standardní výpovědní lhůta jsou tři měsíce a zpravidla jeden měsíc má nový dodavatel na zpracování smluv. V případě, že váš současný dodavatel změnil své obchodní podmínky nebo ceníky, je možné odstoupit od smlouvy se zkrácenou výpovědní dobou a celý proces je tak rychlejší.

Měl bych o chystané změně informovat svého současného dodavatele? 
Vašeho současného dodavatele není třeba kontaktovat, výpověď za vás podá již nový dodavatel. Pouze doporučujeme v poslední den, kdy budete u současného dodavatele, nahlásit emailem nebo telefonicky aktuální stav vašeho plynoměru. Na základě tohoto údaje vám pak vypočítají výši přeplatků nebo nedoplatků.

Jak se budou řešit přeplatky případně nedoplatky, které mi vzniknou u stávajícího dodavatele? 
Po ukončení odběru plynu a nahlášení stávajícího stavu plynoměru vám současný dodavatel vystaví fakturu na přeplatek nebo nedoplatek spojený s uplynulým odběrem plynu. Na základě této faktury pak pošlou přeplatek na váš bankovní účet nebo poštovní poukázkou. Celková doba pro vyřešení přeplatků a nedoplatků je zpravidla dva měsíce, může se lišit podle vašeho současného dodavatele a typu uzavřené smlouvy.

Jak je vypočtena výše záloh u nového dodavatele? 
Pokud jste již v minulosti odebírali zemní plyn bude výše záloh vypočtena na základě faktury za předchozí rok. Tato výše se dá samozřejmě u nového dodavatele změnit. Změnu je třeba nahlásit e-mailem nebo telefonicky. Pokud se chystáte zapojit nové odběrné místo bez historie, bude výše záloh vypočtena orientačně podle typu využívaných spotřebičů. V průběhu trvání smlouvy je možné zálohy měnit.

Tip na úsporu

Výhodná nabídka energií na vás čeká na webu Energie DNES.

Proč bych to měl uzavírat přes srovnávač a nejít přímo k dodavateli? 
Na srovnávačích lze získat přehled o aktuálních nabídkách jednotlivých dodavatelů na jednom místě. Vyberete si ze seznamu preferovaného dodavatele, ke kterému chcete být převedeni. Pokud si nejste jistí s výběrem, můžete kontaktovat proškolené specialisty, kteří vám s výběrem pomohou. V klidu doma si také můžete prostudovat jednotlivé obchodní podmínky dodavatelů a smlouvy. Srovnávač FINmarket.cz za vás také bude hlídat cenu, že skutečně odebíráte levnější plyn a v případě, že by došlo ke zdražení, nebo se objevila výhodnější nabídka, budeme vás kontaktovat s možností převodu k jinému dodavateli.

Jak samotná probíhá změna? 
Samotná změna je víceméně pouze papírová. Nevymění vám ani plynoměr ani potrubí. Obojí zůstane stejné, patří totiž distributorovi v dané oblasti. Není tak třeba provádět žádné stavební úpravy na vašem současném zařízení.

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem? 
V České republice jsou celkem tři distributoři – Pražská plynárenská, RWE a EON. Jednotlivá distribuční území více méně odpovídají rozdělení jednotlivých krajů. Distributor vlastní jednotlivé rozvodné soustavy v dané oblasti a zajišťuje tak i následný servis. Dodavatel využívá v dané distribuční oblasti potrubí a služby distributora, aby mohl koncovým zákazníkům doručit plyn.

Z čeho je složena cena plynu? 
Cena je složena z pevného poplatku, který je regulován Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a je rozdílná pro jednotlivá distribuční území. Je  stejná pro všechny bez ohledu na vybraného dodavatele. Neregulovaná část (cca 80 procent z celkové ceny) je rozdílná u jednotlivých dodavatelů a značně tak ovlivňuje celkovou výši ceny, kterou ve finále platíme za odběr plynu. Neregulovaná část je tak plně v kompetenci jednotlivých dodavatelů a vychází z celkové cenové strategie dodavatele.

Na koho se mám obrátit v případě havárie plynového potrubí?
V případě havárie plynového potrubí se vždy obracejte na distributora plynové soustavy v dané oblasti. Veškerá správa i servisní opravy jdou vždy na distributora. Proto je také v celkové ceně za odběr plynu odváděno cca 20 procent jako regulovaná část k distributorovi.

Jak často se mění ceny dodavatelů? 
Jak budou jednotliví dodavatelé měnit ceny, je velmi těžké odhadnout. Cenotvorba je jednou z nejvíce utajovaných informací dodavatelů a je ovlivněna celou řadou externích faktorů, mezi které například patří současná cena zemního plynu na burze, současné zásoby zemního plynu dodavatele apod. Cena se zpravidla mění na začátku kalendářního roku, kdy vstupují v platnost nová výše regulovaných cen vytvořená ERÚ, na kterou pak reagují jednotliví dodavatelé. Dalším předpokladem pro změnu je, když změní své ceníky dominantní dodavatel v dané oblasti. Na tuto změnu poté reagují i alternativní dodavatelé. Cena se také často mění při začátku nebo konci topné sezóny, to je duben a listopad.

Kolik lze ušetřit? 
Při změně dodavatele lze v případě plynu ušetřit až osm tisíc korun ročně v případě, že plynem topíte a ohříváte vodu. Průměrná výše úspory je pět tisíc korun.

Mohu při změně dodavatele hned přepsat odběrné místo na jiného odběratele? 
Pokud se přepisuje odběrné místo na nového odběratele doporučujeme tento krok podniknout až po přechodu k novému dodavateli, levnější plyn začnete  odebírat dříve. Jinak by se vám změna prodloužila minimálně o měsíc (lhůta pro uvedení změny odběratele). Novému dodavateli pak stačí pouze zaslat podklady pro změnu odběratele a zpravidla během měsíce dojde k přepisu.

Jak se mám zachovat, když mi přijde nabídnout výhodnější smlouvu někdo až domů? 
Podomní prodejci často využívají různé nekalé obchodní praktiky, můžete se tak lehce zavázat k odběru plynu třeba až na 10 let a za předčasné ukončení smlouvy vám naúčtují vysoký sankční poplatek. Proto doporučujeme nepodepisovat smlouvy pod nátlakem a v klidu se seznámit s obchodními podmínkami. Pro kontrolu je dobré využít specializované internetové porovnávače, kde si ověříte, zda je skutečně nabídka podomního prodejce tou nejvýhodnější.

Autor:Nejčtenější

Loupež století: eskyma se rozdávala na ulici, z úspor se stala almužna

Autorem stokoruny byl Sergej Akimovič Pomanskij. V oběhu vydržela od června...

Když se před 65 lety blížil konec května, jen málokdo tušil, že se chystá loupež století. Miliony lidí měly přijít o...

Tři z pěti zaměstnanců trpí stresem. Mohou za to šéfové i peníze

Ilustrační snímek

Podle jednoho z průzkumů jsou důvodem velkého stresu přehnaná očekávání v práci. Pak také problémy s kolegy či...Stavební spoření se vylepšuje, začíná se zvedat i zhodnocení úspor

Ilustrační snímek

Stavební spoření je opět v kurzu, od počátku roku se o něj zvedá zájem. Roste i aktivita stavebních spořitelen, které...

Natírání plotů z vás odpovědné firmy nedělá, vzkazuje odborník

Tomáš Poucha

Společenská odpovědnost firem (CSR) je zajímavé téma. Polyká miliony a proměňuje je v „dobro“. Tu někde zaměstnanci...

Hledání zaměstnanců je dnes hodně kreativní disciplína, říká bankéřka

Marcela Suchánková

Zvyšují mzdu, nabízejí skvělé benefity, upravují kanceláře, dělají všechno možné. A výsledek? Stovky neobsazených...

Další z rubriky

Odborníci radí, jak předejít tahanicím o majetek při rozchodu

Ilustrační snímek

Při rozvodu nebo rozchodu se dělí společné peníze, bydlení i dluhy. Protože lidé mívají často ve financích nepořádek,...

Přehledně: Kdo může požádat o otcovskou péči a kolik získá

Ilustrační snímek

Od ledna je možné žádat o dávku, která se oficiálně jmenuje otcovská poporodní péče. Co pro její čerpání musí udělat...

Češi umí smlouvat. Průzkum ukázal, na jakých položkách ušetří nejvíce

Ilustrační snímek

Většina Čechů při určitých nákupech smlouvá. A dokáže si vyjednat v průměru 17% slevu. Vyplynulo to z mezinárodního...

Dobrá zpráva. Ženám s dětmi by se mohly výrazně zvýšit důchody

Dobrá zpráva. Ženám s dětmi by se mohly výrazně zvýšit důchody

Kurzy.cz Lidovci chtějí mimo jiné zvýšit důchody ženám s dětmi a zajistit jim možnost dřívějšího odchodu do starobní penze v záv...

Najdete na iDNES.cz