Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

aktualizováno 
Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před námi, v létě jsou ideální podmínky pro změnu dodavatele. Ušetřit se tak dá nejvíc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Důvod, proč se vyplatí začít se změnou dodavatele v létě, je výpovědní lhůta, která obvykle trvá tři kalendářní měsíce. Pokud byste čekali, až vás k tomu vyzvou první ranní mrazíky nebo na začátek topné sezóny, skutečné změny dodavatele se dočkáte třeba až na začátku příštího roku. V takovém případě prošvihnete minimálně polovinu topné sezóny, po kterou jste mohli šetřit třeba na příští letní dovolenou.

Pochopte ceny energií a využijte změnu dodavatele ve svůj prospěch

Nejlepší dobu pro změnu dodavatele představují červen až srpen. Získáte tak dostatek času potřebného nejen pro výběr nového dodavatele, ale i podání výpovědi. V klidu a pohodě všechno stihnete provést do začátku sezony, aniž byste dál platili drahé účty.

Neplatí to bohužel pro všechny. Problém nebudou mít lidé, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Ti mohou výpověď podat v podstatě kdykoliv. U smluv na dobu určitou je však nutné hlídat si datum výročí a podat výpověď s dostatečným předstihem. Jinak většinou dochází k automatickému prodloužení.

Jak na změnu dodavatele

V první řadě nechte stranou všechny zažité předsudky o zdlouhavém administrativním procesu a vyplňování tun dokumentů. Změna dodavatele je jednoduchá. Stačí oslovit nového dodavatele a předložit potřebné dokumenty. Zbytek už nový dodavatel zařídí za vás včetně podání výpovědi ve správné podobě. Vám stačí udělat čtyři základní kroky:

1.Cenová nabídka – nezávazná a zdarma

Každý férový dodavatel vám na požádání vypracuje cenovou nabídku zdarma a nezávazně. Využít můžete možnost online kalkulace či zákaznické linky. Srovnání kalkulací od různých dodavatelů poskytují také online porovnávače. Každou novou nabídku nezapomeňte porovnat s posledním vyúčtováním za plyn, elektřinu či za obojí.

2.Návrh smlouvy – opět nezávazně

Tím, že požádáte o návrh smlouvy, se k ničemu nezavazujete. Nenechte se tlačit k rychlému podpisu smlouvy, vždy trvejte na možnosti si dokumenty v klidu prostudovat. Ideální smlouva je jednoduchá, srozumitelná a transparentní. Narazíte-li na nejasnosti, nechte si je důkladně vysvětlit nebo raději jděte o dům dál.

3.Podpis smlouvy

Seriózní dodavatel vám smlouvy doručí tak, jak si budete přát – e-mailem, poštou či kurýrem. Součástí smlouvy je obvyklé také plná moc, na základě které nový dodavatel vyřídí administrativu související se změnou za vás.

4.Zahájení odběru u nového dodavatele

O průběhu změny a přechodu by vás dodavatel měl průběžně informovat například prostřednictvím SMS zpráv či e-mailu. Někteří zákazníkům nabízí online účet, kde mohou vše sledovat. Pár dní před odběrem je nutné nahlásit stav plynoměru či elektroměru a poté obdržíte nový rozpis zálohových plateb na následující rok.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz