Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

aktualizováno 
Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před námi, v létě jsou ideální podmínky pro změnu dodavatele. Ušetřit se tak dá nejvíc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Důvod, proč se vyplatí začít se změnou dodavatele v létě, je výpovědní lhůta, která obvykle trvá tři kalendářní měsíce. Pokud byste čekali, až vás k tomu vyzvou první ranní mrazíky nebo na začátek topné sezóny, skutečné změny dodavatele se dočkáte třeba až na začátku příštího roku. V takovém případě prošvihnete minimálně polovinu topné sezóny, po kterou jste mohli šetřit třeba na příští letní dovolenou.

Pochopte ceny energií a využijte změnu dodavatele ve svůj prospěch

Nejlepší dobu pro změnu dodavatele představují červen až srpen. Získáte tak dostatek času potřebného nejen pro výběr nového dodavatele, ale i podání výpovědi. V klidu a pohodě všechno stihnete provést do začátku sezony, aniž byste dál platili drahé účty.

Neplatí to bohužel pro všechny. Problém nebudou mít lidé, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Ti mohou výpověď podat v podstatě kdykoliv. U smluv na dobu určitou je však nutné hlídat si datum výročí a podat výpověď s dostatečným předstihem. Jinak většinou dochází k automatickému prodloužení.

Jak na změnu dodavatele

V první řadě nechte stranou všechny zažité předsudky o zdlouhavém administrativním procesu a vyplňování tun dokumentů. Změna dodavatele je jednoduchá. Stačí oslovit nového dodavatele a předložit potřebné dokumenty. Zbytek už nový dodavatel zařídí za vás včetně podání výpovědi ve správné podobě. Vám stačí udělat čtyři základní kroky:

1.Cenová nabídka – nezávazná a zdarma

Každý férový dodavatel vám na požádání vypracuje cenovou nabídku zdarma a nezávazně. Využít můžete možnost online kalkulace či zákaznické linky. Srovnání kalkulací od různých dodavatelů poskytují také online porovnávače. Každou novou nabídku nezapomeňte porovnat s posledním vyúčtováním za plyn, elektřinu či za obojí.

2.Návrh smlouvy – opět nezávazně

Tím, že požádáte o návrh smlouvy, se k ničemu nezavazujete. Nenechte se tlačit k rychlému podpisu smlouvy, vždy trvejte na možnosti si dokumenty v klidu prostudovat. Ideální smlouva je jednoduchá, srozumitelná a transparentní. Narazíte-li na nejasnosti, nechte si je důkladně vysvětlit nebo raději jděte o dům dál.

3.Podpis smlouvy

Seriózní dodavatel vám smlouvy doručí tak, jak si budete přát – e-mailem, poštou či kurýrem. Součástí smlouvy je obvyklé také plná moc, na základě které nový dodavatel vyřídí administrativu související se změnou za vás.

4.Zahájení odběru u nového dodavatele

O průběhu změny a přechodu by vás dodavatel měl průběžně informovat například prostřednictvím SMS zpráv či e-mailu. Někteří zákazníkům nabízí online účet, kde mohou vše sledovat. Pár dní před odběrem je nutné nahlásit stav plynoměru či elektroměru a poté obdržíte nový rozpis zálohových plateb na následující rok.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...

Peníze od státu: kolik a na co přispěje stát chudým lidem

Ilustrační snímek

Myslíte, že v době, kdy zaměstnavatelé zoufale shánějí každého, komu by mohli posílat výplatu, není důvod žádat o...

Prasklé hadičky a únik vody způsobují domácnostem milionové škody

Hadička, která vydrží až tři generace, je uprostřed. Vedle ní jsou ty klasické.

Nejvíce škod v bytech a domech napáchá únik vody. Potvrzuje to aktuální průzkum Poštovní spořitelny napříč Českem i...

Ropa jako zbraň. Saúdové porušili mnohaleté tabu

Ropa jako zbraň. Saúdové porušili mnohaleté tabu

Kurzy.cz Už 45 let je to v Saúdské Arábii považováno za něco, co je za hranou. Najednou však Rijád udělal to, co mnozí považují ...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK S AJ+NJ - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 KčNajdete na iDNES.cz