Na co byste neměli zapomenout, když uvažujete o změně dodavatele energie

aktualizováno 
Květen je ve znamení slev, z energií jdou nejvíc dolů ceny plynu. Ušetřit však můžete ještě víc, a to přechodem k jinému dodavateli. Protože však při přechodu můžete narazit na různá úskalí, přinášíme rady, jak na to, abyste nenarazili.
Letošní jaro je ve znamení snižování ceny plynu. Nejvíce zlevnilo RWE, ale přesto nebude patřit k nejlevnějším. Ještě více můžete ušetřit přechodem k jinému dodavateli. Ilustrační snímek

Letošní jaro je ve znamení snižování ceny plynu. Nejvíce zlevnilo RWE, ale přesto nebude patřit k nejlevnějším. Ještě více můžete ušetřit přechodem k jinému dodavateli. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Některé společnosti zlevňují všem, jiné třeba jen stávajícím či naopak novým zákazníkům nebo jen na určitém území. Slevy se pohybují od čtyř do 11 procent. Většina dodavatelů zlevnila od počátku května, z těch velkých jsou to například ČEZ, RWE, E.ON či Pražská plynárenská, další se přidají od června.

"Když si vezmeme modelový příklad domácnosti ve Středočeském kraji s roční spotřebou 20 MWh, vychází pak sleva u společností RWE o 10 procent, PPAS o devět, E.ON o čtyři procenta u produktu FIX2014 pro nové zákazníky na distribučním území RWE, Centropol o 10 procent u produktu Optimum na distribučním území RWE, od června se pak přidají Bohemia energy o 10 procent u nového produktu Garance 2013 na distribučním území RWE a Bicorn o sedm procent také na distribučním území RWE," vypočítává Tomáš Suchý z portálu FINmarket.cz. 

To je ovšem jen část celkové ceny, kterou za plyn zaplatíte. Proto je dobré si rozebrat, z čeho všeho se skládá cena plynu:

Hlavní jsou dvě složky - platba za distribuci (skládá se z ceny za dodávku - pevná cena za odebraný zemní plyn a za služby operátora a stálého měsíčního poplatku za kapacitu) a platba za dodávku plynu (skládá se z komoditní ceny - cena za skutečně odebrané množství zemního plynu u vybraného dodavatele a stálého měsíčního poplatku za uskladnění plynu u zvoleného dodavatele).

Tip na úsporu

Najděte si výhodnou nabídku plynu a elektřiny na Energie DNES.

Cenu za distribuci nijak neovlivníte, je regulovaná Energetickým regulačním úřadem a pro všechny stejná. Co však ovlivnit můžete, je výběr dodavatele, kterému platíte za dodávku plynu. A to je také ta část, u které společnosti uvádějí zlevnění či zdražení. Je to přibližně 80 procent celkových nákladů, které za plyn platíte.

Kolik je možné ušetřit

"To, že nejvíce zlevňují velcí dodavatelé, ale ještě neznamená, že budou celkově patřit k nejlevnějším a vy nemůžete ušetřit ještě víc. A to přechodem k jinému dodavateli," upozorňuje Tomáš Suchý.

Modelový příklad porovnání dvou dodavatelů ukazuje, že ani vyšší avizovaná sleva jednoho nemusí ve výsledku znamenat konečnou úsporu. 

Roční spotřeba plynu 20 MWh ve Středočeském kraji
RWE Standard E.ON Energie Standard
Ceníková cenaCena dle spotřebyCeníková cenaCena dle spotřeby
Platba za distribuci
Dodávka182,06 Kč/MWh3 641,20 Kč182,06 Kč/MWh3 641,20 Kč
Stálý měs. plat za kapacitu122,29 Kč1 467,48 Kč122,29 Kč1 467,48 Kč
Platba za dodávku plynu
Komoditní cena994,01 Kč/MWh19 880,20 Kč809,60 Kč/MWh16 192,00 Kč
Stálý měs. plat106,20 Kč1 274,40 Kč142,00 Kč1 704,00 Kč
Daň 21 %5 515,29 Kč4 830,098 Kč
Celková platba za odběr plynu23 521,40 Kč19 833,20 Kč
Součet stálých měsíčních poplatků2 741,88 Kč3 171,48 Kč
Celková roční cena31 778,57 Kč27 835,66 Kč
Celková úspora: 3 942,91 Kč                                                            Zdroj: FINmarket.cz

Vypočítat si úsporu je jednoduché. Pokud se však rozhodnete pro změnu, měli byste být pozorní. Aby vše proběhlo pokud možno hladce, snažte se řídit následujícími radami:

RadyNa co nezapomenout, když uvažujete o změně dodavatele

  • Více nabídek než u podomního prodejce najdete na internetu. Výhodou je nejenom srovnaní trhu na jenom místě, ale můžete si také v klidu přečíst obchodní podmínky a nic nepodepisujete pod nátlakem.
  • Nedívejte se jen po ceně. Při změně dodavatele berte v úvahu i obchodní podmínky, případně další nadstandardní služby a úroveň komunikace v zákaznickém centru.
  • Důkladně se seznamte se smlouvou a obchodními podmínkami dodavatele. Mohou obsahovat i různé skryté poplatky (aktivační, deaktivační apod.), případně jsou na dlouhou dobu určitou - například 10 let s obtížnou možností výpovědi.
  • Také si dobře přečtěte podmínky jednotlivých sazeb a tarifů. Například když se upíšete, že budete svůj účet obhospodařovat přes internet, musíte počítat s tím, že budete platit za volání na zákaznickou telefonní linku a podobné drobnosti, které by vám později mohly zkomplikovat život.
  • Pozor dávejte také, když vám stávající dodavatel nabídne možnost zafixovat si cenu elektřiny. I když nabídka vypadá na první pohled hodně výhodně, nepodlehněte, vezměte si fakturu a aktuální ceník a počítejte. Často se totiž stává, že nabízená zafixovaná cena je vyšší než aktuálně nabízená, i když dodavatel slibuje třeba odpuštění nebo snížení měsíčního paušálu. Vzhledem k tomu, že cena energie na burze spíše klesá a podle prognóz odborníků by stoupat neměla, je třeba opravdu dobře počítat.
  • Když uzavíráte (nebo už máte) smlouvu na dobu určitou, pamatujte si, že u některých společností je důležité datum sjednání smlouvy, a ne dodávky plynu či elektřiny, u jiných zase zahájení dodávky. Pokud budete někdy později smlouvu vypovídat, pak vždy k tomu datu, které společnost akceptuje.
  • Myslet na výpověď musíte také s dostatečným předstihem (konkrétní doba je uvedena v podmínkách, bývá šest týdnů až měsíc před vypršením smlouvy). Když to nestihnete, smlouvu vám společnost automaticky prodlouží (zpravidla o další rok) a přestup se pak nepříjemně protáhne.
  • Při klasické změně dodavatele je vždy jednodušší, když výpověď se stávajícím dodavatelem obstará nový dodavatel na základě plné moci, která je součástí smlouvy s novým dodavatelem. Smlouva však musí být předána s dostatečnou časovou rezervou, aby ji bylo možné zpracovat.
  • Připravte se na to, že s vámi váš stávající dodavatel začne smlouvat, abyste neodcházeli. Stejně jako u mobilních operátorů a bank se můžete dočkat nějaké osobní slevy či výhodnější nabídky. Než však kývnete, vše si raději ještě jednou propočítejte. 

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Společně, nebo každý sám? Poradíme, jak řešit finance v domácnosti

Ma si mladý pár zřídit nový účet, ke kterému budou mít oba přístup,nebo to...

Mladý pár se rozhodne bydlet spolu. Výhledově by si chtěli pořídit vlastní bydlení a založit rodinu. Jak si však...

Vánoční dárky na dluh mohou přijít pěkně draho

Ilustrační snímek

V anketách a rozhovorech se od půjček na dárky téměř všichni distancují. Realita je však jiná. Téměř pětina Čechů má v...

ČNB se v inflaci potřetí v řadě „sekla“. Sazby i tak dále porostou

ČNB se v inflaci potřetí v řadě „sekla“. Sazby i tak dále porostou

Kurzy.cz Tempo růstu tuzemských cen v listopadu zpomalilo na nejnižší hodnoty za posledních sedm měsíců dosahujících přesné úrov...

Najdete na iDNES.cz