Chcete ušetřit? Změna dodavatele energií je jednodušší, než si myslíte

aktualizováno 
Nad úsporami v domácnosti se asi zamýšlíme všichni. Jednou z možností, jak peníze ušetřit, může být i změna dodavatele energií. Nového dodavatele si navíc můžete jednoduše vybrat i online.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čechy trápí narůstající výdaje za energie. Na jedné straně by chtěli platit méně, na straně druhé dostatečně nevyužívají všech nabízených možností, jak náklady snížit. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK zaměřeného na energetickou gramotnost Čechů. Jednou z cest k úsporám je právě změna dodavatele energií. Nad změnou dodavatele přemýšlí 76 % dotázaných, obávají se však, že je to složité. Změna dodavatele je přitom mnohem snazší, než se většina lidí domnívá.

O změně sice uvažují tři čtvrtiny respondentů, ale například u zemního plynu za první čtyři měsíce letošního změnilo dodavatele pouze 7 % domácností. Mezi nejčastější důvody patří obavy ze zdlouhavého a náročného procesu změny, neznalost stávajících smluvních podmínek a špatná orientace v pravidelném ročním vyúčtování energií.

Změnou dodavatele lze ušetřit tisíce korun ročně

Hodně Čechů se nad změnou dodavatele nezamýšlí vůbec, což je velká škoda, protože se tím připravují ročně o tisíce korun. Častěji se touto otázkou zabývají lidé žijící na venkově a v menších městech. Zásadní roli v úvahách hraje typ bydlení. Ve městech přece jen žije výrazně vyšší procento lidí v pronájmu a smlouvy s dodavatelem má často pronajímatel.

Část lidí si zase neuvědomuje, proč by vůbec měli dodavatele energií měnit. Nerozumí například skladbě ceny energií, a tudíž netuší, jak moc se ceny mezi jednotlivými dodavateli mohou lišit. Hodně užitečných informací vám v tomto případě pomohou získat moderní online srovnávače energií. Stačí si k ruce vzít poslední vyúčtování za energie a hned se dozvíte, zda neplatíte více, než byste měli.

Seznamte se se svou stávající smlouvou

Ve změně dodavatele často lidem brání nedostatečná znalost stávající smlouvy. Mnozí netuší, jaký tarif mají nastavený, kdy jim končí smlouva a za jakých podmínek vůbec mohou smlouvu ukončit. Bojí se, že jim dodavatelé energií obratem napaří tučnou pokutu.

Není nic jednoduššího než si smlouvu přečíst, případně stávajícímu dodavateli zavolat a vše si ověřit. Zaměřit byste se měli zejména na typ smlouvy. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, výpověď můžete bez obav podat kdykoliv, ale musíte dodržet výpovědní lhůtu. Ta bývá zpravidla dvouměsíční a začíná běžet měsícem následujícím po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena.

V případě smlouvy na dobu určitou bývá často sjednána automatická prolongace. To znamená, že pokud smlouvu včas nevypovíte, automaticky se o další rok prodlouží. Aby byla výpověď uznána, doporučuje se zaslat ji k datu výročí smlouvy, nejpozději šest týdnů před ním. Ale někteří dodavatelé můžou mít termín k ukončení smlouvy nastaven i jinak, třeba osm týdnů předem nebo k určitému konkrétnímu datu. Přesné podmínky bývají součástí smlouvy, nebo je najdete v obchodních podmínkách. Rozhodně se s nimi seznamte a nastavte si v kalendáři upomínku, abyste smlouvu vypověděli v řádném termínu, a tedy bez sankcí.

Nového dodavatele můžete vybrat i online

Strach z administrativy, vyplňování desítek papírů a chození na úřady je další z důvodů, proč se lidé vyhýbají změnám, ale v tomto případě k obavám neexistuje žádný důvod. Proces změny dodavatele je snadný, není nijak administrativně náročný a probíhá pouze na papíře. Žádné výměny elektroměrů a plynoměrů se nekonají.

Porovnejte si ceny dodavatelů energií a najděte toho nejvýhodnějšího.

Noví dodavatelé energií zákazníkům navíc změnu usnadňují, co nejvíce to lze. Pokud se vám nechce řešit odchod se stávajícím dodavatelem, je možné starosti přenechat dodavateli novému. Stačí podepsat plnou moc a nový dodavatel zařídí celý převod za vás.

Jediné, co závisí na vašem rozhodnutí, je výběr nového dodavatele energií. A ani ten není nijak náročný, využijete-li možnost srovnání online. Webové srovnávače spolupracují s desítkami dodavatelů a k dispozici mají jejich aktualizované ceníky. Jen vyplníte požadované údaje a během pár sekund zjistíte, který dodavatel vám nabízí výhodné podmínky. Seznam licencovaných obchodníků s elektřinou a plynem a kalkulačku najdete i na stránkách Energetického regulačního úřadu. V případě dotazů zkontaktujte konkrétní zákaznické centrum, kde vám poskytnou odpovědi na všechny vaše otázky.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Vánoční dárky na dluh mohou přijít pěkně draho

Ilustrační snímek

V anketách a rozhovorech se od půjček na dárky téměř všichni distancují. Realita je však jiná. Téměř pětina Čechů má v...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Jaké dávky a příspěvky od státu mohou čekat senioři

Ilustrační snímek

Kromě starobního důchodu nejsou žádné peníze od státu cíleny výhradně na seniory. Jsou obvykle pro lidi nemocné nebo...

Vyšší důchody i minimální mzda. Ministerstvo chystá velké změny

Vyšší důchody i minimální mzda. Ministerstvo chystá velké změny

Kurzy.cz I v roce 2019 nás v oblasti práce a sociálních věcí čeká celá řada změn. Od ledna dojde k historicky druhému nejvyššímu...

Najdete na iDNES.cz