Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psycholog: Kariérní změnu plánujte předem, využijte přechodových pozic

aktualizováno 
Pracujete v oboru, který už vás nebaví? Nebo již nenabízí tolik příležitostí? Nasměrujte svou kariéru jinam. Abyste však v novém odvětví uspěli, musíte se na ně důkladně připravit.

Vaše rozhodnutí změnit obor by mělo mít více důvodů než jen aktuální nespokojenost. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé dnes mění pracovní obor častěji než kdykoli dříve. Díky vývoji technologií, ekonomice i trhu práce to přestalo být symbolem neúspěchu. Je to naopak nutnost našich životních voleb.

Dnešní mladí lidé budou měnit obor možná třikrát až pětkrát během kariéry, tak jak budou přicházet nová odvětví a stará se budou proměňovat. Znát pravidla kariérní změny se však hodí každému. Nikdy nevíte, kdy vás práce přestane bavit nebo ubude příležitostí v oboru.

Plánujte dopředu a získejte zkušenosti

Může se hodit

Najdete si práci, která Vás bude opravdu bavit na jobdnes.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Zaujměte potencionálního zaměstavatele profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz

Kariérní změnu plánujte předem. Vaše rozhodnutí by mělo mít více důvodů než jen aktuální nespokojenost. Mělo by se opírat o znalost vlastní osobnosti, zájmů a talentu, o vědomosti o trhu práce i o vysněném oboru. Jedině tak si můžete být jisti, že váš kariérní přechod nebude cestou z bláta do louže.

Ještě před rozhodnutím o změně profesního směřování je užitečné nabrat co nejvíce zkušeností (nejen informací), které vás ubezpečí, že vybraný obor pro vás nebude zklamáním.

Ty lze získat rozhovory s odborníky, dobrovolnictvím, brigádami, sledováním televizních dokumentů a rozhovorů, návštěvou konferencí, čtením knih a oborových časopisů. Vytvoříte si tak mnohem komplexnější představu a budete schopni se lépe rozhodnout.

Vytvořte si rezervy a vzdělávejte se

Budete potřebovat zásoby fyzických i mentálních zdrojů. Omezte své výdaje a připravte si úspory, které překlenou možný výpadek výdělku. Pracujte i na svých mentálních zdrojích. Získejte podporu rodiny a kamarádů. Myslete na způsoby, jimiž budete redukovat stres, který takovou změnu doprovází.

Součástí přípravy je i vzdělávání, jež je dnes dostupnější než kdykoli dříve. Můžete vybírat z nabídky rekvalifikací, dálkových studijních programů univerzit i večerních kurzů. Stále se rozšiřuje nabídka on-line vzdělávání (v angličtině například internetové stránky coursera.org).

Využijte přechodových pozic

Hledejte možnosti, jak spojit starý obor s novým. Programátor, který chce přejít k řízení neziskové organizace, pro ně může nejdříve programovat, než vstoupí do některé z nich. Zdravotní sestra požádá o administrativní pozici v nemocnici, protože se chce zabývat účetnictvím a postupně zdravotnictví opustit. Zaměstnanec personální agentury se může soustředit na výběr zaměstnanců v oboru, do kterého chce přejít. Učitel si rozšíří aprobaci v novém předmětu s konečným cílem přejít z tohoto oboru do neučitelské pozice.

Další možností je najít si časově nenáročný post ve stávajícím odvětví, který vám umožní doplnit finanční rozpočet, a zároveň pracovat na začátečnickém, ale hůře placeném místě ve vysněné profesi.

Buďte ochotní chybovat

Chybami se lidé učí. Kdyby je odradily první pády, nikdy by se nenaučili chodit. Berte chyby jako informaci o tom, co je ještě potřeba se naučit a co je nutné zkusit jinak. Bez ochoty chybovat není možná žádná změna. Ani ta kariérní.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR/ka | NYMBURSKO

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz