Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změní se po vstupu do EU ceny elektroniky?

aktualizováno 
Obchodníci i analytici vzkazují: Žádné velké změny v souvislosti se vstupem do EU nečekejte. Rozhodně ne těsně poté, co se stane Česká republika jejím členem. A pokud nějaké nastanou, nebudou zásadní. Co by mimo jiné mohlo mít na ceny takzvané bílé techniky a spotřební elektroniky vliv?

Měla by se snížit daň z přidané hodnoty, a to z 22 na 19 procent. Podle analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla však tato skutečnost s největší pravděpodobností nevyvolá plošné zlevňování, spíše může být příčinou agresivnějších slev při vyprodávání skladů. Například u zboží za 10 tisíc korun by činilo snížení díky menší DPH zhruba tři sta korun. Běžný zákazník, který nesleduje vývoj ceny jednoho konkrétního výrobku, proto nemusí úpravu - pokud ji vůbec prodejce provede - v záplavě všemožných akcí a výprodejů ani zaznamenat.

Cenu může ovlivnit také úprava celních pravidel. Ale podle Pavla Slámy ze společnosti Datart nejdříve zhruba za šedesát až sto dvacet dnů po připojení k EU. Jiří Řízek z firmy Electro World doplňuje, že negativně - tedy zvýšením ceny zboží - se může odrazit navýšení celních sazeb u výrobků, jejichž původ je mimo EU. 

Více než zmíněné podmínky se může do ceny, zejména spotřební elektroniky, promítnout vývoj na trhu. Například cena DVD přehrávače se nyní pohybuje okolo tří až pěti tisíc korun, zatímco zhruba před třemi lety stálo obdobné zboží i 10 tisíc korun a více. Podobný osud mají také televizory. „Dnes lze koupit stereo televizor o úhlopříčce 70 cm za cenu 6 až 8 tisíc korun. Před dvěma až třemi lety byl za podobné peníze maximálně televizor mono s úhlopříčkou 55 cm,“ potvrzuje Jiří Řízek. Stejný cenový trend je možné pozorovat i u domácích kin, videokamer či digitálních fotoaparátů. „Bílá technika tímto vývojem takto masivně zasažena není, nicméně i zde se projevují důsledky zvýšené poptávky po některých druzích zboží. Obecně tedy neočekávám žádné rychlé bezprostřední změny cen po našem vstupu do EU, ať již směrem nahoru nebo dolů, v dlouhodobějším horizontu by mohl nastat vlivem pokračující cenové eroze mírný pokles cen,“ dodává Řízek.

Obyvatelům České republiky se otevírá vstupem do EU jiná možnost - bez cel nakoupit zboží za hranicemi. U některého zboží, například plazmových televizorů či počítačů, můžete v některých státech unie výrazně ušetřit.

Očekáte od vstupu do Evropské unie změnu cen a pokud ano, v jakých oblastech? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz