Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změnou banky můžete ušetřit i stovky korun každý měsíc

aktualizováno 
Zdá se vám, že platíte příliš vysoké poplatky? Nevíte, zda máte účet v té pro vás nejlepší bance? Správnou volbou banky totiž můžete výrazně ušetřit, rozdíl v měsíčních poplatcích je u různých bank až 300 korun.
Pro aktivní klienty jsou služby levnější.

Pro aktivní klienty jsou služby levnější. | foto: Profimedia.cz

Tak už dost, vždyť jen platím, a za co vlastně? Také vás to napadá, když si prohlížíte výpis z běžného účtu? Banka si totiž účtuje mnoho poplatků a vzhledem k tomu, že úroky na běžných účtech jsou takřka nulové, lehce se stane, že peníze ubývají.

Zkuste si to sečíst. Vezměte poslední tři výpisy a vypište z nich sumy za poplatky. Vyšlo vám několik stokorun? Možná využíváte služby pro vás nevhodné banky, možná jen špatný produkt.

Abychom vám ulehčili práci s prohledáváním sazebníků, oslovili jsme dvanáct bank, aby spočítaly, kolik zaplatí měsíčně na poplatcích tři různí lidé.

Konzervativní klient
Nepoužívá elektronické bankovnictví, nevyužívá kartu, raději chodí do pobočky.
Za měsíc uskuteční: 1 výběr v hotovosti u přepážky, 1 vklad v hotovosti u přepážky, 1 příchozí platbu, 2 odchozí platby (zadané 1 u přepážky a 1 sběrným boxem, pokud je), výpis z účtu dostává poštou.

  • Přehled poplatků konzervativního klienta u různých bank naleznete ZDE

MŮŽE UŠETŘIT AŽ:

365 Kč měsíčně (rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším účtem)

Bez internetu není správa účtu jednoduchá
Klient, který banku používá jen jako přestupní stanici peněz od zaměstnavatele k sobě do peněženky, je pro banky nejméně zajímavý. Raději chodí do pobočky, nevyužívá kartu, nechává si výpis posílat poštou. Vedení účtu ho i tak ve většině případů vyjde na stokorunu.

Nejméně zaplatí za vedení účtu, pokud je zákazníkem mBank, ale protože ta nemá pobočky, musel by se i konzervativní klient naučit zacházet s internetem a vybírat peníze z bankomatu kartou.

Bawag Bank nabídla místo běžného účtu jako nejvýhodnější účet spořicí. Klient tak proti klasickému účtu ušetřil, navíc je zůstatek úročen 3,5 procenta. Nevýhodou je, že Bawag mnoho poboček nemá, a tak by se i zde klient musel naučit ovládat účet přes internet.

Nejlevnější banka bez nutnosti používat internetové bankovnictví je pro konzervativního klienta Poštovní spořitelna. Ta pro něho má i výhodu – dostatek "poboček“ u poštovních přepážek.

Levněji než loni, a to o více než 50 korun, vyjde nepříliš aktivního klienta eKonto od Raiffeisenbank (loni vedené u eBank). Naopak výrazně dražší je ČSOB konto oproti loňskému běžnému účtu téže banky. Tady je nárůst u nejméně aktivního klienta téměř o 90 korun.

Běžný klient
Využívá elektronické bankovnictví i platební kartu.
Za měsíc uskuteční: 1 výběr z bankomatu (vlastní), 2 příchozí platby, 4 odchozí platby zadané elektronicky, výpis z účtu poštou, 1x za rok zřízení trvalého příkazu a 1x za rok změna trvalého příkazu, elektronická platební karta.

  • Přehled poplatků běžného klienta u různých bank naleznete ZDE

MŮŽE UŠETŘIT AŽ:

314 Kč měsíčně (rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším účtem)

Aktivní klienty mají banky rády
Klienta, který využívá platební kartu, stále někam posílá peníze a pracuje s internetovým bankovnictvím, mají banky rády. Některé natolik, že i se spoustou operací zaplatí méně než klient pasivní. Například Česká spořitelna naúčtuje aktivnímu klientovi 99 korun, konzervativní s méně službami zaplatí 121 korun.

Své ceny pro lidi, kteří bankovní služby hodně využívají, nezměnily Fio, GE Money Bank a Bawag Bank. Levnější účty nabízejí oproti loňsku všechny ostatní banky. Nejméně stojí účet u mBank a u záložny Fio, a to až o 300 korun méně než u nejdražší Citibank. Rozdíl se vyrovná, když má klient u Citibank uloženo přes půl milionu. Potom neplatí paušál 299 korun.

Aktivní klient
Využívá plně elektronické bankovnictví a embosovanou platební kartu.
Za měsíc uskuteční: 5 výběrů z bankomatu, 4 příchozí platby, 8 odchozích plateb zadaných elektronicky, výpis z účtu elektronicky, 2x za rok zřízení trvalého příkazu a 1x za rok změna trvalého příkazu, embosovaná platební karta.

  • Přehled poplatků aktivního klienta u různých bank naleznete ZDE

MŮŽE UŠETŘIT AŽ:

301 Kč měsíčně (rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším účtem)

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Martin Mašát

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz