Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změnou banky můžete ušetřit i stovky korun každý měsíc

aktualizováno 
Zdá se vám, že platíte příliš vysoké poplatky? Nevíte, zda máte účet v té pro vás nejlepší bance? Správnou volbou banky totiž můžete výrazně ušetřit, rozdíl v měsíčních poplatcích je u různých bank až 300 korun.
Pro aktivní klienty jsou služby levnější.

Pro aktivní klienty jsou služby levnější. | foto: Profimedia.cz

Tak už dost, vždyť jen platím, a za co vlastně? Také vás to napadá, když si prohlížíte výpis z běžného účtu? Banka si totiž účtuje mnoho poplatků a vzhledem k tomu, že úroky na běžných účtech jsou takřka nulové, lehce se stane, že peníze ubývají.

Zkuste si to sečíst. Vezměte poslední tři výpisy a vypište z nich sumy za poplatky. Vyšlo vám několik stokorun? Možná využíváte služby pro vás nevhodné banky, možná jen špatný produkt.

Abychom vám ulehčili práci s prohledáváním sazebníků, oslovili jsme dvanáct bank, aby spočítaly, kolik zaplatí měsíčně na poplatcích tři různí lidé.

Konzervativní klient
Nepoužívá elektronické bankovnictví, nevyužívá kartu, raději chodí do pobočky.
Za měsíc uskuteční: 1 výběr v hotovosti u přepážky, 1 vklad v hotovosti u přepážky, 1 příchozí platbu, 2 odchozí platby (zadané 1 u přepážky a 1 sběrným boxem, pokud je), výpis z účtu dostává poštou.

  • Přehled poplatků konzervativního klienta u různých bank naleznete ZDE

MŮŽE UŠETŘIT AŽ:

365 Kč měsíčně (rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším účtem)

Bez internetu není správa účtu jednoduchá
Klient, který banku používá jen jako přestupní stanici peněz od zaměstnavatele k sobě do peněženky, je pro banky nejméně zajímavý. Raději chodí do pobočky, nevyužívá kartu, nechává si výpis posílat poštou. Vedení účtu ho i tak ve většině případů vyjde na stokorunu.

Nejméně zaplatí za vedení účtu, pokud je zákazníkem mBank, ale protože ta nemá pobočky, musel by se i konzervativní klient naučit zacházet s internetem a vybírat peníze z bankomatu kartou.

Bawag Bank nabídla místo běžného účtu jako nejvýhodnější účet spořicí. Klient tak proti klasickému účtu ušetřil, navíc je zůstatek úročen 3,5 procenta. Nevýhodou je, že Bawag mnoho poboček nemá, a tak by se i zde klient musel naučit ovládat účet přes internet.

Nejlevnější banka bez nutnosti používat internetové bankovnictví je pro konzervativního klienta Poštovní spořitelna. Ta pro něho má i výhodu – dostatek "poboček“ u poštovních přepážek.

Levněji než loni, a to o více než 50 korun, vyjde nepříliš aktivního klienta eKonto od Raiffeisenbank (loni vedené u eBank). Naopak výrazně dražší je ČSOB konto oproti loňskému běžnému účtu téže banky. Tady je nárůst u nejméně aktivního klienta téměř o 90 korun.

Běžný klient
Využívá elektronické bankovnictví i platební kartu.
Za měsíc uskuteční: 1 výběr z bankomatu (vlastní), 2 příchozí platby, 4 odchozí platby zadané elektronicky, výpis z účtu poštou, 1x za rok zřízení trvalého příkazu a 1x za rok změna trvalého příkazu, elektronická platební karta.

  • Přehled poplatků běžného klienta u různých bank naleznete ZDE

MŮŽE UŠETŘIT AŽ:

314 Kč měsíčně (rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším účtem)

Aktivní klienty mají banky rády
Klienta, který využívá platební kartu, stále někam posílá peníze a pracuje s internetovým bankovnictvím, mají banky rády. Některé natolik, že i se spoustou operací zaplatí méně než klient pasivní. Například Česká spořitelna naúčtuje aktivnímu klientovi 99 korun, konzervativní s méně službami zaplatí 121 korun.

Své ceny pro lidi, kteří bankovní služby hodně využívají, nezměnily Fio, GE Money Bank a Bawag Bank. Levnější účty nabízejí oproti loňsku všechny ostatní banky. Nejméně stojí účet u mBank a u záložny Fio, a to až o 300 korun méně než u nejdražší Citibank. Rozdíl se vyrovná, když má klient u Citibank uloženo přes půl milionu. Potom neplatí paušál 299 korun.

Aktivní klient
Využívá plně elektronické bankovnictví a embosovanou platební kartu.
Za měsíc uskuteční: 5 výběrů z bankomatu, 4 příchozí platby, 8 odchozích plateb zadaných elektronicky, výpis z účtu elektronicky, 2x za rok zřízení trvalého příkazu a 1x za rok změna trvalého příkazu, embosovaná platební karta.

  • Přehled poplatků aktivního klienta u různých bank naleznete ZDE

MŮŽE UŠETŘIT AŽ:

301 Kč měsíčně (rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším účtem)

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz