Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změnou vlastníka zaniká povinné ručení

aktualizováno 
Při prodeji vozidla přechází auto na nového majitele. Pojistník má povinnost oznámit změnu vlastníka vozidla pojišťovně. Oznámení změny vlastníka způsobuje rovněž zánik pojištění odpovědnosti.
Asistenční služba vám zajistí např. odtah nepojízdného vozidla

Asistenční služba vám zajistí např. odtah nepojízdného vozidla

V havarijním pojištění jsou v pojistce zahrnuty i asistenční služby. Jak je to u pojištění odpovědnosti?
Některé pojišťovny poskytují pojistníkovi i při pojištění odpovědnosti navíc výhody nad rámec zákona. Mezi ně patří například asistenční služba v ČR i po celé Evropě, to znamená pomoc v nouzové situaci způsobené poruchou, nehodou, vandalským poškozením, pokusem o odcizení (tedy nejen při dopravní nehodě, ale i když je vozidlo nepojízdné z jiných důvodů – např. únik vzduchu z pneumatiky, vybitá baterie, ztráta klíčů atd.).

Pojišťovny mají uzavřenou smlouvu s některou ze společností poskytujících asistenční služby (např. CORIS, ÚAMK, ABA), která klientům poskytne pomoc nejen v České republice, ale i po Evropě.

Oprávněnou osobou je řidič pojištěného vozidla nebo některá z osob přepravovaných ve vozidle a pojištěným vozidlem je vozidlo, pro které je u pojišťovny uzavřeno pojištění odpovědnosti z jeho provozu. V případě, že je pojištěné vozidlo v důsledku pojistné události nepojízdné, zajistí asistenční služba příjezd silniční služby, vyproštění, přeložení, odtah a opravu vozidla až do určeného limitu. Asistenční služba může za určených podmínek zajistit i náhradní ubytování v ČR i v zahraničí do výše limitu stanoveného v pojistné smlouvě.

Zorganizuje i zapůjčení služeb na úhradu nepojízdného pojištěného vozidla v zahraničí nebo na ubytování. Podmínkou však většinou je, že třetí osoba složí protihodnotu zapůjčené částky cizí měny v tuzemsku na korunový účet asistenční služby nebo pobočky pojišťovny.

popisekPOVINNÉ RUČENÍ
Jaká budou nová pravidla?

V případě pojistné události tedy stačí volat na telefonní číslo, které má klient uvedeno na své asistenční kartě.

Rozsah asistenčních služeb je stanoven ve smlouvě s příslušnou pojišťovnou, která tento rozsah specifikuje ve svých pojistných smlouvách a klienty o nich dostatečně informuje. Poskytování asistenčních služeb se však na některé přesně specifikované události nevztahuje; např. na škody způsobené úmyslně, škody vzniklé výbuchem dopravovaných třaskavin, škody v důsledku válečných událostí a další.

Při prodeji vozidla přejde auto na jiného majitele. Musím to oznámit pojišťovně?
Pojistník má povinnost oznámit pojišťovně skutečnosti stanovené zákonem. Je to i změna vlastníka vozidla. Písemné oznámení změny vlastníka způsobuje rovněž zánik pojištění odpovědnosti.

Pojištění zaniká dnem, kdy pojistník (pojištěný) oznámil pojišťovně změnu vlastníka vozidla. Při tomto oznámení je majitel vozidla jako pojistník povinen bez zbytečného odkladu odevzdat pojišťovně doklad o pojištění a zelenou kartu, pokud byla vydána. Pojišťovna je povinna vlastníkovi vozidla potvrdit vrácení dokladu o pojištění a zelené karty a na základě jeho žádosti vydat do patnácti dnů potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a škodném průběhu zaniklého pojištění.

Může nový majitel smluvit pojištění odpovědnosti u jiné pojišťovny?
Nový majitel vozidla má samozřejmě volnost ve volbě pojišťovny. Stejně tak i dosavadní majitel automobilu má možnost vybrat si podle svého uvážení pojišťovnu k uzavření nové pojistné smlouvy o pojištění odpovědnosti, když koupí jiné auto.

Původní smlouva zaniká ze zákona dnem, kdy byl pojistitel vyrozuměn o změně vlastníka vozidla.

V případě, že se rozhodne znovu pro stejnou pojišťovnu a původní smlouva je ukončena a nová se uzavírá současně, je možné převést „nedočerpanou“ část pojistného na smlouvu novou.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 
2. díl: Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu  

3. díl: Určení podílu viny závisí na způsobené škodě 
4. díl: Na náhradu škody má pojišťovna až tři měsíce  
5. díl: Manželovo auto nebourejte, pojišťovna škodu nezaplatí

6. díl: Místo autonehody není pro náhradu škody rozhodující   
   

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Ilustrační snímek
Recenze novinky: V Česku je od září užitečná pojistka pro živnostníky

Pár nezaplacených faktur může dostat do finančních potíží i zdravou firmu. Velké firmy se pro tento případ pojišťují, ale není to levné a pro drobné...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.