Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik vyděláte, když změníte výši příspěvku na penzijní připojištění

aktualizováno 
Od ledna budou platit nové podmínky pro přiznání státní podpory u penzijního připojištění. Týkají se smluv již dávno uzavřených i těch nových. Proč měnit měsíční úložku?
O zvýšení státní příspěvku je možné požádat kdykoli. Kdo chce mít více peněz hned od ledna, musí fond požádat o zvýšení nejpozději letos prosinci. Ilustrační snímek

O zvýšení státní příspěvku je možné požádat kdykoli. Kdo chce mít více peněz hned od ledna, musí fond požádat o zvýšení nejpozději letos prosinci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco ještě letos platí, že na nejnižší podporu od státu dosáhnete už při ukládání stokoruny měsíčně, od ledna 2013 budete muset dát stovky tři. Zvýší se vám však měsíční státní příspěvek z 50 na 90 korun. 

Nově se také navýší maximální měsíční částka, kterou vám stát přispěje, ze 150 na 230 korun. Pro získání maxima však budete muset pravidelně spořit tisíc korun. Nyní stačila pětistovka.

Jak se změní výše státní podpory
Měsíční úložkaPříspěvek od státu letosPříspěvek od státu 2013
100 Kč50 Kč0 Kč
200 Kč90 Kč 0 Kč
300 Kč120 Kč90 Kč
400 Kč140 Kč110 Kč
500 Kč150 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč150 Kč
700 Kč150 Kč170 Kč
800 Kč150 Kč190 Kč
900 Kč150 Kč210 Kč
1 000 Kč150 Kč230 Kč

Zpozornět by měli především ti, kteří dosud spořili minimum, tedy stokorunu. Tu mohou sice posílat dál, ale od státu už nedostanou na přilepšenou nic. Kdo nyní posílá do penzijního fondu 600 korun měsíčně, tomu se příspěvek od státu nezmění, i nadále bude dostávat 150 korun každý měsíc.

Kdo bude chtít využít i další výhodu, a to snížit si daňový základ, bude muset měsíčně spořit víc než tisíc korun, optimálně dva tisíce. První tisícikoruna, za kterou dostáváte státní podporu, se z daní neodečítá (dosud to byla pětistovka) a o druhou tisícovku měsíčně se sníží daňový základ. Za rok si tedy budou moci zase odečíst 12 tisíc korun ti, kteří pošlou do fondu 24 tisíc korun.

 • Spoří 100 korun měsíčně:
  Až do konce letošního roku bude dostávat příspěvek od státu 50 korun měsíčně, od příštího roku už mu stát na spoření nepřispěje. Za 30 let naspoří celkem i se zhodnocením fondu 47 533 korun.
 • Navýší úložku na 300 korun měsíčně:
  Pokud zvýší spoření o dvě stovky měsíčně, přispěje mu stát na účet každý měsíc 90 korunami. Po 30 letech mu tak na penzijním účtu přibude i se zhodnocením 185 378 korun, což je o 137 845 korun více, než kdyby výši částky neměnil. 
 • Spoří 500 korun měsíčně:
  Dosud dostává maximální podporu od státu 150 korun měsíčně, od příštího roku podpora od státu klesne o dvacet korun měsíčně. Když svůj příspěvek nezvýší, přibude mu na účtu za 30 let celkem i se zhodnocením fondu 299 456 korun.
 • Navýší úložku z 500 na 1 000 korun měsíčně:
  Když přidá ještě jednou tolik, co platil dosud, dosáhne opět na maximální příspěvek od státu, a to 230 korun měsíčně. Po 30 letech mu na účtu přibude 584 651 korun, což je o 285 196 korun více oproti případu, že částku nezmění.
 • Spoří 1 000 korun měsíčně a svoji úložku nezmění:
  Jestliže nyní posílá do fondu tisícovku, má nárok na státní příspěvek 150 korun měsíčně a navíc si může o šest tisíc korun za rok (pětistovku měsíčně) snížit daňový základ a získá tak 900 korun čistého (při sazbě daně z příjmů 15 procent). Pokud svoji měsíční úložku nezvýší, bude mu stát od příštího roku přispívat o 80 korun měsíčně více, ale nebude si moci odečíst nic z daňového základu. I tak na tom však vydělá. Daňová úspora je totiž nižší (75 korun měsíčně) než navýšení příspěvku od státu (80 korun měsíčně + zhodnocení).
 • Spoří 100 korun měsíčně:
  Dosud dostával nejnižší možnou podporu od státu 50 korun měsíčně, od příštího roku mu už stát nic nepřidá. Za 10 let mu tak i se zhodnocením přibude na účtu 13 124 korun.
 • Navýší úložku na 300 korun měsíčně:
  Když přidá dvě stovky měsíčně, stát mu za to přispěje 90 korunami každý měsíc a po deseti letech tak bude mít na svém účtu i se zhodnocením fondu o 51 183 korun víc. Vydělá tak 38 059 korun.
 • Spoří 500 korun měsíčně:
  Nyní dosáhl na nejvyšší podporu od státu, od příštího roku se však příspěvek od státu sníží o dvacetikorunu měsíčně. Po deseti letech mu tak na účtu přibude 82 680 korun.
 • Navýší úložku z 500 na 1 000 korun měsíčně:
  Jestliže si bude spořit jednou tolik, opět dosáhne na maximální příspěvek od státu, který však bude vyšší o 80 korun měsíčně. Za deset let mu tak přibude celkem na účtu 161 422 korun, což je o 78 742 korun víc, než kdyby spořil pětistovku. 
 • Spoří 1 500 korun měsíčně a svoji úložku nezmění:
  I v budoucnu dosáhne na maximální podporu od státu, ta se mu však o 80 korun měsíčně zvýší. Za deset let mu tak přibude na účtu i se zhodnocením fondu 227 040 korun. Mírně prodělá na daňové úlevě. Zatímco do konce letošního roku si může snížit daňový základ o 12 tisíc za rok a vydělat tak 1 800 korun, od příštího roku si bude moct odečíst jen šest tisíc za rok, čili získá 900 korun čistého (při 15procentní sazbě daně z příjmů). Celkově však vydělá nepatrně víc (o 60 korun ročně + zhodnocení).

Změnu fondu musíte oznámit

A protože nemůžete jen tak sami od sebe posílat fondu měsíčně víc peněz a musíte mu to písemně oznámit, můžete to udělat jednoduše prostřednictvím Penzijního srovnávače.

Stránka "Zvýšení příspěvku" je určena pro majitele smluv, kteří chtějí změnit svůj měsíční příspěvek. Po kliknutí vepíšete do formuláře potřebné údaje včetně nové částky a dáte "Spočítat navýšení". Na další stránce se objeví výpočet a pokud souhlasíte, kliknete na "Dodatek ke smlouvě". Formulář vyplníte a odešlete. Během několika dnů vám domů dorazí papírový dodatek ke smlouvě, který odešlete podepsaný zpět.

Zvýšení lze provést kdykoli. Kdo si však chce zajistit vyšší státní příspěvek (případně o něj nepřijít) hned od ledna, musí fond požádat o zvýšení nejpozději letos prosinci.Nejčtenější

Přehledně: Za kolik natankujete benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny Naturalu 95 se v Evropě pohybují aktuálně v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,08 do 42,73 koruny. Nafta je mírně...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...Musíme kolem sebe postavit plot, říká šéf české IT firmy

Jan Zinek, Anect

Jan Zinek je šéfem firmy Anect, která se věnuje především kybernetické bezpečnosti. Chrání data firem před hackery, a...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Šest důvodů, proč si Češi nespoří na penzi, ale rozhodně by měli

Ilustrační snímek

Řada lidí se o svou finanční budoucnost nezajímá. I když tuší, že se stát o jejich penzi v dostatečné míře nepostará....

Další z rubriky

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...

V doplňkovém penzijním spoření v roce 2017 přálo štěstí odvážným

Ilustrační snímek

Růst akciových trhů loni pomohl těm, kdo na penzi spoří v dynamičtějších fondech, konzervativní investory naopak...

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Kurzy.cz Když americký prezident Donald Trump nečekaně navrhl zrušení všech obchodních bariér, nesetkal se s velkou podporou zás...

Najdete na iDNES.cz