Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Právo, právník | foto: Profimedia.cz

Změny ve financování chráněných dílen

  • 0
Novela zákona sociálního zabezpečení změnila pobírání příspěvků při zaměstnávání postižených. Dnes se příspěvky mohou vyšplhat až do výše 8 000 korun za zaměstnanou, těžce postiženou osobu.

S platností od 1.ledna 2009 došlo s novelizací zákona č.582/1991 Sb.v platném znění o organizaci a provádění sociálního zabezpečení také ke změně v zákoně o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb), kterým se mění podmínky příspěvku zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců.

Do konce prosince platilo, že takovýto zaměstnavatel za splnění zákonných podmínek mohl pobírat příspěvek na zaměstnance s těžším zdravotním postižením nejvýše až 9 000 korun a pro jiné osoby se zdravotním postižením až 6 000 korun pokud celkové vynaložené mzdové náklady nebyly nižší.

V nově navrhovaném znění by zaměstnavatelé mohli pobírat příspěvek ve výši vynaložených mzdových nákladů, maximálně však 2 700 korun za osobu s těžším zdravotním postižením (tedy většina přiznaných plných invalidních důchodů) a na ostatní osoby se zdravotním postižením a osoby s těžším zdravotním postižením, jež jsou schopny vykonávat soustavnou výdělečnou činnost jen za zvláštních podmínek (invalidní důchod přiznán podle par. 39 odst. 1 písm. b.) až 8 000 korun.

Tato novela by výrazně znevýhodnila zaměstnávání většiny plně invalidních osob. Díky jednání Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vešla v platnost od 1.ledna tohoto roku mnohem příznivější novela, která tuto problematiku upravuje tak, že nerozlišuje ani paragraf přiznání invalidního důchodu, ani stupeň postižení zaměstnance a příspěvek je za splnění zákonných podmínek vyplácen až do výše skutečných mzdových nákladů nejvýše však 8 000 korun.

Novela dále upravuje možnost přiznání příspěvku pouze jednomu zaměstnavateli, pokud je zaměstnanec se zdravotním postižením zaměstnán u více zaměstnavatelů. Příspěvek náleží tomu zaměstnavateli, u kterého má zaměstnanec se zdravotním postižením uzavřen pracovní poměr nejdříve. Příspěvek již nebude poskytován zaměstnavateli za zaměstnance se zdravotním postižením, který je poživatelem starobního důchodu.

Zdroj: Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a sbírka zákonů 479/2008 Sb.