Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna pro majitele nemovitostí: od ledna už jen na jeden úřad v kraji

aktualizováno 
Každá změna nemusí být nutně špatná, a to ani když jde o daně. Tentokrát zajásají majitelé více nemovitostí. Od Nového roku se jim výrazně zjednoduší komunikace se správcem daně.
Od Nového roku už nebudou muset majitelé několika nemovitostí v kraji na více finančních úřadů. Jejich majetek bude spravovat vždy jedno pracoviště. Ilustrační snímek

Od Nového roku už nebudou muset majitelé několika nemovitostí v kraji na více finančních úřadů. Jejich majetek bude spravovat vždy jedno pracoviště. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Noví majitelé nemovitostí budou od příštího roku vyplňovat a podávat pouze jedno daňové přiznání za všechny své nemovitosti, které se nachází na území jednoho kraje. Stejně tak uhradí daň za všechny nemovitosti v kraji jedinou platbou," uvádí mluvčí Generálního finančního ředitelství Patra Homolová.

Spravovat daně z nemovitostí bude od příštího roku čtrnáct finančních úřadů se sídly v krajských městech a v Praze, a to prostřednictvím svých územních pracovišť. Ty vzniknou ze současných finančních úřadů. Konkrétně to tedy znamená, že se sloučí daňové povinnosti za jednotlivé nemovitosti do jediné. Spisy se mezi finančními úřady přestěhují a lidé budou chodit jen na jedno místo v kraji. Lidé, kteří již daně za nemovitosti platí, nebudou muset dělat nic.

Místo je určeno podle pravidel

Které územní pracoviště bude pro vás to pravé, záleží na místě vašeho pobytu a důležitosti nemovitosti. Na to jsou určená jednotná pravidla. Když má poplatník místo pobytu v příslušném kraji, bude spravujícím územním pracovištěm de facto dnešní finanční úřad.

Jestli však nemáte místo pobytu v příslušném kraji a máte zde nemovitosti, může nastat několik variant. Důležité je, pod kolik dnešních finančních úřadů vaše nemovitosti spadaly a pak také, co vlastníte. Zda obytný dům, byt, rekreační stavbu či třeba pozemek. 

Právnické osoby to mají podobně, rozliší se, zda mají či nemají sídlo v kraji. Když mají, nachází se územní pracoviště v místě původního finančního úřadu, v jehož obvodu bylo sídlo právnické osoby v roce 2012. Pokud nemají, pak záleží na tom, zda má v kraji nemovitosti, které dosud spravoval jeden či více finančních úřadů. Pokud jeden, zůstane správcem i nadále, jestli jich bylo více, pak je určené územní pracoviště v místě sídla finančního úřadu vzniklého v kraji podle zákona o Finanční správě.

Pro lepší pochopení uvádíme devět případů, které mohou nastat. 

Poplatník má místo pobytu (sídlo) v Benešově. V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami.

Správa daně z nemovistosti - příklad 1

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen v místě původního finančního úřadu, v jehož obvodu územní působnosti měl poplatník místo pobytu, tedy v Benešově. 

Poplatník má místo pobytu (sídlo) v Českých Budějovicích (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí pouze v územní působnosti Finančního úřadu v Benešově.

Správa daně z nemovistosti - příklad 2

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis bude uložen v místě původního finančního úřadu, v jehož obvodu územní působnosti byly v roce 2012 nemovitosti, čili v Benešově.

Právnická osoba má sídlo v Praze (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami.

Správa daně z nemovistosti - příklad 3

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na Územním pracovišti Praha - východ.

Fyzická osoba má místo pobytu v Plzni (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami. U všech finančních úřadů přiznává poplatník pouze pozemky.

Správa daně z nemovistosti - příklad 4

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na určeném Územním pracovišti Praha - východ.

Fyzická osoba má místo pobytu v Plzni (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami. V Benešově a Kladně přiznává poplatník pozemky, v Příbrami má garáž.

Správa daně z nemovistosti - příklad 5

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na spravujícím územním pracovišti, které spravuje stavby, čili v Příbrami.

Fyzická osoba má místo pobytu v Plzni (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami. V Příbrami a Kladně přiznává poplatník byt, v Benešově obytný dům.

Správa daně z nemovistosti - příklad 6

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na spravujícím územním pracovišti. To je určeno podle druhu stavby. Nejvyšší prioritu má v daném případě obytný dům, a proto bude poplatník vše vyřizovat v Benešově.

Fyzická osoba má místo pobytu v Brně (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami. V Benešově přiznává poplatník garáž, v Kladně stavbu pro rodinnou rekreaci a v Příbrami byt.

Správa daně z nemovistosti - příklad 7

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na spravujícím územním pracovišti. To je určeno podle druhu stavby. Nejvyšší prioritu má v daném případě byt, a proto to bude pracoviště v Příbrami.

Fyzická osoba má místo pobytu ve Znojmě (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami. V Benešově přiznává poplatník stodolu (ostatní stavbu), v Kladně stavbu pro rodinnou rekreaci a v Příbrami má pozemek.

Správa daně z nemovistosti - příklad 8

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na spravujícím územním pracovišti. To je určené podle druhu stavby. Nejvyšší prioritu má v daném případě stavba pro rodinnou rekreaci, a proto to bude pracoviště v Kladně.

Fyzická osoba má místo pobytu v Ústí nad Labem (mimo Středočeský kraj). V roce 2012 je poplatníkem daně z nemovitostí, které se nacházejí v územní působnosti finančních úřadů v Benešově, v Kladně a v Příbrami. V Benešově přiznává obytný dům, v Kladně má také obytný dům a v Příbrami garáž.

Správa daně z nemovistosti - příklad 9

Po 1. lednu 2013 se stane správcem daně z nemovitostí u všech jím v příslušném kraji vlastněných nemovitostí Finanční úřad pro Středočeský kraj a spis (sloučený ze všech původních finančních úřadů) bude uložen na spravujícím územním pracovišti. Vzhledem k tomu, že poplatník vlastní stejné druhy staveb s prioritou (obytný dům) v obvodu územní působnosti více původních finančních úřadů, bude spravujícím územním pracovištěm pracoviště určené, tedy Praha - východ.

Informační leták včetně grafického znázornění najdete na internetových stránkách České daňové správy.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Podnikáte a řešíte, jak zdanit příjmy? Modelový návod vám to usnadní

Jestliže podnikáte, nebo si podnikáním přivyděláváte při zaměstnání, musíte podat daňové přiznání sami. Přinášíme další modelový návod, který vám tuto práci...  celý článek

Ilustrační snímek
Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou milionů lidí. Vyplnit růžový formulář a...  celý článek

Dnes je poslední den, kdy je možné podat daňové přiznání.
Poslední den na daně: Někde fronty, jinde klid. Opozdilcům hrozí sankce

Proč platit státu daň z příjmu v předstihu, když je možné tyto peníze využívat co nejdéle a odevzdat je až na poslední chvíli. Tak uvažuje řada Čechů, a proto...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Evropě hrozí japonská past
Evropě hrozí japonská past

O možnosti, že se evropská ekonomika vydá podobnou cestou, jakou kráčí Japonsko, se hovoří již delší dobu. Možnosti pád... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.