Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí Češi neumějí jazyky. Poradíme, jak to nejlépe napravit

aktualizováno 
Jenom vzácně se dokážou profesionálové z praxe, zástupci akademické sféry a personálních agentur na něčem úplně shodnout. V jednom si ovšem notují stoprocentně, totiž že mladí Češi neumějí jazyky. A je jedno, jestli ještě studují nebo právě opustili střední nebo vysokou školu.

Jestliže chcete věnovat cizím řečem alespoň rok života, zvolte pomaturitní jazykové studium. Nepřijdete o status studenta, takže nebudete muset platit zdravotní ani sociální pojištění. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Teď ruku na srdce: Jak jste na tom s cizími řečmi vy? Dokážete v angličtině, němčině či francouzštině myslet i vtipkovat, nebo zoufale hledáte slovíčka, aby z vás nakonec stejně vypadl jazykový chuchvalec, kterému žádný cizinec neporozumí? 

Pokud jste spíš druhý případ, i když máte za sebou úspěšně složenou maturitu z cizího jazyka, je ten nejlepší čas s tím něco provést. Dřív než se na vás sesypou povinnosti dospělých. Můžete zkusit jazykové kurzy či pomaturitní studium, brigádu v zahraničí nebo třeba práci au pair.

1Jazykové kurzy při škole či zaměstnání

Zřejmě nejméně úsilí a peněz vložíte do běžného jazykového kurzu. Většina z nich stojí mezi třemi a šesti tisíci, kterými si zaplatíte jednu až dvě lekce týdně na půl roku.

Po pravdě, pokud se chcete v jazyku významně zlepšit, nebude tento typ kurzu pro vás úplně vhodný. Počítejte s tím, že devadesát minut konverzace ve skupině vás nespasí. Pokud ovšem budete chodit do zaměstnání nebo do školy, určitě vám nemůže uškodit. Každá hodina navíc se počítá.

Dvojnásob to platí o intenzivních prázdninových kurzech jazyka, které můžete pohodlně stihnout ještě před zápisem na vysokou školu. Ceny se liší podle toho, jestli chodíte do jazykové školy, nebo vyrazíte na jazykový tábor a zda budete chodit jednou, či dvakrát týdně i podle délky kurzu. Některé jsou měsíční, jiné se protáhnou na čtvrt roku. Počítejte ovšem s tím, že se s cenou nevejdete pod pět tisíc korun.

2Pomaturitní jazyková škola i se statusem studenta

Jestliže chcete věnovat cizím řečem alespoň rok života, zvolte pomaturitní jazykové studium. Má to nesporné výhody. Pokud zvolíte správnou školu, nepřijdete o status studenta, takže nebudete muset platit zdravotní ani sociální pojištění.

Výhodný život studenta

Se statusem studenta máte nárok na slevy a různé výhody. Využijte je

Ilustrační snímek

„Ke studiu se ale musíte přihlásit do konce kalendářního roku po první vykonané maturitní zkoušce, škola musí mít akreditaci ministerstva školství, ve skupině by nemělo být víc než 18 studentů a musí jít o denní studium nejméně dvaceti 45minutových vyučovacích hodin po celý školní rok,“ vysvětluje Zuzana Sochorová z agentury AMOS KamPoMaturitě.cz.

Rok na podobné škole vás sice přijde alespoň na dvacet tisíc, ale máte velkou šanci, že se po jejím absolvování domluvíte významně lépe. „Studenti na tom bývají minimálně o úroveň lépe. Mírně pokročilí dokážou například na konci ročníku mluvit zcela plynule,“ říká Martina Nováková z Jazykové školy Jipka, která nabízí pomaturitní kurzy v Praze, Plzni nebo Českých Budějovicích.

Navíc na konci studia, které obvykle začíná 1. září a končí 30. června, budete skládat jazykovou zkoušku. Budete-li úspěšní, získáte certifikát, většinou mezinárodně platný.

3Brigády nebo jazykové kurzy v zahraničí

Nejlépe se údajně naučíte plavat, když vás hodí do rybníka. Zatímco v případě plaveckého umění je to metoda nezaručená, v případě jazyka je téměř jisté, že pobyt v zahraničí zafunguje.

Teď jen zvolit, jakým způsobem se jazyk naučit. Pro méně odvážné se nabízejí jazykové kurzy v cizině: intenzivní jednorázové, které se vejdou do jednoho letního měsíce, prázdninové lekce i dlouhodobé několikaměsíční kurzy.

Jestliže se vyplatí pečlivě posuzovat nabídky i při výběru ročního pomaturitního studia, u zahraničního kurzu musíte být zvlášť ostražití. Už proto, že takový jazykový pobyt vás může klidně stát dvacet či třicet tisíc. Je to sice hodně peněz, ale zase je kurz velmi intenzivní, a navíc si od jazyka neodpočinete ani mimo učebny.

Práce na Aljašce

Už pět let mířím každé léto za prací na Aljašku, píše Češka

Při výstupu na horu Mt. Marathon, kde se každoročně pořádají běžecké závody.

Jestliže raději nějaké peníze vyděláte, než zaplatíte, zkuste vyjet do ciziny na brigádu. Teď už je možná trochu pozdě shánět zajímavou práci v cizině, ale možná budete mít ještě štěstí. A co třeba příští prázdniny? Ty můžete strávit na zkušené.

„S hledáním se vyplatí začít v lednu. Pobyty na Islandu, v Norsku, Irsku a Velké Británii bývají plné už v únoru či březnu, registrace do USA otvíráme dokonce v listopadu předchozího roku,“ upozorňuje Martina Květoňová, která má ve Student Agency na starosti zahraniční pobyty.

Pokud budete do ciziny vyrážet poprvé, raději kontaktujte prověřenou pracovní agenturu, aby vám brigádu sehnala. A nezapomeňte, že zprostředkovateli za jeho práci neplatíte!

4Au pair pobyty

Někde na pomezí jazykového kurzu a brigády bývají au pair pobyty. Vy budete mít za úkol pečovat v hostitelské rodině o děti, možná o drobné domácí práce, oni se vám na oplátku postarají o ubytování, jídlo a kapesné. „Au pair má zároveň dostatek času, aby v místě bydliště navštěvovala jazykové kurzy,“ líčí výhody takové práce Martina Květoňová.

V hlavách českých studentek je program au pair spojen s britskými rodinami, je však možné odcestovat do Spojených států, Irska, Německa, Rakouska, Španělska, na Mallorku, do Francie, Itálie, dokonce i na Island. „Tam mohou dívky vycestovat jen se znalostí angličtiny, na místě se učí islandštinu,“ podotýká Květoňová.

Důležité ovšem je, abyste při hledání vhodné rodiny kontaktovali profesionální agenturu. Rozhodně se nenechte napálit pochybnou lukrativní nabídkou na Facebooku.

Jak se naučit jazyk, když...

 1. Pracujete nebo máte náročné studium na vysoké škole
  Co
  : skupinový jazykový kurz (půl roku, jedna až dvě lekce týdně), individuální lekce
  Za kolik: od 3 000 Kč za skupinový kurz, ceny za individuální lekce se výrazně liší - od 200 Kč za hodinu nebo od 8 000 Kč za kurz

 2. Potřebujete se naučit především mluvit
  Co
  : individuální lekce s rodilým mluvčím, brigáda v zahraničí
  Za kolik: lekce kolem 500 Kč za hodinu, na práci jen vklad do začátku

 3. Potřebujete mezinárodně platný certifikát
  Co
  : pomaturitní jazykové kurzy, intenzivní přípravné kurzy
  Za kolik: většinou od 20 tisíc za rok studia, přípravné kurzy bývají kratší a levnější
Nejčtenější

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Stravenka není stravné. Za služební cesty si zpětně vybojoval 22 tisíc

Ilustrační snímek

Kdo jezdí na služební cesty, které trvají alespoň pět hodin, má nárok na stravné. Někteří zaměstnavatelé to však řeší...Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Chcete převést dům na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Manželé Novákovi vlastní dům na malém městě na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že jim oběma letos bude osmdesát, řekli...

Další z rubriky

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Jak se jezdí na kolečkách mezi hamburgery a hranolky

Jiří Mařan

Jiří Mařan je od 14 let na vozíku. Tu pravou práci pro sebe hledal tak dlouho, až si ho nakonec našla sama. Potkáte ho...

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Ripple sedí na 80 mld. USD. 55 miliard XRP mincí vložila do zvlášního fondu a to...

Ripple sedí na 80 mld. USD. 55 miliard XRP mincí vložila do zvlášního fondu a to...

Kurzy.cz Ripple coby zakladatelská společnost pro stejnojmennou virtuální měnu před časem vložila cca 55 miliard mincí své měny ...

Najdete na iDNES.cz