Zprávy z Číny mohou trhy v týdnu opět nemile překvapit

aktualizováno 
Čína zvyšuje požadavek na povinné minimální rezervy, které musí držet čínské komerční banky. Čínská centrální banka se tak snaží postupně brzdit masivní úvěrovou expanzi z minulého roku. Evropské burzy se v reakci na zprávy z Číny propadly o více než jedno procento.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: APČTK

Minulý týden jasně ukázal, že nově příchozí zprávy z Číny rozhodně není radno podceňovat. Ty mají poslední dobou stále větší dopad nejen na vývoj asijských akciových indexů, ale začínají významně ovlivňovat také situaci v Evropě a v USA.

O tom se mohli obchodníci naposledy přesvědčit poté, co je minulé úterý zaskočila svým prohlášením Čínská centrální banka, která oznámila, že počínaje 18. lednem zvyšuje požadavek na povinné minimální rezervy, které musí držet čínské komerční banky.

Jedná se o další z kroků, kterým se centrální banka snaží postupně brzdit masivní úvěrovou expanzi z minulého roku, která je však zároveň pilířem robustního růstu čínské ekonomiky.

Jakékoli náznaky toho, že by čínská centrální banka mohla začít sundávat nohu z plynu, ale obchodníci vnímají velmi negativně, což potvrdila také vyděšená úterní odezva, kdy se evropské burzy v reakci na zprávy z Číny propadly o více než jedno procento.

Čínská ekonomika je totiž díky rostoucí domácí poptávce v současnosti vnímána jako jeden z tahounů probíhajícího oživení, a tak by její případné zpomalení mohlo negativně dolehnout také na Evropu a v menší míře i na Spojené státy.

Příliv nových dat Čína nabídne i v nadcházejících dnech a také tyto výsledky by se na finančních trzích mohly dočkat poměrně živé odezvy. Zveřejněny totiž budou předběžné odhady růstu HDP, společně s prosincovým tempem růstu indexu spotřebitelských cen (CPI). HDP by měl v posledním čtvrtletí minulého roku podle většinových odhadů opět zrychlit, a to z 8,9 % až na 10,5 %.

Jen málokoho přitom pravděpodobně překvapí, pokud by byl výsledek ještě o několik desetin vyšší, vzhledem k robustnímu růstu čínského zahraničního obchodu z konce minulého roku. Výrazného růstu by se ale měl dočkat také CPI a právě ten si může v tomto týdnu získat daleko větší pozornost, než výsledky hrubého domácího produktu.

Zatímco totiž ještě ve třetím čtvrtletí čínský CPI meziročně klesal o necelá dvě procenta, v listopadu rostl již o 0,6 % a v prosinci má tempo jeho růstu zrychlit dokonce na 1,4 %. Přestože se zatím v absolutní výši nejedná o nijak závratné číslo, je více než pravděpodobné, že růst spotřebitelských cen v Číně bude i nadále akcelerovat. To ale rozhodně není dobrá zpráva pro čínskou centrální banku, která by musela ve svém zpřísňování měnové politiky mnohem více přitvrdit.

Také v nadcházejícím týdnu proto mohou mít výsledky z Číny na situaci na finančních trzích nezanedbatelný dopad. To poslední, co si obchodníci přejí vidět, je totiž jakákoli z větších centrálních bank, která je odhodlána začít něco dělat s rozvolněnou měnovou politikou, která byla základním stavebním kamenem růstu cen finančních aktiv a stabilizace světové ekonomiky v druhé polovině minulého roku.

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...Najdete na iDNES.cz