Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Ztrácejí fondy důvěru investorů?

  • 5
Začátek týdne vypadal na akciových trzích velmi slibně, výprodejní panika však nakonec poslala světové i domácí indexy do mínusu. Na výkonnosti podílových fondů se nepříznivý vývoj sice neodrazil, důvěra investorů však začíná pokulhávat.

Americké akciové trhy nenavázaly v pondělí na růst z konce předešlého týdne a spíše stagnovaly. Investoři s napětím očekávali na středeční zasedání centrální banky FED a možné zvyšování úrokových sazeb. Nejistota ovlivňovala také úterní seanci, která přinesla smíšené výsledky. Podle středečního vyjádření šéfa FEDu je zvyšování úrokové sazby nutné kvůli inflaci, konečné rozhodnutí však nakonec ovlivní ostatní ekonomická data. Následný propad všech trhů naštěstí nevydržel celý den a výraznější ztrátu zaznamenal jen technologický sektor.

Ve čtvrtek se už trhy výraznějšímu propadu neubránily. Rostoucí ceny komodit, které dosahují dlouhodobé rekordní hodnoty vyvolává obavy z vysoké inflace a definitivní rozhodnutí o růstu úrokové sazby je tak na spadnutí. Pád na všech frontách pokračoval, i přes pokles cen ropy, také v pátek a týdenní změna hlavních akciových indexů tak vyznívá velmi pesimisticky (DJIA -1,7 %, Nasdaq -4,23 %, S&P 500 -2,6 %).

Dění na domácí burze cenných papírů se po volném dni vyznačovalo optimizmem a po pádech z minulého týdne byli investoři naladěni na nákupní notu. Růst pokračoval i v následujících dnech a index Pražské burzy PX si připsal zajímavý růst. Bohužel dobrá nálada na trhu do konce týdne nevydržela a po pátečním propadu, když v reakci na nepříznivý vývoj v USA klesaly prakticky všechny burzy v Evropě, si BCPP připsala záporný týdenní výsledek (-0,03 %).

V průběhu týdne se nejvíce dařilo akciím petrochemické společnosti Unipetrol (+3,6 %), za kterým se s odstupem držela farmaceutická Zentiva (+1,7 %). Největší propad zaznamenal tabákový koncern Philips Morris (-10,2 %), když po snížení investičního doporučení cena jeho akcií klesla až ke hranici 12 700 Kč.

Ztrácejí fondy důvěru?

Domácí podílové fondy zaznamenaly co do výkonnosti průměrný týden, statistiky prodejů a odkupů však vypadají mnohem zajímavěji.

popisekLÁKÁ VÁS KARIBIK?
Kupte si ostrov

Výkonnostnímu řebříčku kraluje dynamický smíšený fond J&T Opportunity CZK (+2,59 %), následován duem akciových zástupců AIG Zahraničný rastový (+2,04 %) a ČSOB Akciový Mix (+2,0 %). Na opačném konci se octl také zástupce akciových fondů, ISČS Sporotrend (-0,72 %), dlouhodobě však tento fond stále patři ke špičce. To samé již bohužel nelze říct o druhém nejhorším fondu v uplynulém týdnu, ČSOB dluhopisových příležitostí (-0,63 %).

V čistých prodejích si fondy společností sdružených v Asociaci fondů a asset managementu (AFAM) přilepšily o 336,8 mil. Kč. Nebýt však jednoznačného lídra, posledního zajištěného fondu IKS Max 6 s čistými prodeji bezmála 330 mil. Kč, výsledek by byl poněkud jiný. Přes sto milionů (+145,2) si díky oblibě profilových fondů (nebo úspěšné marketingové masáži investičních společností?) připsaly také fondy fondů a těsně pod touto magickou hranicí skončily fondy akciové (+99,4 mil. Kč).

Již tradičně největší ztrátu utrpěly fondy peněžního trhu (-154,7 mil. Kč) na čele s fondem IKS Peněžní trh (-83,9 mil. Kč) a výprodejům se nevyhnuly ani fondy dluhopisové (-134,8 mil. Kč).

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AIG Zahraničný rastový 2,04% ISČS Sporotrend -0,72%
ČSOB Akciový Mix 2,00% AKRO nových ekonomik -0,41%
ČPI GLobálních značek 0,89% ČPI Nové ekonomiky -0,18%
Dluhopisové Pioneer-obligační 0,35% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,63%
IKS Dluhopisový 0,31% ISČS Trendbond -0,16%
ISČS Sporobond 0,20% IKS Plus bondový -0,13%
Fondy fondů IKS Fond fondů 0,80% ISČS Dynamický Mix -0,54%
IKS Max 3 0,69% ISČS Vyvážený Mix -0,32%
IKS Fénix smíšený 0,67% ISČS Konzervativní Mix -0,08%
Peněžního trhu Pioneer-Sporokonto 0,08% ISČS Sporoinvest 0,02%
IKS Peněžní trh 0,04% ČSOB Výnosový 0,03%
ČPI Penežního trhu 0,04%    
Smíšené J&T Opportunity 2,59% ISČS Výnosový -0,03%
ČSOB realitní mix 1,76% J&T AM Druhý KSIO -0,01%
ČSOB bohatství 1,62% Růstový fond nadací 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč MAX 6 329,9 IKS Peněžní trh -83,9
ISČS Sporotrend 72,6 ISČS Sporobond

-62,8

IKS Fénix smíšený 39,7 ISČS Sporoinvest -61,8

Zdroj: AFAM

V mínusu skočily tento týden také čisté prodeje fondů společnosti KBC/ČSOB (-110,4 mil. Kč). Kromě již tradičních propadáků, jakými jsou fondy peněžního trhu (MultiCash CZK -76,3 mil. Kč), nebo fondy dluhopisové (Czechrenta -25,6 mil. Kč), zklamal také zajištěný fond ČSOB Světové akcie 7 (-164,9 mil. Kč).

Vyděláte na komoditách?

Od začátku května se ve statistice AFAM objevuje nový speciální smíšený fond ČPI Zlatý, který je prvním fondem z nabídky nové připravovaných fondů společnosti ČP Invest na tento rok. Jak již z názvu vyplývá, fond bude profitovat na růstu cen drahých kovů (zlato, stříbro), tzv. soft komodit a akcií firem těžících zlato a stříbro.

Dalším fondem (v nabídce od poloviny dubna), který umožňuje podílníkům vydělat přímo na pohybu cen komodit jako jsou ropa, zemní plyn, ale také zlato, stříbro a jiné drahé kovy, je zajištěný fond společnosti HSBC, Komoditní růstový fond. Fond je v prodeji do 13. června, jeho doba trvání je 4 roky a je dostupný v USD a GBP. Výnos je odvozen od vývoje komoditního indexu Dow Jones AIG komodity index. Participace na růstu indexu činí 80 % (USD), resp. 70 % (GBP).

Myslíte si, že jsou komodity po dlouhodobém strmém růstu tím pravým podkladovým aktivem pro výnosnou investici? Těšíme se na vaše názory.