Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztráta karty – hodiny hrůzy

aktualizováno 
Přijdete-li o svou platební kartu v důsledku její ztráty nebo krádeže, většinou se nevyhnete několika hodinám strachu z toho, zda vaši kartu někdo zneužije či nikoliv. Ačkoli nejedna banka již zvýhodnila postavení klienta po ohlášení ztráty či krádeže karty, stále ještě mezi tuzemskými bankami najdeme z pohledu na tento aspekt několik černých ovcí. O kterých bankovních ústavech je řeč?

Komerční banka od 1. dubna zrušila spoluodpovědnost majitele karty při její ztrátě či krádeži. Co to znamená? Od okamžiku, kdy bance ohlásíte ztrátu nebo ukradení vaší platební karty, banka plně přebírá riziko ztrát z jejího zneužití (žádná spoluúčast majitele karty, jak tomu bylo dříve). Pouze u takových transakcí, kdy nelze přesně doložit přesný čas provedení, na sebe bere Komerční banka odpovědnost až od půlnoci dne, kdy byla ztráta či krádež karty nahlášena. Raiffeisenbank od stejného data zrušila dobu mezi nahlášením ztráty či odcizení karty a převzetím odpovědnosti bankou (stejně jako již dříve Komerční banka).  

 

Jak se k doporučení ČNB, které souvisí s novelou zákona o platebním styku, staví konkurenční bankovní ústavy? Poskytují svým klientům stejně bezpečné zázemí?

 

Nejen zmíněné dvě banky změnily politiku v oblasti řešení situací, které vyplývají ze ztrát a krádeží karet. S poněkud příznivější situací se nyní můžete setkat také v případě GE Capital Bank. Přijdete-li o její elektronickou kartu, přebírá banka odpovědnost od momentu ohlášení. Bohužel, jinak je tomu u karet embosovaných, v jejichž případě zůstane odpovědnost ležet na vašich bedrech, a to klasicky do půlnoci dne ohlášení ztráty či krádeže. Zcela beze změny nezůstala ani eBanka. S embosovanou kartou sice

Věříte, že i proti bankovním poplatkům se dá bojovat? Zajímá vás jak? Čtěte ZDE.

pochodíte stejně jako u GE Capital Bank, zato přijdete-li o kartu elektronickou, převezme eBanka odpovědnost za jednu hodinu po ohlášení ztráty či krádeže.

 

Zcela opačně je postavena politika Citibank. Přebírá odpovědnost okamžitě u karet embosovaných (což je v případě Citibank pouze kreditní karta) a nyní navíc upravila převzetí odpovědnosti u svých elektronických karet. Stejně jako eBanka nyní přebírá odpovědnost jednu hodinu po nahlášení ztráty karty. 

 

Pokud vám někdo ukradne platební kartu ostatních z deseti největší bankovních ústavů, vaše nervy budou mít co dělat. Odpovědnosti z případného zneužití karty se totiž zbavíte až od půlnoci dne ohlášení ztráty. Doufejme jen, že i tyto banky vezmou vážně doporučení ČNB a vyjdou svým klientům vstříc stejně důrazně jako jejich vnímavější konkurenti, jejichž přístup je snadno viditelný z následující tabulky.

 

Banka Doba převzetí zodpověd. bankou po ohláš. ztráty či krádeže karty Spoluúčast maj. karty po jejím zneužití (po převzetí odpověd. bankou) Pojištění proti zneužití karty
elektronická karta embosovaná karta
Komerční banka okamžitě okamžitě 0 Kč ne
Citibank po 60 minutách  okamžitě 0 Kč ne
ČSOB následující den*  následující den 

0 Kč

ANO

Poštovní spořitelna následující den   následující den

0 Kč

ANO

Česká spořitelna následující den  následující den

0 Kč

ANO

eBanka  po 60 minutách  následující den   0 Kč  ne**
GE Capital Bank okamžitě následující den 0 Kč ne
HVB Bank následující den  následující den

0 Kč

ne

Raiffeisenbank

 okamžitě

okamžitě 0 Kč ne
Živnostenská banka následující den následující den  0 Kč ne
Volksbank  následující den  následující den  10 000 Kč***  ne
Dresdnerbank  následující den následující den  ne  ne

 

*znamená počátkem následujícího dne po dni, kdy byla nahlášena ztráta či odcizení

**eBanka nabízí tzv. zamykání platební karty proti použití

***v případě embosovaných karet MasterCard

Zdroj: tisková oddělení bank

 

Proti zneužití karty je možné se pojistit

 

Některé banky umožňují svým klientům pojistit si kartu proti zneužití. První, kdo s tím přišel (na trhu od 1.7. 2002) byla ČSOB a následně samozřejmě i její divize - Poštovní spořitelna. Je zřejmé, že pokud by tyto banky nabízely stejný přístup jako například Komerční banka, bylo by jakékoli pojištění, které klienta chrání proti zneužití ztracené či ukradené karty po ohlášení ztráty, zcela zbytečné.

 

Ale co naplat. Odpovědnost je po ohlášení ještě nějaký čas na vás, a proto je pojištění tohoto typu určitým řešením, jak se zabezpečit. Příznivé je, že pojištění ČSOB se vztahuje i na 24 hodin před nahlášením ztráty. Podrobnosti o tomto pojištění naleznete v článku ZDE.

Hledáte další informace o platebních kartách? Nevíte, která karta je pro vás nejvýhodnější? Navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI. 

 

Koncem dubna přijde s podobným pojistným programem také Česká spořitelna. Jaké nám nabídne podmínky však ještě není (podle slov mluvčí Spořitelny) přesně stanoveno.

 

Ztráta karty může přijít pěkně draho

 

Důležitým faktorem, který může značně zahýbat vaším rozpočtem, jsou poplatky, vyplývající ze ztráty (odcizení) vaší platební karty. Ty jsou hned dvojího typu. Jednak je to poplatek za blokaci elektronické a za druhé za stoplistaci embosované karty. Za blokaci platební karty (zablokování elektronické karty) až tak velký poplatek neplatíte. Až na výjimky se pohybuje mezi 0 a 200 korunami (pouze HVB Bank požaduje za blokaci karty 1000 korun). Mnohem více si však banky nechají zaplatit za stoplistaci karty (zanesení karty na stoplist). Zatímco Citibank a Živnostenská banka si za tuto operaci neúčtují ani korunu, například HVB Bank zaplatíte 3 000 a eBance dokonce 3 750 korun (viz tabulka níže).

 

Zatím jsme však bance zaplatili pouze za to, že zařídila, aby se ztracenou či odcizenou kartou nebylo možné dále provádět transakce. Ke svému účtu budete určitě co nejdříve potřebovat kartu novou, za což si banky účtují další poplatek, a to až do výše poplatku za vydání nové platební karty. I v tomto bodě ovšem můžete narazit na světlé výjimky. Komerční banka, Citibank, ani v tabulce uvedená Volksbank žádný poplatek za znovuvydání karty nepožadují.

 

Banka Poplatek za blokaci elektr. karty Poplatek za stoplistaci embos. karty Poplatek za znovuvydání karty
Komerční banka 150 Kč 2 000 Kč 0 Kč
Citibank 0 Kč 0 Kč 0 Kč
GE Capital Bank 100 Kč 2 000 Kč 150 Kč*
 ČSOB 200 Kč 400 či 2 000 Kč** 100 Kč
Poštovní spořitelna 200 Kč 400 či 2 000 Kč** 100 Kč
Česká spořitelna  200 Kč 2 000 Kč 150 - 5 000 Kč (dle typu karty)
HVB Bank 1 000 Kč 3 000 Kč 100 - 500 Kč (dle typu karty)
Raiffeisenbank 200 Kč 2 000 Kč 90 Kč
Živnostenská banka 0 Kč 0 Kč 50 % popl. za ved. karty
eBanka  200 Kč 3 750 Kč jako za novou kartu
Volksbank  500 Kč 1 000 Kč 0 Kč
Dresdnerbank  100 Kč 100 Kč embos. karta 300 Kč

*v případě karty MasterCard Internet: 50 Kč,
**první poplatek v případě karty domácí, druhý u karty mezinárodní
Zdroj: tisková oddělení bank

Kdo je na klienty nejvrdší?

 

Jak jste se mohli přesvědčit, ne všechny banky jsou nám v tak krizové situaci, jakou je ztráta karty, příznivě nakloněny. Vezmeme-li v potaz nejen převzetí zodpovědnosti, ale i cenu za blokaci (stoplistaci) karty a cenu za vydání karty nové, jednoznačně nejpříznivěji se jeví podmínky Citibank. Naopak nejvíce útrap vás po ztrátě (odcizení) vaší karty čeká, pokud jste klientem HVB Bank. Dvě největší banky na našem trhu – Česká spořitelna a ČSOB – sice k podmínkám HVB Bank nemají daleko, zato však nabízejí možnost pojištění, které může hrát roli i v případě, že ztrátu karty nezjistíte včas (jak již bylo řečeno, pojištění se vztahuje i na dobu 24 hodin před nahlášením ztráty karty).

 

Jaké jsou vaše zkušenosti se ztrátou platební karty? Překvapily vás poplatky, které jste museli následně zaplatit? Myslíte si, že je pojištění proti zenužití karty od ČSOB zajímavým produktem?

 


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 20 500 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ilustrační snímek

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a...

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Další nabídka

Kurzy.cz

Co pošle bitcoin do stratosféry?
Co pošle bitcoin do stratosféry?

Kdo dnes neinvestuje do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, jako kdyby nebyl. Ne každý chce investovat do něčeho, čemu neroz... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.