Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zubařka, která se bojí zubařů

aktualizováno 
Sama se zubařů velice bojí. Prý už od doby, kdy ji jako holčičku rodiče svěřovali do péče jejího strýce-zubaře.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zubní lékařka Jitka Lochmanová vzpomíná: "Chodil k nám domů a trhal mi mléčné zuby kvůli rovnátkům. Dodnes si pamatuji, jak jsem tam stála jako mula uprostřed obýváku a strýc mi nepotřebné zuby postupně vylamoval palcem..." Dnes se o její zuby stará trpělivý a citlivý kamarád.

Obava ze zubaře je podle ní dána strachem z bolesti, ale v moderních ordinacích se lékaři snaží bolest odstranit všemi dostupnými prostředky. Trpět zbytečně je nesmysl, proto při své práci užívá lokální anestezii (místní znecitlivění).

Otevřít ordinaci bez klientely je dnes velmi riskantní
V 18 letech, kdy se většina lidí rozhoduje, co dál, Jitka Lochmanová příliš jasnou představu o dalším studiu neměla. Ale její otec ano. A tak ho poslechla a vystudovala stomatologii. "Pak následovaly obvyklé činnosti jako svatba, plození dětí, okopávání zahrádky a přemítání nad značně nudnou prací na poliklinice," vypráví lékařka.

Nuda po roce 1989 skončila a pracovní možnosti se radikálně změnily. Po revoluci si vzala půjčku a v roce 1994 otevřela soukromou zubní ordinaci. Neprivatizovala stávající ordinaci s pacienty, takže začátek prý vůbec nebyl jednoduchý. Přiznává se, že teď už by měla velkou obavu začít úplně bez klientely, protože dnes jsou vstupní investice do konkurenceschopné ordinace vysoké a tlak na splácení půjček nebo leasingů velmi zatěžující.

Kdo chce mít dnes prosperující lékařskou praxi, musí mít podle Jitky Lochmanové alespoň povědomí o zákonech - daňových, pracovních i marketingových. Musí také držet krok se stále se rozvíjející stomatologií a průběžně se vzdělávat. Kromě studia odborné literatury by měl také pravidelně navštěvovat odborné semináře o nových materiálech a léčebných postupech.

Na lidi měla štěstí
V ordinaci s ní pracuje ještě jedna zubní lékařka, dentální hygienistka a dvě zubní sestry, a to v zaměstnaneckém poměru. "Měla jsem možná štěstí, ale nemám žádné personální problémy ani s kolegyněmi, ani se sestrami," usmívá se dentistka. Obecně si na mezilidské vztahy prý nemůže stěžovat. Ani po zavedení poplatků u lékaře. Spíš si o ně občas zapomene říci, ale ještě se jí nestalo, že by je někdo odmítl zaplatit.

Kromě praktické stomatologie se před sedmi lety začala věnovat parodontologii a před rokem implantologii. O zubní implantáty, přestože cena za jeden se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun, je zájem. Lidé chtějí co nejvíce oddálit situaci, kdy si budou muset pořídit snímací náhradu. "Pokud pacient chce, má na to finanční prostředky a zdravotní stav to dovolí, pak je užití implantátů velmi elegantní pomocí," shrnuje stomatoložka.

Práce ji baví a jediné, co ji na ní štve, je nutné rozsáhlé vybavení. "Pro jednu plombičku musím spouštět několik přístrojů ve dvou místnostech," vysvětluje na konkrétním příkladu. Náklady na chod ordinace jsou podle ní velmi vysoké, ale mezi úhradou od pojišťoven a skutečným nákladem je veliký nepoměr.

Stomatologie je také značně fyzicky náročné zaměstnání. Model sedící lékař a ležící pacient je známý, ale ne vždy realizovaný a použitelný. A přetěžovaná, křivá záda bolí… "Z vlastní zkušenosti vím, že není jiné cesty než cvičit. Já osobně ale žádný příkladný cvičenec nejsem - ve fitness-centru mě vidí, až když je nejhůř," uzavírá zubařka.

Jak pracuje zubní lékařka

 • Pracovní den
  Vstávám kolem osmé. Vzhledem k tomu, že děti už mám velké a samostatné (16 a 22 let), mohu se plně soustředit na práci. S tou začínám v 10 a končím okolo 18. hodiny.
 • Relaxace
  Odpočívám ráda aktivně - v zimě sjezdové lyže i běžky, v létě kolo, tenis, turistika.
 • Dovolená
  Naposledy jsem se byla potápět s přáteli v Egyptě.
 • Vzdělávání
  Kromě nezbytného doplňování odborných informací mě zajímá historie.
Autoři: ,


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

PORADNA: Jak funguje nemocenská u zaměstnanců, kteří mají „dvanáctky“

Ilustrační snímek

Jak je to s nemocenskou, když pracujete v jiném než osmihodinovém režimu denně, vysvětluje advokátka Markéta...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Pekaři nejsou, lovíme mimo obor, říká majitel rodinného podniku

Kudy povede jeho profesní dráha, věděl Marek Nozar velmi brzy. Řídí rodinnou pekárnu, stejně jako předtím jeho dědeček...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz