Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zůstat u původní pojišťovny, nebo ji vyměnit?

aktualizováno 
Osm možností má motorista, který chce uzavřít povinné ručení. Ještě loni je nabízelo deset pojišťoven, poté, co skočila Union pojišťovna a klienty Pojišťovny České spořitelny převzala Kooperativa, se výběr zúžil.

Je dobré připomenout, že povinné ručení musí mít každé vozidlo na tuzemských silnicích - ať už jde třeba o malé autíčko, obytný přívěs, traktor nebo velký tahač. Majitel auta tím vlastně pořizuje ochranu někomu jinému, komu způsobí svým vozem škodu. Na co se zaměřit při výběru pojišťovny? 
 
Jen sazby by rozhodovat neměly

Pokud si prohlédnete sazby povinného ručení jednotlivých finančních ústavů, zjistíte, že jsou velké rozdíly nejen mezi nimi, ale i pro stejný typ auta také v rámci jedné pojišťovny. Hlavní roli přitom hraje vedle sazební politiky těchto institucí také to, jak velké bonusy a malusy přiznávají a zda rozlišují řidiče podle místa, kde s autem jezdí. Všechny pojišťovny přiznávají maximálně 25procentní bonus, pouze Triglav přizná i 35 procent. Vyplatí se porovnat také systém malusů - ten se mezi pojišťovnami liší.
Pokud jste řidičem v malém městě a chcete ušetřit, vyplatí se uvažovat o přechodu k pojišťovně, která vás díky tomu zvýhodní, což je Allianz nebo ČSOB. Ta zvolila 35 regionů, kde se bourá málo a pojištění je zde nejlevnější. Pozor však na to, že na druhou stranu Allianz sazby zvedla, takže ani zvýhodnění v podobě slevy za místo bydliště nebude možná znamenat oproti jiné pojišťovně žádnou úsporu. 
 
Zajímejte se o limity pojistného plnění

Triky a tipy, jak vás agenti pojišťoven tlačí „do kouta“.
Více ZDE.

Jedním z důležitých kritérií, podle kterých by měl člověk vybírat, jsou limity pojistného plnění. Ty určují, jakou maximální částku vyplatí pojišťovna v případě nehody poškozeným. V souladu s normami Evropské unie musí být minimální hranice  18 milionů korun pro škody na majetku a 35 milionů korun pro škody na zdraví. Všechny pojišťovny až na Triglav nabízejí více variant pojištění, které se liší právě výší limitů. Na běžné havárie stačí i základní limity, řidiči, kteří cestují často a riziko havárie je u nich vyšší, by měli uvažovat o vyšších limitech. Třeba v případě havárie v zahraničí nemusí základní limity na pokrytí škod stačit a pojišťovna pak může od motoristy vyžadovat dlužnou částku. Důležitá je i finanční stabilita a renomé pojišťovny. Dobrá pojišťovna je schopna pojistnou událost rychle zdokumentovat a vyrovnat se s poškozeným. 
 
Asistenční služby a další slevy

Při hledání vhodné pojišťovny by zájemce neměl zapomenout ani na rozsah asistenčních služeb. Roli hraje i to, zda jsou zahrnuty v ceně za povinné ručení, nebo je nutné za ně připlácet a hlavně to, zda se týkají pojištěného nebo poškozeného. Jde o výjezd opraváře na místo nehody, odtahu a úschovy nepojízdného vozidla, právní pomoci, nákladů na nouzové ubytování či využití služeb tlumočníka při potížích v zahraničí. Kromě uvedených služeb je dobré vědět, zda pojišťovna poskytne slevu na havarijní pojištění, nabídne za sníženou cenu například úrazové pojištění spolujezdců, sedadel, připojištění skel, či zavazadel ve vozidle.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Zdravotní pojištění: kdo ho musí platit sám a jakou částku

Ilustrační snímek

Všichni občané České republiky musí každý měsíc uhradit povinné zdravotní pojištění. Za zaměstnance platí...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz