Zvládnout práci na počítači se lze naučit v kurzech

  10:00aktualizováno  10:00
Kdo neumí zacházet s počítačem, jako by předem zahodil svou šanci najít si dobré místo. Zvládnout moderní techniku přitom lze i pomocí kurzů, z nichž některé zařídí i zaplatí úřady práce.

Vzkaz od úřadů práce zní jasně. "Převážná část zaměstnavatelů požaduje od uchazečů o zaměstnání znalosti a dovednosti ve využívání výpočetní techniky," potvrdila Miloslava Mertová z chomutovského úřadu práce.

Výkresy na papíře? Nikoli, jen na PC

Mýlil by se přitom ten, kdo by si myslel, že stále zůstává dost profesí, které počítačovou gramotnost nijak nevyžadují. "Základní zvládnutí počítače je skoro standardní požadavek, nemít ji je velká nevýhoda i u jednodušších povolání," řekl i David Kafka z Úřadu práce v Hradci Králové.

S počítačem to totiž podle Mertové musí umět i třeba operátor na výrobní lince, který má jinak základní vzdělání, či třeba dělník. Investoři, kteří budují průmyslové zóny a nabízejí nová pracovní místa, totiž nezřídka považují podobné dovednosti za jakési základní penzum. Výkresy a technická dokumentace totiž už často nebývají na papíře, ale právě jen v počítačích.

Kurzy někdy zaplatí úřad

Kurzy, kde se lidé mohou naučit základy práce na počítači, nebývají nejlevnější, mohou stát jeden až dva tisíce korun za den školení, délka činí většinou jeden až pět dní intenzivní celodenní výuky nebo může jít o dlouhodobější kurz, kdy se lidé školí jen třeba hodinu dvě denně. Naštěstí pro lidi, kteří nemají práci a počítačová gramotnost jim chybí, některé kurzy proplácejí úřady práce. "Pokud usoudíme, že jej člověk skutečně potřebuje a bez něj práci nesežene, zaplatíme jej. Ale musí to být u firmy, s níž máme smlouvu," uvedla Věra Prokopová z Úřadu práce hlavního města Prahy.

Lidé si zároveň mohou tyto kurzy zaplatit sami. Úřady přitom organizují kurzy různé úrovně. "Od základních kurzů až po správce sítí a webmastery. Zároveň úřad práce poskytuje poradenské služby při výběru kurzu jak uchazečům o zaměstnání, tak i zájemcům z řad občanů, kteří nejsou v evidenci úřadu," doplnila Miloslava Mertová z chomutovského úřadu.

Maximálně ve dvanácti

Jak vlastně může počítačový kurz vypadat? "My pořádáme intenzivní kurzy, od devíti od rána do čtyř odpoledne, některé trvají jeden den, jiné třeba tři dny," pospal Jan Dvořák z firmy Gopas, která tyto kurzy pořádá. Lidé, kteří si kurz vybírají, by se měli zajímat nejen o cenu, protože levný kurz ­ třeba celodenní školení za 600 korun ­ může znamenat, že se bude dělit několik účastníků o jeden počítač. Dobré kurzy se poznají i podle toho, že se jich účastní deset, maximálně dvanáct lidí najednou.

Lektoři sami by měli mít jak školení v oblasti počítačů, tak by měli být vzděláni i pokud jde o umění učit. Ne každý počítačový fanda totiž dokáže své dovednosti předat dále.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz