Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvyšování kondice chce čas i peníze

  0:01aktualizováno  0:01
Dvakrát týdně aerobic a posilovna, ještě hodina tenisu, masáž a sauna - zní to pěkně. K formování postavy a zvýšení kondice je však potřeba víc než jen hezká slova. Chce to dřinu, výdrž a také finance. Aerobik, posilovna, squash, tenis nebo kondiční plavání - existuje řada možností, jak pracovat na lepší kondici. A teď v létě ani není vždy nutné tahat peníze z kapsy.

Teplé počasí samo nabízí řadu možností, jak zlepšit fyzičku a ušetřit - místo krytých bazénů se dá plavat v přírodních nádržích nebo řekách. Běhání, pravidelné procházky, pádlování, plavání v řece nebo míčové sporty s přáteli na zahradě nestojí ani korunu.

Na videokazetu se cvičením stačí tři sta

Nejlevnější variantou pro toho, kdo se rozhodne vylepšit si postavu cvičením, jsou nahrané videokazety. Ty stojí kolem 300 korun, zájemce si může vybrat pohyb s mistryní světa Olgou Šípkovou či jinými světovými celebritami, jako je Jane Fondová nebo Cindy Crawfordová. Také zahraniční televizní kanály občas vysílají programy zaměřené právě na formování postavy.

Chcete informace o běžných účtech? Navštivte naši speciální sekci.

Větším vydáním je nákup kola, rotopedu či posilovacího zařízení. Rotoped stojí nejméně 4000 korun, jízdní kolo se dá pořídit v akční slevě už za tři tisícovky - v obou případech však jde o jednorázovou investici, takže pokud to člověk myslí se sportováním vážně, určitě se vyplatí.

Zázraky se však nedají čekat na počkání, postava se začne formovat až po několika týdnech pravidelného sportování. „Jakákoli sportovní aktivita je dobrá, já sám doporučuji, aby lidé dělali různé druhy sportu, aby cvičení bylo pestré,“ říká Vladimír Valouch z Fitness clubu Olgy Šípkové. Podle dalších odborníků například stačí dvakrát týdně aerobik doplněný posilovnou.

Ceny ve sportovních centrech jsou různé, stoupají ve městech, připlácí se i podle toho, kdo fitness centrum vlastní - například známá cvičitelka aerobiku Olga Šípková si za hodinu účtuje 85 korun, průměr přitom činí přibližně o 20 korun méně. Vesměs platí, že hodina aerobiku stojí od 30 do 90 korun, jeden vstup do posilovny pak od 40 do 120 korun. Ušetřit se dá zakoupením permanentek, slevy až 50 procent mohou využít studenti.

V posilovně zpočátku raději s trenérem

Bankovky vás přijdou pěkně draho. Jak si banky cení vydání hotovosti jejímu majiteli? Čtěte ZDE.

Kdo začíná a na stroje v posilovně usedá poprvé, měl by si zaplatit osobního trenéra. „Pokud se člověk rozhodne, že chce redukovat svou váhu, měl by si nechat ušít program na tělo nebo alespoň absolvovat pár hodin s odborníkem,“ radí instruktorka aerobiku Hana Šulcová. „Neučiní-li tak, může přecenit své síly a způsobit si vážné zdravotní problémy,“ dodává. Kolik hodin s trenérem absolvovat? „Doporučuji kolem pěti návštěv, během kterých se naučí, jak správně cvičit, jaké pohyby si hlídat, na co si dávat pozor,“ říká Valouch.

Osobní trenér vypracuje program na základě schopností a fyzické kondice. Vybere cviky podle přání klienta: budou jiné, když chce shodit pár kilogramů, posílit svaly v určité oblasti nebo pracovat na zvýšení kondice, třeba po operaci. Poradí i s životosprávou a rehabilitací.

Sestavení tréninkového plánu stojí obvykle od 400 korun. Tolik požadují například v pražském Fitness centru Arnika, ve Fitness clubu Olgy Šípkové se platí 490 korun, pětistovka se zaplatí v Olympia Wellness Všenory, i v Imperium Fitness v Praze. V některých centrech lze využít služeb trenéra bez předchozího sestavení plánu. Hodina cvičení, kdy na zájemce odborník celou dobu dohlíží, stojí většinou ve velkých městech kolem 200 až 300 korun, v menších vyjde obvykle levněji.

Individuální trenér není nutný u aerobiku - základní kroky se naučí každý na hodinách pro začátečníky. Stejné to je i u spinningu, což je jízda na upoutaných kolech, kdy se jednoduché instrukce všichni dozvědí krátce před zahájením lekce. Cvičitel navíc „mučení těl“ celou dobu řídí. 

Chcete porovnat spotřebitelské úvěry? Jaké jsou nabídky jednotlivých bank zjistíte v této sekci.

Koho nebaví hopsání či posilování, může se pustit do tenisu nebo  nebo squashe. Nedostatky ve vybavení či neznalost pravidel nejsou překážkou - sportovní náčiní si lze půjčit, mezery odstraní trenér. Cena za hodinu s trenérem záleží opět na lokalitě: služeb odborníka lze využít už od 50 korun, ale i za tři stovky za hodinu a navíc je potřeba zaplatit minimálně stokorunu za pronájem kurtu.
 
Trápit tělo lze i na speciálních týdenních pobytech

Ti, kteří se nepřinutí k pravidelnému cvičení, mohou odcestovat na různé týdenní nebo víkendové sportovní pobyty, ať už v Česku nebo v zahraničí. V ceně bývá zahrnuta strava, doprava, ubytování a samozřejmě cvičení, posilování, relaxace. Podobně se dá na týdenních kempech věnovat tenisu nebo sportovní všehochuti, která zahrnuje cvičení, míčové hry i vodní sporty. Týdenní pobyt v tuzemsku stojí kolem 3500 korun, mimo republiku od 8000 korun.

Po fyzické zátěži se hodí regenerace. „Masáž po fyzické zátěži tělu prospěje. Frekvence návštěv záleží na tom, jak moc dotyčný sportuje. Platí úměra: čím více, tím jsou vhodnější časté masáže,“ upozorňuje masér Jiří Kuntoš z pražského Squash Sport.  Za masáž celého těla zaplatí zájemce 250 korun, ale i více než čtyři stovky, dílčí masáže vyjdou levněji.  

Kolik zaplatíte za hodinu tenisu, squashe či aerobiku? Vyplatí se permanentka? Kdo dostane o prázdninách slevu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Na kolik měsíčně vás vyjde váš oblíbený sport? Máte tipy, jak v tomto směru ušetřit? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Další nabídka

Kurzy.cz

Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?

Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohlubuje ve chvíli, kdy se členové organizace chysta... celý článekNajdete na iDNES.cz