Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zvyšování kondice chce čas i peníze

  0:01
Dvakrát týdně aerobic a posilovna, ještě hodina tenisu, masáž a sauna - zní to pěkně. K formování postavy a zvýšení kondice je však potřeba víc než jen hezká slova. Chce to dřinu, výdrž a také finance. Aerobik, posilovna, squash, tenis nebo kondiční plavání - existuje řada možností, jak pracovat na lepší kondici. A teď v létě ani není vždy nutné tahat peníze z kapsy.

Teplé počasí samo nabízí řadu možností, jak zlepšit fyzičku a ušetřit - místo krytých bazénů se dá plavat v přírodních nádržích nebo řekách. Běhání, pravidelné procházky, pádlování, plavání v řece nebo míčové sporty s přáteli na zahradě nestojí ani korunu.

Na videokazetu se cvičením stačí tři sta

Nejlevnější variantou pro toho, kdo se rozhodne vylepšit si postavu cvičením, jsou nahrané videokazety. Ty stojí kolem 300 korun, zájemce si může vybrat pohyb s mistryní světa Olgou Šípkovou či jinými světovými celebritami, jako je Jane Fondová nebo Cindy Crawfordová. Také zahraniční televizní kanály občas vysílají programy zaměřené právě na formování postavy.

Chcete informace o běžných účtech? Navštivte naši speciální sekci.

Větším vydáním je nákup kola, rotopedu či posilovacího zařízení. Rotoped stojí nejméně 4000 korun, jízdní kolo se dá pořídit v akční slevě už za tři tisícovky - v obou případech však jde o jednorázovou investici, takže pokud to člověk myslí se sportováním vážně, určitě se vyplatí.

Zázraky se však nedají čekat na počkání, postava se začne formovat až po několika týdnech pravidelného sportování. „Jakákoli sportovní aktivita je dobrá, já sám doporučuji, aby lidé dělali různé druhy sportu, aby cvičení bylo pestré,“ říká Vladimír Valouch z Fitness clubu Olgy Šípkové. Podle dalších odborníků například stačí dvakrát týdně aerobik doplněný posilovnou.

Ceny ve sportovních centrech jsou různé, stoupají ve městech, připlácí se i podle toho, kdo fitness centrum vlastní - například známá cvičitelka aerobiku Olga Šípková si za hodinu účtuje 85 korun, průměr přitom činí přibližně o 20 korun méně. Vesměs platí, že hodina aerobiku stojí od 30 do 90 korun, jeden vstup do posilovny pak od 40 do 120 korun. Ušetřit se dá zakoupením permanentek, slevy až 50 procent mohou využít studenti.

V posilovně zpočátku raději s trenérem

Bankovky vás přijdou pěkně draho. Jak si banky cení vydání hotovosti jejímu majiteli? Čtěte ZDE.

Kdo začíná a na stroje v posilovně usedá poprvé, měl by si zaplatit osobního trenéra. „Pokud se člověk rozhodne, že chce redukovat svou váhu, měl by si nechat ušít program na tělo nebo alespoň absolvovat pár hodin s odborníkem,“ radí instruktorka aerobiku Hana Šulcová. „Neučiní-li tak, může přecenit své síly a způsobit si vážné zdravotní problémy,“ dodává. Kolik hodin s trenérem absolvovat? „Doporučuji kolem pěti návštěv, během kterých se naučí, jak správně cvičit, jaké pohyby si hlídat, na co si dávat pozor,“ říká Valouch.

Osobní trenér vypracuje program na základě schopností a fyzické kondice. Vybere cviky podle přání klienta: budou jiné, když chce shodit pár kilogramů, posílit svaly v určité oblasti nebo pracovat na zvýšení kondice, třeba po operaci. Poradí i s životosprávou a rehabilitací.

Sestavení tréninkového plánu stojí obvykle od 400 korun. Tolik požadují například v pražském Fitness centru Arnika, ve Fitness clubu Olgy Šípkové se platí 490 korun, pětistovka se zaplatí v Olympia Wellness Všenory, i v Imperium Fitness v Praze. V některých centrech lze využít služeb trenéra bez předchozího sestavení plánu. Hodina cvičení, kdy na zájemce odborník celou dobu dohlíží, stojí většinou ve velkých městech kolem 200 až 300 korun, v menších vyjde obvykle levněji.

Individuální trenér není nutný u aerobiku - základní kroky se naučí každý na hodinách pro začátečníky. Stejné to je i u spinningu, což je jízda na upoutaných kolech, kdy se jednoduché instrukce všichni dozvědí krátce před zahájením lekce. Cvičitel navíc „mučení těl“ celou dobu řídí. 

Chcete porovnat spotřebitelské úvěry? Jaké jsou nabídky jednotlivých bank zjistíte v této sekci.

Koho nebaví hopsání či posilování, může se pustit do tenisu nebo  nebo squashe. Nedostatky ve vybavení či neznalost pravidel nejsou překážkou - sportovní náčiní si lze půjčit, mezery odstraní trenér. Cena za hodinu s trenérem záleží opět na lokalitě: služeb odborníka lze využít už od 50 korun, ale i za tři stovky za hodinu a navíc je potřeba zaplatit minimálně stokorunu za pronájem kurtu.
 
Trápit tělo lze i na speciálních týdenních pobytech

Ti, kteří se nepřinutí k pravidelnému cvičení, mohou odcestovat na různé týdenní nebo víkendové sportovní pobyty, ať už v Česku nebo v zahraničí. V ceně bývá zahrnuta strava, doprava, ubytování a samozřejmě cvičení, posilování, relaxace. Podobně se dá na týdenních kempech věnovat tenisu nebo sportovní všehochuti, která zahrnuje cvičení, míčové hry i vodní sporty. Týdenní pobyt v tuzemsku stojí kolem 3500 korun, mimo republiku od 8000 korun.

Po fyzické zátěži se hodí regenerace. „Masáž po fyzické zátěži tělu prospěje. Frekvence návštěv záleží na tom, jak moc dotyčný sportuje. Platí úměra: čím více, tím jsou vhodnější časté masáže,“ upozorňuje masér Jiří Kuntoš z pražského Squash Sport.  Za masáž celého těla zaplatí zájemce 250 korun, ale i více než čtyři stovky, dílčí masáže vyjdou levněji.  

Kolik zaplatíte za hodinu tenisu, squashe či aerobiku? Vyplatí se permanentka? Kdo dostane o prázdninách slevu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Na kolik měsíčně vás vyjde váš oblíbený sport? Máte tipy, jak v tomto směru ušetřit? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...