Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řemeslníků ubývá, zájem o ně roste. Pomohou stipendia či soutěže?

Čísla za poslední roky mluví jasně. Řemeslníků v Česku rychle ubývá. Po roce 2000 bylo vydáváno kolem 25 tisíc řemeslnických oprávnění, před třemi lety jen 12 tisíc, a loni necelých 10 tisíc živností. Co s tím - pomůže popularizace řemeslné práce?

Zájem mladých lidí o řemeslo a vyučení klesá, zatímco poptávka po klasifikovaných živnostnících naopak roste. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V současnosti je v Česku k řemeslné živnosti vydáno 909 417 oprávnění. To je necelá třetina všech vydaných živnostenských listů. A jen pro zajímavost: dvě třetiny řemeslníků jsou muži, jedna třetina ženy.

Asociace středních a malých podniků a živnostníků ČR se v posledních letech pokouší o renesanci českého řemesla. Letošní rok vyhlásila Rokem řemesel. Různými akcemi se snaží popularizovat rukodělné práce, připomíná tradice a schopnosti následovat moderní trendy a technologie. Mnohá řemesla upadají a zcela se vytrácejí ze seznamu existujících profesí, přitom jsou na trhu stále potřebná.

Jde o paradox: zájem mladých lidí o řemeslo a vyučení klesá, zatímco poptávka po kvalifikovaných živnostnících naopak roste.

Není dost absolventů, poptávka převyšuje nabídku

„Přestože jsme největší soukromou firemní školou v republice zaměřenou převážně na oblast strojírenství, tak zdaleka nejsme schopni vyhovět všem požadavkům firem v regionu,“ komentuje nedostatek zájemců o řemeslo Jaromír Macháček, zástupce pro praktické vyučování Vítkovické střední průmyslové školy.

Jeho slova potvrzuje také ředitelka pražského Středního odborného učiliště gastronomie Kateřina Mrvová. „S poklesem počtu žáků, kteří vycházejí ze základních škol, se snížil i počet zájemců o studium na naší škole. Momentálně nemůžeme uspokojit poptávku gastronomických provozoven, které o naše učně mají zájem.“

Seriál o řemeslnících

Popularizovat učňovské řemeslné obory má také dlouhodobý projekt nazvaný Fandíme řemeslu. Každoročně organizační výbor vybere dvacítku oborů, které jsou ohroženy klesajícím zájmem o studium, přestože je jejich společenská potřebnost velmi vysoká. Žáci těchto oborů budou mezi sebou soutěžit napříč školami a akce vyvrcholí celostátním finále oborů.

Podle aktuální analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků patří mezi nejvyhledávanější kvalifikovaná řemesla instalatéři, topenáři, kosmetické služby, malíři, lakýrníci, elektrikáři a tapetáři. Největší nárůst zaznamenávají takzvaní hodinoví manželé, tedy živnostníci, kteří nemají obvykle odbornou kvalifikaci.

Stipendia jako motivace

Platy řemeslníků se v České republice pohybují přibližně od 12 tisíc do 47 tisíc korun, přičemž nejnižší ohodnocení dostávají pomocné síly v kuchyni nebo na stavbě, nejvyšší naopak mistři oboru v těžbě a hutích. Například průměrný plat kováře nebo kominíka se pohybuje okolo 27 tisíc korun, plat malíře nebo čalouníka je o 10 tisíc korun nižší, řadový kuchař si vydělá ještě o tisícovku méně. Výši platu ovlivňuje nejen region, v němž je živnost provozovaná. Finanční ohodnocení stoupá s kvalifikací, flexibilitou vůči novým trendům i dobrou, opakovanou zkušeností.

Může se hodit

Portál jobDNES.cz přináší každý den nové nabídky pracovních míst. Zaměstnavatelům nabízí možnost najít vhodné uchazeče o práci.

S nedostatkem učňů ve vybraných oborech se některé kraje rozhodly bojovat zavedením stipendií. V současnosti jsou vypláceny stovkám žáků, zájem o řemeslo díky systému lokálně stoupl. Ti, kteří studují poctivě, navíc za vyznamenání mohou získat další prémie.

„V poslední době vnímáme podporu řemeslných oborů ze strany zřizovatele i ostatních institucí. Chybí však systémové řešení pro praktické vyučování. Žáci mají málo motivace, zaměstnavatelé nedostatečně podporují praktickou přípravu. Je nadbytečný počet škol, kde se žáci mohou vzdělávat, což umožňuje jejich přecházení a v konečném důsledku pokles kvality ve vzdělávání,“ shrnuje celkovou situaci ředitelka učiliště Kateřina Mrvová.

Zvyšování počtu žáků na odborných učilištích má ale i své odpůrce. V roce 2011 společnost Scio zpracovala studii s názvem „Více učňů naší zemi nepomůže“ a v ní předložila odborné i široké veřejnosti třináct hlavních argumentů proti navyšování podílu žáků v učňovských oborech.

Mezi základními důvody stálo, že zvyšování počtu učňů je v přímém rozporu s evropským a celosvětovým trendem zlepšování konkurenceschopnosti, kvality vzdělávání i snahou o zvyšování vzdělanosti obyvatel, tedy dosahování vyšších stupňů ve vzdělávacím systému.

Řemeslníci v krajích
Region Počet řemeslných živností
Praha 106 993
Středočeský kraj113 482
Jihočeský kraj60 218
Plzeňský kraj50 336
Karlovarský kraj26 644
Ústecký kraj65 188
Liberecký kraj42 315
Královéhradecký kraj53 561
Pardubický kraj46 540
kraj Vysočina43 932
Jihomoravský kraj102 516
Olomoucký kraj52 177
Zlínský kraj 57 384
Moravskoslezský kraj88 131
Zdroj: Analýza AMSP ČR
Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...