Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto na leasing musí pojistit vlastník, tedy leasingová společnost

aktualizováno 
Pojistnou smlouvu je povinen uzavřít vlastník nebo spoluvlastník vozidla. Po dohodě může v době vašeho leasingového pronájmu smlouvu o pojištění uzavřít leasingová společnost jako vlastník vozidla nebo vy jako pojistník.
Způsob úhrady povinného ručení je nutno dohodnout s leasingovou společností

Způsob úhrady povinného ručení je nutno dohodnout s leasingovou společností

Kupuji auto, na které majitel neměl uzavřeno pojištění odpovědnosti. Jak teď mám po koupi postupovat u dopravního inspektorátu?
Místo dřívějších dopravních inspektorátů se veškeré změny provádějí na příslušném registru silničních vozidel. Dojde-li ke změně vlastníka, pojištění zaniká dnem, kdy pojistník oznámil pojišťovně změnu vlastníka vozidla. Při tomto oznámení je vlastník vozidla povinen bez zbytečného odkladu odevzdat pojišťovně doklad o pojištění a zelenou kartu, pokud byla vydána. Ve vašem případě dochází k paradoxní situaci, že vozidlo mělo být pojištěno, ale vlastník tuto povinnost zanedbal. Vzhledem k tomu, že pojištění u dřívějšího vlastníka vozidla nevzniklo, nelze ani provést změnu v pojištění odpovědnosti vozidla.

Na tuto situaci je možné pohlížet ze dvou hledisek: z pohledu nového vlastníka je situace jednodušší. Zákon jednoznačně určuje, že nový vlastník je povinen do 14 dnů od zániku pojištění sjednat si pojištění odpovědnosti z provozu daného vozidla. Při převodu na něm bude příslušný registr silničních vozidel vyžadovat doklad o sjednaném pojištění a bez něj nemůže vyhovět žádosti o provedení převodu. Uzavřete-li tedy toto pojištění u některého z pojistitelů, bude vám doklad vystaven.

Otázkou zůstává, kdy došlo k zániku pojištění původního. Pojištění podle zákona zaniká také dnem, kdy oznámil pojistník pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla. Vzhledem k tomu, že pojištění odpovědnosti nebylo uzavřeno, není komu oznamovat změnu vlastníka vozidla a nemohlo dojít ani k zániku pojištění.

Budeme-li tedy vycházet z předpokladu, že ke změně vlastnictví došlo uzavřením kupní smlouvy, měl byste jako nový vlastník ihned, nejpozději do 14 dnů, uzavřít pojistnou smlouvu na pojištění odpovědnosti s některou z pojišťoven provozujících toto pojištění. Každopádně provozováním nepojištěného vozidla byste se dopouštěl přestupku. Vzhledem k možným problémům v případě nehody nebo kontroly je však lépe nekupovat provozované nepojištěné vozidlo.

Z pohledu dosavadního vlastníka však problémem zůstává odhlášení vozidla na příslušném registru silničních vozidel. Zde musí dosavadní majitel vozidla kromě jiných dokladů předložit i platný doklad o pojištění odpovědnosti. Dosavadní vlastník se tak v případě provozu vozidla na veřejných komunikacích vystavuje sankcím podle novely přestupkového zákona.

popisekLEASING NEBO ÚVĚR
dobře zvažte pro a proti

Vzhledem k problémům při odhlašování vozidla podle mého názoru nezbude dosavadnímu vlastníkovi vozidla nic jiného než uzavřít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ještě před podpisem kupní smlouvy a po prodeji vozidla oznámit pojišťovně změnu vlastníka vozidla a odevzdat bez zbytečného odkladu doklad o pojištění vozidla a zelenou kartu. Pojišťovna mu vystaví potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a škodném průběhu zaniklého pojištění. V současné době se však dá předpokládat, že takové případy budou spíše výjimečné.

Mám automobil na leasing, musím si auto pojistit?
Pojistnou smlouvu je podle § 4 povinen uzavřít vlastník nebo spoluvlastník tuzemského vozidla. Tím není dotčeno právo uzavřít pojistnou smlouvu osobou, která je osobou odlišnou od vlastníka.

Leasingová společnost je po dobu leasingového pronájmu vlastníkem vozidla a vy jste leasingovým nájemcem, provozovatelem vozidla. V praxi to znamená, že tuto smlouvu může uzavřít přímo příslušná leasingová společnost jako vlastník nebo podle dohody s leasingovou společností můžete pojištění odpovědnosti uzavřít přímo vy jako pojistník. V prvním případě by pojištění odpovědnosti bylo zahrnuto do leasingových splátek. Povinnost uzavřít smlouvu má však vlastník vozidla, proto je nutné způsob úhrady dohodnout s příslušným leasingovým pronajímatelem, tedy leasingovou společností.

Můžete říci, co se stane v případě, když se srazím s jiným autem stejné leasingové společnosti?
V případě nehody mezi vozidly stejného vlastníka, tedy stejné leasingové společnosti, je z obecného pohledu situace složitější.

Zákon v § 7 odst. 3 stanoví, že v případě střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví téže osoby, tak škoda způsobená této osobě se hradí jen tehdy, jestliže jde o různé provozovatele vozidel, která byla účastníky nehody. To platí ale v případě, že tato osoba není současně provozovatelem vozidla, na němž byla škoda způsobena.

Vzhledem k množství automobilů pořízených na leasing u velkých leasingových společností by se pravděpodobnost střetu vozidel stejného vlastníka zvyšovala úměrně s množstvím vozidel v leasingovém pronájmu.

Pojistné plnění věcných škod z pojištění odpovědnosti je tedy dobré sjednat jako zvláštní ujednání v rámci celkové pojistné smlouvy leasingové společnosti s pojišťovnou tak, aby bylo zřejmé, v kterých případech pojišťovna plnění poskytne.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 
2. díl: Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu  

3. díl: Určení podílu viny závisí na způsobené škodě 
4. díl: Na náhradu škody má pojišťovna až tři měsíce  
5. díl: Manželovo auto nebourejte, pojišťovna škodu nezaplatí

6. díl: Místo autonehody není pro náhradu škody rozhodující 
7. díl: Změnou vlastníka zaniká povinné ručení           

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 
Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Víte, jak se liší platební karty ve vaší peněžence? Otestujte se

Ilustrační snímek

Ne každá platební karta se hodí pro každého a pro všechny operace s penězi. Rozdíl je kupříkladu v tom, zda si chcete...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.