Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští šéfové moc kritizují a málo chválí

  10:00aktualizováno  10:00
MOTIVOVAT své zaměstnance mnoho Čechů na vedoucích pozicích neumí. Vyplývá to z průzkumu agentury Peoplecomm. Přitom dobře načasovaná pochvala může udělat se divy.

Můžete se v práci přetrhnout, je na vás spolehnutí, ale ocenění nikde? Zato když jednou za čas odevzdáte práci pozdě nebo s chybou, je u vás v momentě šéf a zahrne vás výčitkami? Pravděpodobně máte tu čest s jedním z mnoha zaměstnavatelů, kteří neumějí se svými podřízenými komunikovat a hodnotit je. Přiměřená chvála i oprávněná kritika jsou totiž pro fungující pracovní vztah nezbytné.

Přes tisíc zaměstnanců různých firem v Česku se v minulých týdnech vyjádřilo prostřednictvím internetové ankety ke kvalitám a komunikačním schopnostem svých šéfů. "Čeští šéfové z toho nevyšli dobře, jejich schopnost motivovat lidi je dost špatná," říká Petra Hajzlerová z pořádající agentury Peoplecomm.

Jaké jsou ženské a mužské zbraně v práci?
Čtěte ZDE.

Příčinou může být pocit mnoha zaměstnavatelů, že lidi mohou být rádi, že práci vůbec mají - tak proč je ještě chválit. "Chvála tvoří a trest boří," říká s mírnou nadsázkou psycholog Vladimír Täubner, který zdůrazňuje důležitost citlivého hodnocení zaměstnanců. "Obojí je důležité, ale musí se to umět použít." Když přijde pochvala ve správný čas, navíc od vážené a respektované osoby, má silně motivující účinek. A je jedno, jestli je vyjádřena pouze ústně, zvláštními prémiemi nebo věcným darem. "V tu chvíli si můžete být jisti, že zaměstnanec se bude snažit svůj oceněný výkon zopakovat a ještě vylepšit," tvrdí psycholog.

Dvě strany téže mince

S kritikou, byť oprávněnou, je ale třeba zacházet opatrněji. "Na trest sice každý reaguje negativně, ale je také nesmírně důležitý, protože má zastavit špatnou činnost, upozornit na problém," tvrdí Vladimír Täubner. V každém případě by si měl kárající zjistit nebo uvědomit, proč dotyčný chybuje. Zda se třeba nesetkal se špatně nebo zkresleně zprostředkovaným zadáním a chybně provedená práce není spíše výsledkem neexistující komunikace ve firmě. Nutnost konstruktivní kritiky potvrzuje i Jiří Devát, generální ředitel Microsoftu pro Česko a Slovensko: "Nemůžete kritizovat bez upozornění na silné stránky, které kolegovi či kolegyni mohou napomoci překonat momentální situaci. Naopak pochvala by neměla zastínit úkoly k řešení."

Jinými slovy: kritika ať současně obsahuje náznak cesty k nápravě, pochvala ať vytváří motivaci pro překonání zbylých problémů. "Když šéfové jenom kritizují a trestají, vytvářejí atmosféru obav a strachu, likvidují kreativitu," vysvětluje Vladimír Täubner. A kdo neumí spravedlivě pochválit, připravuje se i o možnost navázat kvalitní vztah. "Za neochotou pochválit se často skrývá strach či závist," myslí si Martin Vosecký z personální společnosti Catro. "Ale nad chválou se můžeme zamyslet všeobecně. Jak často za něco poděkujeme, jak často slovně a upřímně oceníme práci někoho jiného? Není třeba říkat, že ti, co neumějí chválit, nedovedou ani efektivně kárat."

Neodmítejte kritiku

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

Zkušení manažeři i psychologové tvrdí, že čím více lidé vykonávají tvořivou práci, tím více je třeba jim potvrdit, že jdou správným směrem. "Kritika i pochvala mě vždycky ohromně nakopnou, stoprocentně zlepší mé pracovní nasazení. A konstruktivní kritika od člověka, kterého respektuji, obzvlášť," přiznává moderátorka TV Prima Štěpánka Duchková. Schopnost střízlivě přijmout kladné nebo záporné hodnocení je také otázkou sebejistoty. Podle Jiřího Deváta máme v porovnání s národy, které si ekonomicky vedou o poznání lépe, stále výrazně nižší sebevědomí. "Nízká sebedůvěra se pak zrcadlí v nepochopení či odmítání kritiky. Zdravě sebejistý člověk přijme kritiku jako příležitost k rozvoji a posílení svých kladů," tvrdí zkušený manažer.


Jak reagujete na šéfovu kritiku?

Nijak, stejně se mu nezavděčím: 22 %
Mrzí mě to: 29 %
Neberu to osobně, chybu napravím: 37 %
Připomenu mu i jeho nedostatky: 6 %
Bráním se a svalím vinu na druhé: 6 %

Hlasovalo 235 lidí.
Zdroj: Jobs.cz

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ OPERÁTOR ve ZLÍNĚ (140,-KČ/hod)

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz