Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co Češi v práci neradi vidí

  11:00aktualizováno  11:00
Zatímco Češi byli v socialistickém režimu zvyklí mít práci jistou, nyní se ke své nelibosti často setkávají s opakovaným uzavíráním smluv na dobu určitou, a dokonce s propouštěním. Nejsnáze najde práci mladý specialista v Praze, naopak nejobtížněji nekvalifikovaný dělník z Moravy či Slezska.

Jiná náplň práce? S takovou změnou v následujících dvou letech nepočítá více než polovina Čechů, stoprocentně si je jistých jen 15 procent z nich. Ani ne polovina zaměstnanců očekává, že by mohla začít pracovat u jiného zaměstnavatele nebo povýšit. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
"Lze říci, že změny ve svém zaměstnání či změnu místa častěji očekávají mladí lidé, kteří jsou teprve na počátku své kariéry. Takže spíše lidé do třiceti let než ti starší," říká Naděžda Horáková z CVVM.

TV
Jste i vy pod vlivem médií?
Jestliže vliv investičních profesionálů na investora a jeho myšlení je spíše negativní, o to horší vliv mají média. Komu tedy věřit?

smutek
Jste skeptici, míní cizinci
Chytrost a pověstné "zlaté ručičky" oceňují na Češích jejich zahraniční zaměstnavatelé. Co jim naopak vadí? S kým se nám nejlépe spolupracuje?

Víno, réva, hrozny
Víno z Moravy, které dělá radost
Devět medailí pro Veltlínské zelené. Nejrozšířenější odrůda v ČR splnila očekávání. Kdo vyhrál a z čeho lze vybírat?

Propouštění a neplacené přesčasy

Nejistota práce na dobu určitou nezmizela ani s novým zákonem, který její uzavírání omezil na dobu dvou let. Po půlroční přestávce po těchto dvou letech totiž může kolotoč jen několikaměsíční jistoty třeba u sezonních pracovníků začít znovu. S opakovaným uzavírám pracovních smluv na dobu určitou se přitom čeští zaměstnanci setkávají nejčastěji a také velmi neradi.

Tím se sice příliš neliší od ostatních Evropanů, ale tam se snaží o uplatnění dočasných smluv zejména u manažerských pozic. Podle průzkumu serveru jobpilot.de se nejkritičtěji k termínovaným smlouvám stavějí Němci, 44 procent z nich by na ni přistoupilo jen v případě nouze. "Nejméně kritičtí jsou ke smlouvám na dobu určitou Francouzi. Polovina z nich by na ni přistoupila bez problémů," uvádí jobpilot.de. Z negativních jevů se Češi dále nejčastěji setkávají s častým propouštěním, špatnou organizací práce, s neplacenými přesčasy a omezováním výroby. Již méně jsou konfrontováni se šikanou ze strany nadřízených, s případy nevyplácení či zpožďování mezd či neplněním kolektivní smlouvy.

Dát výpověď zaměstnanci, který má hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou a zkušební dobu za sebou, není jednoduché...Kdo má práci, moc se o ni nebojí

Ačkoli nezaměstnanost dosáhla počátkem tohoto roku svých rekordních hodnot, necelá polovina lidí, kteří práci mají, se její ztráty neobává. "Relativně větší obavy ze ztráty zaměstnání panují mezi zaměstnanci z dělnických profesí, lidmi se základním vzděláním nebo středním bez maturity. Nejjistěji se naopak cítí zaměstnanci státní

S jakými negativními jevy se Češi na pracovištích nejčastěji setkávají?

1. Opakované uzavírání smluv na dobu určitou
2. Časté propouštění
3. Špatná organizace práce
4. Neplacené přesčasy
5. Omezování výroby
6. Zaměstnávání cizinců
7. Šikanování ze strany nadřízených
Zdroj: CVVM

správy, školství a zdravotnictví," dodává k dalším závěrům průzkumu CVVM analytik Jan Červenka. Tento strach je někdy podpořen vědomím, že právě lidé s nízkou kvalifikací a vzděláním hledají práci nejobtížněji. Jsou však regiony, kde je zvláště na namáhavé a hůře placené pozice zoufalý nedostatek pracovníků. Chybějí pracovníci v zemědělství, zedníci, šičky, švadleny. Zvláště v pohraničí je problém sehnat specializované odborníky z různých oborů - od manažerů až po lékaře. Na místo českých zaměstnanců, kterým se nevyplatí za prací dojíždět či stěhovat, nastupují v případě nedostatku cizinci.

Práce se hledá hůře

Řečeno jazykem statistiky - nejobtížněji si hledá práci nekvalifikovaný dělník či

Obavy z nezaměstnanosti

březen 2002 březen 2004
rozhodně ano 18 14
spíše ano 28 24
spíše ne 32 40
rozhodně ne 13 6
neví 9 16
Zdroj: CVVM

zemědělec z Moravskoslezského kraje. V porovnání s výsledky průzkumu CVVM z listopadu 2002 se dá říci, že se jeho šance ještě zmenšily. Lidé si totiž myslí, že v současné době je vůbec těžší najít jakoukoli práci - jedno, v kterém oboru či regionu. "Jako snadné hodnotí získání jakékoli práce většina Pražanů, což metropoli výrazně odlišuje od zbytku republiky. Jako nejobtížnější vnímají zisk práce ve svém regionu obyvatelé střední Moravy a Moravskoslezského kraje," říká Jan Červenka.
Nejpříznivěji hodnotí svou situaci odborní a řídící pracovníci, kteří patří mezi nejspokojenější zaměstnance, po nich následují podnikatelé. Nejméně spokojeni jsou pracující v zemědělství, zpracovatelském průmyslu a obchodu.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz