Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do čeho můžeme investovat

aktualizováno 
Můžeme investovat přímo na kapitálovém trhu. Můžeme kupovat akcie a dluhopisy jednotlivých společností. Můžeme si koupit Telecom, ČEZ nebo akcie Komerční banky. Jestliže jste investoři začátečníci, můžete se pustit do investování na trzích v přijatelnější podobě - prostřednictvím fondů.
Výběr

Výběr | foto: Profimedia.cz

Fondy investují do akcií, dluhopisů a jiných cenných papírů a všechnu práci za vás dělá investiční společnost. Ta se za odvedenou práci nechá odměnit.

Na vás, na investorovi, je to nejdůležitější: Jaký typ fondu zvolit? V nabídkách investičních společností je mnoho fondů, často několik desítek.

Ale v zásadě je jenom několik druhů fondů:
1. Fondy peněžního trhu.
2. Fondy dluhopisové.
3. Zajištěné (garantované) fondy.
4. Fondy smíšené (akcie + dluhopisy).
5. Fondy akciové.

Z těchto fondů si vyberete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Můžete se orientovat podle následující tabulky: 

Co očekávám

Čeho se musím vzdát

Jaký fond se hodí

Jistota výnosu, chci jistě vydělat, nechci riskovat pokles.

Výnos bude malý, jenom těsně nad inflací.

Fondy peněžního trhu

Chci neprodělat, mohu investovat na 2 roky a déle, mohu si dovolit několik měsíců nevydělávat nebo mírně prodělat. Asi překonáme termínované vklady v bankách.

Výnosy nebudou nijak obrovské. Pravděpodobně překonají inflaci, ale nepovedou k velkému rozmnožení majetku. Mohu mírně prodělat. (Např. za rok můžeme prodělat 3 %)

Fondy dluhopisové

Mohu investovat na 4 – 7 let. Za tuto dobu nesmím prodělat. Výnos bude (pravděpodobně) vyšší než u dluhopisů.

Musíme se vzdát likvidity. S prostředky nebudeme celou dobu nakládat.

Fondy zajištěné (garantované)

Nadprůměrné výnosy, které dokáží rozmnožit naše investované peníze, můžeme investovat na delší dobu než 3 – 5 let.

Vzdáváme se jistoty výnosu. Výnos může být zajímavý, ale krátkodobě můžeme prodělat. Musíme se připravit i na pokles investovaných prostředků. (Třeba i na pokles 5 – 10 %)

Fondy smíšené

Maximální výnos, který dokáže při dlouhodobé investici znásobit vložené prostředky. (Můžeme vydělat i dvojnásobek investované částky.)

Musíme se připravit na vysoké kolísání investovaných peněz. Musíme investici ponechat alespoň 7 a více let. Během investičního období můžeme dočasně přijít také o 30 – 50 % investované částky.

Fondy akciové

Banka může nabízet několik fondů peněžního trhu, proto u fondů peněžního trhu vybírejte vždy ten, který investuje v korunách (pokud nechcete investovat v jiné měně). Tím se vám výběr zúží často i na jeden jediný fond. V nabídce dluhopisových fondů se setkáte s několika fondy. Vždy najdete fond, který investuje do českých dluhopisů (alespoň drtivou většinu peněz).

Tento fond je pro vás, jako pro začínající investory nejvhodnější. Je „jednodušší“. Můžete se ještě setkat s nabídkou fondů, které investují do dluhopisů středoevropských zemí. Tyto fondy mohou mít vyšší výnos, ale mají trochu vyšší riziko než prvně jmenované. Nabídka akciových fondů je nejpestřejší. Zde najdete i několik desítek fondů. Hledejte takový, který investuje pokud možno po celém světě a škrtejte ty fondy, které investují jenom do určité části světa nebo jenom do určitého odvětví. Pro začátek se pro vás příliš nehodí fond investující do Číny a Indie nebo do Ruska, stejně tak se pro vás moc nehodí fond investující jenom do ropného průmyslu nebo telekomunikačních firem. 

Smíšené fondy tvoří celou škálu. Na jedné straně jsou fondy skoro dluhopisové, na druhé straně jsou fondy skoro akciové. Na této stupnici si volte podle toho, jestli chcete použít ten, který je blíže akciovému fondu nebo dluhopisovému fondu. Pro smíšené fondy platí částečně i to, co bylo řečeno o fondech dluhopisových a akciových. Podívejte se, jaké dluhopisy ten daný fond nakupuje.

Zajištěné fondy se chovají trochu jinak než výše popsané skupiny fondů. Zajištěné fondy zajistí určitý minimální zisk – např. 4 % za 4 roky a slíbí šanci na výnos, pokud se trhům bude dařit. To vše platí pro konec období, na které je fond založen.

Úryvek z knihy: Investování pro začátečníky

1. díl: Základní otázka: proč chci investovat
2. díl: Jaký chcete výnos
3. díl: Chcete maximální zisk? 
4. díl: Kolik mohou vaše investice prodělat?
5. díl: Co udělat, když vaše investice poklesne
6. díl: Čím delší doba, tím vyšší riziko lze podstoupit


REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Investování pro záčátečníky" 
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz