Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Stavební spoření
Dobrý den, pamatuji si ze jsem s matkou neco podepisovala u wuestenrot(stavebni sporeni) meli jsme mezi sebou spory, ted je mi 22 let a vubec netusim jestli se mi nejake finance naskytnou.. Nebo si sporila sama pro sebe.. Dekuji za odpoved.
Natalie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musíte se obrátit přímo na stavební spořitelnu a na základě identifikace podle občanského průkazu zjistíte, zda jsou na Vaše jméno nějaké smlouvy u této spořitelny vedeny.
Stavební spoření
Dobrý den rodiče mi v dětství založili stavební spoření,nyní jsou rozvedení a žijí jen s matkou.Behem 14 dní mi bude 18 let,chtěla bych spoření vybrat a použít ho k dalšímu studiu a na financování autoškoly.Matka s tím souhlasí otec ne,tvrdí že peníze jsou jeho .Smlouvu o spoření nám při rozvodu ukradl,máme jen roční výpisy.Mohu sama peníze vybrat a co k tomu potřebuji?
Wendy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, po dovršení plnoletosti je rozhodnutí, jak naložíte se smlouvou a prostředky na ní, zcela na Vás. Na základě výpisu stačí navštívit nejbližší stavební spořitelnu a požádat o řádné ukončení smlouvy (dle čísla na výpisu) výplatou prostředků, pokud již smlouva svými parametry toto umožňuje (např. je po vázací době 6 let). Pokud byste neměla žádné dokumenty, pak stačí rodné číslo. Vždy se ale budete identifikovat platným dokladem, resp. občanským průkazem. Více se dozvíte na své stavební spořitelně.
Stavební spoření
Dobrý den, rodiče mi spořili stavební spoření, dnes už jsem plnoletý a moje matka se mě zřekla, nemám s ní už nic společného, jsme pro sebe teď cizí, její nenávist vůči mně už byla tak velká, že mě vykopla na ulici. Cítím to samé vůči ní ale pořád ji mám rád i otce, ale nezbývá mi nic jiné než vybrat stavební spoření abych vůbec nějak přežil. Jelikož jsem plnoletý, mohu ho vybrat jen já. Otázka zní : Může se moje matka proti mě nějak právnicky bránit, když peníze vyberu?
Pan x
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dosažením plnoletosti získáváte ke stavebnímu spoření na své rodné číslo plné dispoziční právo. Můžete tedy s prostředky nakládat dle své libovůle, nehledě na oprávněnou osobu, kterou je zakladatel spoření u nezletilého dítěte, např. váš rodič.
Stavební spoření
Dobrý den. Je nějaká šance se bránit v tomto případě? Pan x před 9 lety uzavřel 2 x SS pro děti. Měsíční uložka 500 Kč, CČ 5 mil! Zaplatil na poplatcích za uzavření 30 tis. Podepsal, ale nebyl i přes to okraden? Stačila by CČ např 50 tis. Nebylo mu to vysvětleno. Děkuji
Zvědavá
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pan X měl být s poplatky seznámen. Pokud se tak nestalo, měl toto bezprostředně reklamovat po uzavření smlouvy, nebo s prvním výpisem ze smlouvy, kde je vidět zaúčtování poplatku. Lze předpokládat, že stavební spoření uzavřel s myšlenkou, že jednou si děti na něj vezmou úvěr na bydlení. Samozřejmě, něco takového nelze do budoucna předjímat, že bude reálně využito, tedy mohlo dojít k určité informační asymetrii, kdy klient byl v nevýhodné pozici oproti prodejci. Prodejce mu totiž měl sdělit, že cílovou částku může navýšit kdykoli v budoucnu, dokud nebude stavební spoření dospořeno, čímž zaniká. Můžete se obrátit se svým dotazem na Finančního arbitra, který posoudí, zda klient nebyl dostatečně informován o poplatcích a funkci produktu a navrhne další postup.
Stavební spoření
Dobrý den, je nějaká šance na vrácení poplatku za uzavření smlouvy? První 2 roky jsem od Lišky nic nedostala, šlo to refundaci 4 tis. za uzavření. Cítím se okradena.
Vali
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, poplatky se řídí platným sazebníkem dané instituce. Jestliže v daném období, kdy jste smlouvu uzavírala, byl účtován poplatek za založení smlouvy, pak nevzniká nárok na jeho vrácení. S poplatkem jste měla být seznámena zástupcem spořitelny. Pokud se tak nestalo a nebyla Vám předložena žádná modelace včetně poplatků, pak se obraťte na stavební spořitelnu, že žádáte o navrácení poplatku z výše uvedených důvodů, popř. se můžete obrátit na finančního arbitra. V případě sporu ale potřebujete mít k dispozici dokumenty, které ukazují na pochybení zástupce spořitelny.
Stavební spoření
dobrý den, ve dnešním článku se objevila věta: "Momentálně je na trhu možné uzavřít stavební spoření s čistou úrokovou sazbu (po započítání státní podpory) v rozmezí 2,35 až 3,52 procenta pro dospělé a 3,69 procenta pro děti...."
zdá se mi to nebo děti mají nějakou bonusovou státní podporu?

Zdroj: https://finance.idnes.cz/stavebni-sporeni-zhodnoceni-vkladu-uvery-staveblo-trend-pzt-/pujcky.aspx?c=A180802_090412_pujcky_sov - otázka upravena poradcem
HONZA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se pravděpodobně o vyjádření efektivní úrokové míry, tedy při úložce 1 700 Kč měsíčně po dobu 6 let při plné státní podpoře, započtení poplatků a cílové částce 140 000 Kč. Nejedná se tedy o žádný bonus, protože k tomu v současné době není potenciál na trhu, protože stále jsou úrokové sazby poměrně nízko. Efektivní úroková míra se v průměru pohybuje kolem 2,6 % p.a. (s parametry viz na začátku uvedený příklad) - takto bude spoření a smlouva nejefektivněji využita. Čísla nad 3 % jsou podle mě zavádějící, možná i lživá - muselo by být doloženo výpočtem. Přiložený článek jsem nečetl, tedy se k němu ani má odpověď nevztahuje, ale pouze k Vámi položenému dotazu.
Stavební spoření
Dobry den,muzu uzavrit stavebko na druzku?Mam uspory ktere bych rad vyhodne ulozil,ja sam uz s.sporeni mam.A kolik procent musim nasporit z cilove castky 150000?Dekuji za odpoved.
Novotny Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, můžete uzavřít stavební spoření na družku, ale vězte, že smlouva je vedena na její rodné číslo, a tedy s prostředky na smlouvě může volně nakládat Vaše družka, nikoli Vy. Vy ji tímto v podstatě prostředky darujete, pokud si jinou smlouvou nestanovíte jinak. Druhý dotaz je pro mě nesrozumitelný, protože nejsou stanovena % naspoření. Spoříte min. 6 let, a to zda dospoříte cílovou částku nebo ne, záleží na Vás. Samozřejmě naspořit např. 20 000 Kč za dobu 6 let by bylo poměrně neefektivní, vzhledem i k poplatkům na stavebním spoření.
Stavební spoření
DOBRÝ DEN NA JAKÉM FINANČNM PRODUKTU LZE DCEŘI VÝHODNĚ NASPOŘÍT NA STUDIUM DĚKUJI
JARKA
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, záleží, jak dlouho chcete spořit, jaké jste ochotna přijmout riziko a jaký výnos očekáváte. Možnosti popisuji v článku ZDE. Nicméně, při současných úrokových mírách na stavebních spořeních, cca 1 % p.a., přepočtená efektivní úroková míra odpovídá cca 2,5 % p.a., což v podstatě stačí na pokrytí průměrné dlouhodobé inflace. Chcete-li vydělat něco více, pak už je třeba podstoupit určité riziko a investovat. Bohužel, konkrétní produkty v poradně Vám doporučit nemohu, neboť ani neznám Vaši detailní finanční situaci. Doporučuji se osobně poradit s nějakým zkušeným finančním poradcem.
Stavební spoření
Dobrý den,
uzavřeli jsme smlouvu o stavebním spoření přes finančního poradce, nicméně jsme zjistili, že smlouva obsahuje jiné podmínky než nám byli ústně poradcem sděleny. Chtěla bych se zeptat, do kdy můžeme od smlouvy odstoupit ze zákona a zda nám instituce musí vrátit zaplacené poplatky a také podle kterého konkrétního zákonu při odstoupení postupovat (abychom věděli, o co se konkrétně v případě problémů opřít).
Moc Vám děkuji za odpověď!
Laura Kovářová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, problematické je takové skutečnosti prokazovat, že vám bylo sděleno něco jiného, než je uvedeno ve smlouvě a podmínkách. Pokud by vám ke smluvní dokumentaci nepřiložil zprostředkovatel obchodní podmínky, což se ovšem dle Vašeho komentáře nestalo, tak by se s tím dalo něco dělat. Bohužel, v rámci smluvní dokumentace podepisujete, že jste obchodní podmínky převzali a že jste se s nimi seznámili. Obraťte se stížností přímo na stavební spořitelnu, uveďte konkrétní důvody a požádejte o ukončení smlouvy bez sankcí a vrácení všech prostředků. Uveďte také, že pokud vám nebude vyhověno, že se obracíte na finančního arbitra, což v případě neúspěchu učiňte. Ten má k dispozici tým právníků, se kterým posoudí, zda došlo k pochybení ze strany spořitelny a jeho rozhodnutí ve váš prospěch by musela spořitelna respektovat.
Stavební spoření
Dobrý den, Chci se zeptat. V listopadu roku 2014 jsem docílil cílové částky 100 000 na stavebním spoření. chtěl jsem to prodloužit na 200, ale řekli mi, že to není vyhodné, že mi raději založí nové spoření s vyšší cílovou částkou a těch 100 tam přepošlou. Tak jsem tedy souhlasil. Nyní jsem docílil částky 200 tisíc a chtěl bych peníze vybrat - poslat na účet. Když tedy vypovím smlouvu, jelikož jsem docílil cílové částky, ale dříve jak po 6ti letech. Dojdou mi peníze i tak po 3 měsících po vypovězení smlouvy? Děkuji za odpověď.
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, podle toho, co uvádíte, pak nová smlouva vznikla 11/2014, vázací doba je 6 let, tedy peníze budou muset zůstat na stavebním spoření do 11/2020. Pokud byste chtěl smlouvu předčasně ukončit, zaplatíte sankci dle sazebníku spořitelny (zpravidla 0,5 % z cílové částky) a zároveň bude státní podpora připsaná na novou smlouvu vrácena zpět do rozpočtu. Jinak výpovědní lhůta je 3 měsíce od 1. dne měsíce následujícího po měsíci, kdy byla doručena výpověď nebo žádost o výplatu. Obecně považuji jednorázový vklad z původních stavebních spoření do nového ve výši vyšší jak 20 000 Kč za chybnou volbu. Peníze bych Vám doporučil tehdy vybrat a vložit do nového pouze oněch 20 000 Kč. Zbylou sumu byste měl na spořicím účtu a mohl s ní libovolně nakládat, popř. každý rok z ní poslat do stavebního spoření 20 000 Kč na dosažení max. státní podpory, tj. 2 000 Kč.
Stavební spoření
Dobrý den, uzavřela jsem SS Wustenrot na CČ 400 000 Kč. Týden na to, se mi poskytla výhodná koupě druzstevniho bytu a tak jsem si chtěla vzít překlenovací úvěr z této smlouvy. Poslala jsem tam vklad 100 000 Kč v domnění, že mi to pomůže získat lepší podmínky. Lepší podmínky nezískám a navíc mi řekli, že nemám dostatečnou bonitu.Chtěla jsem tedy smlouvu vypovědět a dostat zpět své peníze, ale zjistila jsem, že mi chtějí naučtovat 0.9% pokutu za předčasné ukončení SS.Vzhledem k tomu, že jsem SS uzavírala přes externího poradce, ne přímo v pobočce Wustenrotu a od doby uzavření a data možné výpovědi neuběhl ještě měsíc, není nějaká možnost od smlouvy odstoupit bez sankcí? Už jsem se smířila s tím, že přijdu o 4 000 Kč jako poplatek za CČ, ale dalších
3 600 Kč zaplatit pokutu mi přijde opravdu hodně. Děkuji
Žáneta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejprve odpovím obecně. Před jakýmkoli záměrem žádosti o úvěr je třeba si nejprve nechat vyhotovit oficiální nabídku, kde budou zřejmé parametry úvěru. Zároveň při nabídce již může být propočtena bonita klienta, zda je pro případný úvěr dostačující. Zjistila byste totiž přesně to, co popisujete, že na úvěr ze stavebního spoření nedosáhnete, a tedy ani na lepší parametry. Podmínkou totiž je mít naspořeno alespoň 40 % cílové částky a stavební spoření musí běžet minimálně 2 roky. Dále pak je rozhodující tzv. hodnoticí číslo. Bohužel, možnost odstoupit bez sankce nemáte, pokud není uvedeno jinak v obchodních podmínkách stavební spořitelny. Zkuste spořitelnu požádat o prominutí poplatku za předčasné ukončení, vzhledem k tíživé finanční situaci.
Stavební spoření
Dobrý den,dnes mi přišlo poštou "Oznámení o snížení úrokové sazby ze 2% na 0,3%. smlouva byla sepsána 09.2009.Snížení má být v souladu s ustanovením článku VII. odst.4 Všeob. obch.podmínek. viz niže
Článek VII. odst. 4
Stavební spořitelna je oprávněna jednostranně změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud uplynulo 6 let ode dne uzavření smlouvy a zároveň účastník":
a)podle čl XIV. odst2)nepotvrdí přijetí přidělení cílové částky tj. nereagoval na vyrozumění stavební spořitelny o přidělení cílové částky ve lhůtě dvou měsíců od splnění podmínek pro přiedělení cílové částky dle čl. XIII odst. 1 pism. a) - c), nebo b) přijetí přidělení cílové částky ve lhůtě podle písm. a) odmitnul, nebo c) přijetí přidělení cílové částky v souladu s čl. XIV. odst. 3) zrušil, nebo d) je přijetí přidělení cílové částky podle čl. XI. odst. 4) považováno za zrušené. (dále jen " nepřijal přidělení cílové částky").Ke dni této změny úrokové sazby stavební spořitelna přípíše úroky ve prospěch účtu účastníka.
Mohou?
- otázka upravena poradcem
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
děkuji za Váš dotaz. Nevím sice jakou smlouvu máte a nemám k dispozici celkové podmínky, ale Vámi uváděná změna je naprosto běžnou praxí stavebních spořitelen. To neznamená, že je to fér a že má SS vždy pravdu. Pokud se Vám postup SS nezamlouvá, vyžádejte si vysvětlení. Pokud se Vám neozvou nebo nebude vysvětlení dostačující, obraťte se na právníka případně na finančního arbitra, který takové spory řeší.
Stavební spoření
Dobrý den,
dnes jsem na pobočce u wuestenrot uzavřel stavební spoření s cílovou částkou 500000 kč a chci se zeptat, jestli je možně smlouvu vypovědět a uzavřít znovu výhodněji přes internet ?

Bohužel jsem se trochu unáhlil.
děkuji za odpověď
Pavel Trieb
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Pavle,
nechal jsem si poradit na našem právním oddělení a získal jsem pro Vás následující informaci.
Uzavřenou smlouvu na pobočce finanční instituce již nelze ukončit formou odstoupení, ale pouze klasickou výpovědí, kde již nezískáte zpět poplatek za uzavření smlouvy.
Odstoupit od smlouvy je možné pouze v případě, že smlouva byla uzavřena na dálku (přes internet, telefon...). V takovém případě smlouva zanikne ke dni počátku, jako by nikdy nebyla. Smluvní strany si poté vrátí veškeré platby atp.


Stavební spoření
Dobrý den,
přečetl jsem si diskuzi na téma výpověď stavební spořitelny v souladu s NOZ. Je trochu podivné, že se nově vydaný NOZ vztahuje i na smlouvy podepsané před platností NOZ.
Chtěl bych se zeptat zda je možné v případě výpovědi stavebního spoření kdy ještě nedošlo k naspoření cílové částky nárokovat u stavební spořitelny vrácení poměrné částky poplatku, který je účtován v návaznosti právě na výši cílové částky?
Děkuji za odpověď .
Tomáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Tomáši, 
obávám se že ne. Ale Vašemu dotazu naprosto rozumím. Platba za uzavření cílové částky se řídí sazebníkem stavební spořitelny a obchodními podmínkami. Záleží na výši cílové částky a o kolik se"hraje". Pokud by to měla být vyšší suma a máte tu chuť, tak bych to začal u Stavební spořitelny rozporovat a případně se obrátil na finančního arbitra.

Stavební spoření
Dobrý de, náhodou jsem narazil na tuto vaší poradnu, kde mimo jiné v různé formě opakovaně informujete, že proti výpovědi SS (např. dle dle § 2675) není odvolání.
Mohu se zeptat, proč tázající odrazujete od své oprávněné obrany ? Silné argumenty proti výpovědi jsou k dohledání např. na http://diskuse.stavebky.cz a i mnohde jinde, je plno článků včetně na dTestu, které zpochybňují dané výpovědi, od února 2016 je možné se i bezplatně bránit výpovědi u finančního arbitra. SS často spoléhají na to, že většina lidí nebude bránit svá práva.
Radek
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Radku, 
děkuji za příspěvek a za podnět. Můj přístup k poradně vychází z mých zkušeností a dostupných informací. Pokud existuje nějaká cesta a bude úspěšná, tak ji lze určitě využít a věřím, že i čtenáři této poradny se nespoléhají pouze na jeden zdroj informací.
Každopádně jsem a budu konzistentní ve svém názoru na stavební spořitelny. V zachránění "staleté" smlouvy a možnosti v jejím pokračování nevidím pro klienta stavebních spořitelen žádný efekt. Většinou se jedná  smlouvy s výším zůstatkem, kde vliv státní podpory je již zcela zanedbatelný. Stavební spořitelna podmínky změní a nikomu tam úrok 3 % p.a. nenechá. A s úrokem okolo 1 % čistého dlouhodobě spořit je spíše nebezpečné než bezpečné.
Stavební spoření
Dobrý den, dnes jsem obdržela výpověď ze staveb.spoř. u Raiffeisen stavební spořitelny. Smlouva byla sepsána 3.11.1999, výpověď se odvolává na § 2675 odst.1 zákona č. 89/2012, občanský zákoník a sdělují, že dle ustanovení § 3077 Obč.zák. lze tuto výpověď uplatnit i na smlouvy uzavřené před dnem jeho účinnosti. Prosím, mám šanci se této výpovědi bránit a jak na ni rychle reagovat? Výpovědní doba končí 31.5.2016. Děkuji za odpověď. alekrupickova@seznam.cz
Martina Krupičková
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martino, 
asi Vás nepotěším, ale proti této výpovědi není odvolání. Stavební spořitelny se chovají tak, jak jim to nejlépe vyhovuje a využívají všechny dostupné možnosti. Takže aktuálně všechny ruší staré, z jejich pohledu ztrátové smlouvy. Nedá se nic dělat.V případě uzavírání další smlouvy doporučuji zvážit i tato rizika.

Stavební spoření
Dobrý den,
stavební spoření u buřinky založeno 31. 7. 2002, částka není přespořená, přesto jsem obdržel výpověď z důvodu, že pro spořitelnu není reálné mi dále poskytovat stávající zhodnocení, a proto mi smlouvu vypověděli a ukončili. Je možné se takto zdůvodněné výpovědi bránit? Josef
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 
obrana je nereálná. Stavební spořitelny se oprávněně odvolávají na zákon o stavebním spoření a vše je tedy v pořádku. Pro Vás to znamená vyřešit otázku, co s penězi ze stavebního spoření udělat?
Stavební spoření
Dobrý den,
prosím o radu.Mám úvěr ze stavebního spoření.Lze si uplatňovat slevu na dani?Jak mám postupovat. Myslela jsem si, že mi to udělá zaměstnavatel ale ten mi zdělil, že si to musím uplatnit daň ze stavebního spoření sama. Předem Vám moc děkuji. Daniela
Daniela
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Danielo, 
stavební spořitelna by Vám měla zaslat potvrzení o zaplacených úrocích za minulý rok. Pokud toto potvrzení nemáte, obraťte se prosím na SS. Zaplacené úroky je možné si odečíst od základu daně. Pro Vás to tedy bude znamenat, že 15 % z úroků Vám stát vrátí.
Toto potvrzení potom slouží jako podklad pro vypracování daňového přiznání. Je pravdou, že některé účetní se tomuto kroku z důvodu lenosti a strachu vyhýbají. V takovém případě nezbude nic jiného, než si DP vypracovat vlastními silami (zaměstnavatel Vám vyhotoví vyúčtování a vy jenom vyplníte kolonky) nebo s pomocí účetní. Na internetu je možné získat formulář k DP, který i vše spočítá.

Stavební spoření
Dobrý den,

v těchto dnech mi přišla z ČMSS informace o přespoření cílové částky na účtu stavebního spoření dcery (nar. 2001). Smlouva stavebního spoření byla uzavřena 14.7.2002. ČMSS nabízí výplatu naspořených prostředků za předpokladu souhlasu opatrovnického soudu s odvoláním na ustanovení § 898 NOZ. Pokud nedodám dispozice pro výplatu financí, bude účet zrušen a zůstatek dále nebude úročen.

Mám za to, že pokud smlouva u ČMSS zanikne a tím bude i zrušen účet dcery, pak již nemá ČMSS žádný právní nárok tyto prostředky zadržovat bez ohledu na souhlas soudu. V době trvání smlouvy existuje vztah ČMSS - dcera, potom akceptuji, že s ohledem na tento vztah je třeba k převodu souhlasu soudu. Pokud už vztah ČMSS - dcera neexistuje, přebíráme s manželkou coby zákonní zástupci práva a povinnosti vůči dceři a jejím financím ze zaniklé smlouvy i bez soudu a ČMSS by měla tyto prostředky, v danou chvíli již z neplatné smlouvy, vyplatit. Je tato moje úvaha správná?

Děkuji za odpověď.
Miloslav
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Miloslave, 
dopis jsem sice neviděl, ale podle mě, bude ČMSS v případě ukončení SS stále mít peníze na bankovním účtu, který bude veden na jméno Vaší dcery tak, jak je to v případě aktuálního stavebního spoření. Tudíž nebude moci SS peníze bez souhlasu opatrovnického soudu vydat. Dokud se tedy peníze nepřevedou na jiný účet dcery, bude podle mě vztah mezi ČMSS a Vaší dcerou stále platit (za jiných a nevýhodných podmínek).
Navíc se aktuálně projednává novela zákona, která by Vám měla umožnit peníze dcery vybrat. Stačí počkat 2-3 měsíce.
Stavební spoření
Dobrý den, v těchto dnech jsem dostala od stavební spořitelny výpověď smlouvy o stavebním spoření, kterou jsem uzavřela v roce 2004, s odůvodněním že jsem doposud nevyužila jejich služeb, a nemůžou mi platit sjednaný úrok. Můžou mi smlouvu z těchto důvodů vypovědět? ( doposud jsem nedosáhla cílové částky)

Děkuji
Kateřina
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Kateřino, 
můžou :-(. Je to nevýhodná smlouva pro Stavební spořitelnu, ale výhodná pro Vás. Proto se SS chytá čehokoliv, aby nemusela vyplácet vysoký úrok. 
S největší pravděpodobností se bude Váš případ týkat porušení obchodních podmínek - pravidelnost a výše spoření atp.
Stavební spoření
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda stavební spořitelna mi může jen tak poslat oznámení, že mi snižuje úročení z vkladů. Spořím už přes šest let, ale zatím jsem nenaspořil do cílové částky. Děkuji za odpověd
Martin
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Martine, 
u stavebního spoření je tato situace dnes zcela běžná a stavební spořitelny na to mají právo. Nic s tím neuděláte. Ale smlouvu můžete vypovědět. Spoření je dobrovolné.

Mě osobně vadí, že SS dodržují do důsledku podmínky, jenom když se jim to hodí. V praxi to znamená, že Vám sníží úrok na vkladu, ale pokud máte překlenovací úvěr za 5 %, tak Vám ho nedovolí splatit.

Stavební spoření
dobrý den, založil jsem kdysi vnukům stavební spoření, jehož použití je dnes nepraktické; je možné jej po 6 letech ukončit s tím, že částka k vyplacení zůstane jako jistina pro spoření v dalším šestiletém období?
díky za odpověď
honza
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Honzo, 
nejsem si jistý, jestli Vám rozumím správně. Použití stavebního spoření není dnes nijak limitováno. Potíž je v tom, že mladiství si nemohou peníze vybrat. O výhodnosti stavebního spoření jsem psal článek, který si můžete zde.

Vámi navržený postup je možný a stavební spořitelny ho uvítají.

Neznám konkrétně Vaši situaci, ale spoření přes stavební spoření doporučuji pečlivě zvážit. Pro delší spoření jsou výhodnější jiné nástroje (viz. článek). U starších dělí je možné ve stavebním spoření pokračovat. Určitě v takovém případě spořte až do dospoření cílové částky, protože nové smlouvy mají již nižší úrok.

Stavební spoření
Dobrý den,

I já jsem dostal výpověď od ČMSS, napsal reklamaci a nyní mi přišel dopis č. 2, že smlouvy se neřídí výhradně VOP ale i zákonem o stavebním spoření, ale ten výpověď ze strany ČMSS neumožňuje a odvolává se na VOP, kde je uvedeno, kdy smlouva končí. Zajímalo by mne jestli při žalobě mohu použít jejich styl tj. styl zmařené investice, kdybych před 15 lety neuzavřel spoření a investoval jinak, mohl jsem mít více a požadovat po nich vzniklou ztrátu. Je to možné?
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Petře, 
toto je spíše dotaz na právníka. S největší pravděpodobností ho budete stejně potřebovat. Stavební spořitelny jich zaměstnávají spousty a klient bez právního vzdělání má minimální šanci. Je velice těžké rozpoznat, kdy SS pouze blafuje a zkouší a kdy se jedná o reálný výklad všech možných podmínek.

Opět si neodpustím mé doporučení. Na stavební spořitelny se nelze spolehnout a vždy je potřeba počítat s tím nejhorším.

Stavební spoření
Opravdu si myslíte, že přespořením cílové částky klient ztrácí nárok na státní příspěvek ?
Petr
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Petře, 
děkuji za dotaz. Upřímně se musím přiznat, že s tou cílovou částkou a státní podporou to možná nebude přesně tak, jak klientům prezentuji. Jedná se o tak hluboce zažitou informaci, kterou používám více jak 10 let, že mě nikdy nenapadlo si ji ověřit. Omlouvám se.
Skutečnost je taková, že Vás stavební spořitelny nenechají CČ překročit. Buď ji navýší sami, nebo vám vypoví smlouvu. S tím pak také souvisí to, že nemůžete dostat státní příspěvek.
Změna CČ potom znamená změnu podmínek. Většinou se podmínky zhoršují.
Stavební spoření
Dobrý den.

U České spořitelny mám překlenovací úvěr ze stavebního spoření na 400 000 Kč. Úvěr splácím již 8 let. Je možné tento úvěr refinancovat?

Děkuji za odpověď
Lukáš
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Lukáši, 
osobně s Buřinkou zkušenost nemám, ale mělo by to být možné. Pokud zajdete do banky, měly by Vám být schopni poradit a možná i nabídnou hypotéku. ČS má teď zajímavé podmínky a od pondělí mají novou akci.
Stavební spoření
Mám stavební spoření, cíl. částka 250 000 u CMSS, je to smlouva z roku 2003.Přišla mě písemná výpověď- dle NOZ §2675 odst. 1 a § 3077 odst. 1 . Mohu se nějak bránit vypovězení smlouvy a je takovéto vypovězení zákonné? Děkuji za odpověď.
Josef
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Josefe, 

jak jsem již odpovídal jiným čtenářům, stavební spořitelny zkouší cokoliv. Vaše smlouva bude zřejmě výhodná pro Vás a ČMSS se jí chce zbavit. S největší pravděpodobností se výpovědi nevyhnete. Obrana je velice složitá a mnohdy bez úspěchu. Stavební spořitelny mají své postupy velice dobře připravené. Můžete se SS přetahovat, případně využít právního zástupce. Moc šancí tomu ovšem nedávám.

Poučení je jednoznačné. Stavební spoření není bez rizika!

Stavební spoření
Dobrý den.
Dne 18.5.2015 jsem od Modré pyramidy stavební spořitelny obdržel "Oznámení o ukončení smlouvy o stavebním spoření". Ukončení smlouvy odůvodňuje mimo jiné odkazem na "Všeobecné obchodní podmínky" a tím, že "Modrá pyramida stavební spořitelna již dále nesouhlasí s dalším navýšením cílové částky". Všeobecné obchodní podmínky však nedávají stavební spořitelně možnost výběru, zda souhlasit či nesouhlasit s navýšením cílové částky, konkrétně čl. 9, odst. 7 k přespoření uvádí že "v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku a rozdíl úhrady vzniklý navýšením cílové částky stavební spořitelna zúčtuje k tíži účtu účastníka". Právo na nesouhlas s takovýmto postupem má dle čl. 9, odst.7 pouze účastník. Dále je v oboustranně odsouhlasených Všeobecných obchodních podmínkách ujednáno v čl. 10, odst. 1, že "Stavební spořitelna může smlouvu vypovědět jen z důvodů uvedených v těchto VOP". Obdržená informace o "ukončení smlouvy" má fakticky charakter výpovědi a takováto výpověď není dle VOP ze strany stavební spořitelny přípustná.

Dále SS uvádí, že "došlo k dosažení účelu Smlouvy ve smyslu ustanovení § 603 zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku". § 603 říká, že "Práva a povinnosti zaniknou uplynutím doby, na kterou byly omezeny." Vhledem, k tomu že smlouva byla časově omezena pouze minimální dobou spoření, nelze dle mého názoru toto ustanovení občanského zákoníku použít. Tento paragraf neříká nic o "účelu Smlouvy" a účel smlouvy nebyl z mé strany dosažen.


Text výpovědi zde https://goo.gl/GoGn7R, VOP zde https://goo.gl/oSXctR Děkuji - otázka upravena poradcem
Engy
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, 
nevím v jakém období jste smlouvu sjednával a ani jakými podmínkami se aktuálně Vaše smlouva řídí. To, co se děje jenom potvrzuje trend SS, které neustále hledají nejrůznější kličky jak si vylepšit prosperitu. Bohužel na druhé straně je klient, kterého se tyto kroky dotýkají. A většinou negativně.

Pokud se Vám nelíbí postup SS, obraťte se na advokáta, který Vám pomůže v další komunikaci. Případně se můžete obrátit na Finančního arbitra.

Osobně doporučuji všem, co mají stavební spoření, aby se již na něj nespoléhali a počítali s tím, že podmínky se můžou změnit ze dne na den. Stavební spoření již není to co dřív. Naštěstí existuje spousta jiných možností, kde mít své peníze. K problematice SS jsem psal také dva články, které jsou k dispozici na iDNES "Stavební spoření neumřelo, ještě žije. Návod, jak ho správně použít" a "Jak se chovat k dětským smlouvám stavebního spoření. Proč je nezakládat."


Stavební spoření
Dobrý den, mám uzavřenou smlouvu staveb. spoření u ČMSS z roku 1999 kde v roce 2009 jsem znovu na této smlouvě obnovil státní podporu. Dne 15.5/15 jsem obdrže obyčejný dopis, ve kterém stojí , že jednostranně z ekon. důvodů (3% úrok. sazba) mi vypovídají smlouvu dle §2675,odst1 OZ a § 3077 OZ. Zaslali i předtištěnou žádost o převodu fin. prostředků. Není takovéto jednání nezákonné. Prosím Vás poraďte co mám dělat?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
richardiv@centrum.cz
Richard
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Richarde,
Váš dotaz jsme konzultoval s právním oddělením společnosti Partners. Obdržel jsem následující informace:

v případě starších smluv o stavebním spoření, řádově do roku 2000, jsou tyto smlouvy sjednány tak, že je reálně nelze ze strany stavební spořitelny vypovědět, a to ani za účinnosti starého občanského zákoníku ani dnes, podle nového občanského zákoníku – ujednání smlouvy totiž představuje odchylku od zákona, v jejímž důsledku se pojišťovna reálně vzdává práva na výpověď. Taková úprava ostatně přesně odpovídá úplně původnímu pojetí stavebního spoření, kdy stavební spořitelna nemůže jen tak vypovědět smlouvu o stavebním spoření, rozhodně ne před tím, než dojde ke vzniku nároku na přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření. V takovém případě je tedy nutné konzultovat smlouvu s právníkem – a u těch starších se skutečně může ukázat, že je ze strany stavební spořitelny tímto způsobem nevypověditelná.


Zkuste tedy vše konzultovat s právníkem, případně se podívejte do všeobecných a obchodních podmínek. Právník by Vám taky mohl pomoci s odvoláním, které zašlete na SS. Určitě se dopředu zeptejte, kolik by Vás taková právní pomoc stála. Myslím si, že to nebude moc. Pokud máte na smlouvě větší obnos, mělo by se Vám to vyplatit.

Stavební spoření
Mám stavební spoření, cíl. částka 600 000 u CMSS, je to smlouva z roku 2003 na 3% úrok + zvýhodnění/ celkem 4,5%/. V minulém roce mi přišel dopis s podmínkou pravidelného spoření pro zachování smlouvy . Tuto podmínku jsem splnila -předspořila jsem. Dnes mi FP volal, že smlouva bude vypovězena - dle NOZ §2675 odst. 1 a § 3077 odst. 1 Je toto vůbec možné? Mohu se nějak bránit? Prosím o doporučení Děkuji
Zdena Z.
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, Zdeno, 
to co mi píšete je velice zajímavý postup. Jde vidět, že stavební spořitelny jsou velmi vynalézavé a dělají všechno pro to, aby se zbavily výhodných smluv pro klienty. A evidentně se jim to daří. Toto je důkaz toho, že SS jsou dnes vysoce nečitelné instituce. Chovají se tak, jak je to pro ně nejvýhodnější. Bohužel tyto postupy odnášejí jejich klienti.
Opravdu to vypadá tak, že na to má stavební spořitelna právo. Jestli Vás můžu požádat, pošlete mi prosím ten dopis (osobní údaje a číslo smlouvy můžete klidně začernit) na lukas.urbanek@partners.cz. Nechám to posoudit právním oddělením a napsal bych Vám konkrétní doporučení.

Pokud by k výpovědi opravdu došlo, doporučuji pečlivě zvážit další kroky spojené se správou úspor a poradit se s odborníkem.
Stavební spoření
Dobrý den, mám uzavřené stavební spoření na cílovou částku 150 tis. Kč. Vkladem na konci roku 2014 jsem CČ překročila cca o 20 tis. Co z toho pro mne vyplývá?
Děkuji Vám za odpověď.
Kolegarová
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážená paní Kolegarová, 
překročením cílové částky zcela jistě ztrácíte nárok na státní příspěvek. Při dnešním postupu stavebních spořitelen lze očekávat, že Vás budou kontaktovat za účelem změny parametrů smlouvy, případně Vám smlouvu vypoví. Konkrétně záleží na stavební spořitelně a aktuálnímu přístupu k takovým smlouvám.
Pokud budete chtít ve stavebním spoření pokračovat, lze navýšit cílovou částku, ale musíte počítat s tím, že se Vám sníží úroková sazba pro úročení vkladů.

Stavební spoření
Plati se neco kdyz chci snizit behem stavebniho sporeni cilovou castku? A kdyz si ji necham snizit, zustanou mi uroky stejne jako jsem mela nebo musi byt nova smlouva? Dekuji za odpoved.lida
lida
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den, samotné snížení cílové částky je většinou bezplatné. Platí se pouze za navýšení. Jestli se Vám změní ostatní podmínky na smlouvě nedokáži říct. Bude záležet na konkrétní spořitelně. Z pohledu výše úrokové sazby bude pro Vás určitě výhodnější zůstat u současné smlouvy. Nové smlouvy již úrok 2% p.a. nenabízejí.
Stavební spoření
Nezlobte se na mě, za to vy nemůžete..To se zase stát postaral o to, že my rodiče skutečně spoříme ve prospěch svých dětí, ale stavební spořitelny je klidně mohou "okrást" snížením úroků. Ale k dotazu - jestli jsem to dobře pochopil z jiných odpovědí -- vypovím smlouvu na dítě přes op.soud (ten trvá asi 4 měsíce, běžná výpověď st.sp. 3 měsíce - to je skoro stejné) a zůstanou peníze ve prospěch dítěte, bude to OK - tedy peníze uložím kamkoliv jinam (na účet, termín apod,) na jméno dítěte. Popř. koupím auto na jméno dítěte, koupím byt ve kterém má dítě pokoj atd. Promiňte ještě pozn. jak se nám stát zase postaral - pokud "náhodou" bude dítě v 18 zrovna "zlobit" (což v tomto věku není vyjímka) a třeba lačnic po motorce, na které se zabije (či jiné hry alkoholy, fet, kámoše apod.) - tak mu na to podle zákona ještě musím dát, ať se oddělá úplně! Kdyby tam naši chytrolíni aspoň dali podmínku, že i dítě to musí použít pouze na studia nebo bydlení. Co možnost rodiče to v 18 nedat? (dát déle) - otázka upravena poradcem
Milan Dvořák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Milane, 
Vašemu rozhořčení naprosto rozumím. Podle právníků, se kterými jsem se na toto téma bavil, je to tak, že i v minulosti byly peníze našich dětí, ale praxe byla jiná. Finanční instituce to neřešily a konkrétně stavební spořitelny vyžadovaly pouze při výpovědi SS podpis obou zákonných zástupců dítěte. NOZ vše pouze zpřísnil a možná lépe definoval (teď trochu vařím z vody) a vše je jinak. Mně osobně vadí nejvíce to, že tato změna se týká všech smluv. I těch uzavřených před rokem 2014. Spousta rodičů musí najednou přehodnotit situaci.
Dle NOZ je důležité, aby rodič vystupoval jako řádný hospodář a o majetek dítěte se pečlivě staral. Takže není podmínkou, že musíte dítěti jeho majetek spravovat pomocí stavebního spoření, ale může to být kdekoliv jinde, kde tento majetek bude stále ve vlastnictví dítěte. Na opatrovnický soud tedy můžete doručit novou smlouvu na dítě (spoření, investice) a zároveň výpověď SS, kde bude jednoznačně uvedeno, na který účet a kterému majiteli(dítě) účet patří. V takovém případě není důvod, aby soud tuto změnu nepovolil.
To, že si dítě může za tyto peníze v 18 letech koupit motorku atp, jak uvádíte, to je druhá strana mince tohoto opatření. Proto v současné době doporučuji klientům žádné spoření na děti nerealizovat viz. tento článek.
Abych byl objektivní, tak si také musíme přiznat, že bude mnoho případů, kdy naopak dítě trpí v důsledku nezodpovědnosti svých rodičů. V takových případech je ochrana majetku naprosto správná.
Stavební spoření
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat - stavební spoření u dítěte - pokud bychom chtěli jako rodiče naspořené peníze vybrat, pochopili jsme komplikaci dle NOZ, že se to musí provést bohužel přes opatrovnický soud, jinak nám je spořitelna nevyplatí.
Jak je v tomto případě (tedy dětská smlouva, vázací doba vypršela) postupováno, když dojde (nebo bude vložen takový vklad, že dojde) k naspoření cílové částky případně k jejímu přespoření? Je spořitelna povinna vyplatit naspořenou částku, pokud odmítnu nabídku na zvýšení cílové částky? (předpokádejme, že máme primární zájem získat naspořené prostředky bez zpovídání se opatrovnickému soudu, a využít je jinak a lépe, nikoliv dlouhodobým neefektivním spořením).
Děkuji za odpověď Sklenář
Sklenář
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Vážený pane Sklenáři, 
velice rád bych Vám poradil, ale netroufnu si dělat jakékoliv konkrétní závěry. Posílám tedy alespoň úvahu a doporučení k Vašemu dotazu.
V dnešní době se stavební spořitelny chovají naprosto nepředvídatelně. V praxi jsem se již několikrát přesvědčil o tom, že to co platí dnes, může být zítra jinak. Obecně se dnes SS snaží klientům s přespořenou cílovou částkou měnit podmínky, vyzývají je k dalšímu nespoření, navýšení cílové částky nebo se snaží smlouvy vypovědět. Dříve jim přespořené cílové částky nevadily. Ve Vašem případě si myslím, že samotné přespoření cílové částky ničemu nepomůže. Spíše docílíte toho, že Vám stavební spořitelna změní podmínky (budou spíše horší než lepší). Můžete se také obrátit přímo na Vaši SS s žádostí o stanovisko a uvidíte.
Pokud nechcete již dále pokračovat ve stavebním spoření, máte pouze dvě možnosti. 
1) Necháte stavební spoření v takovém stavu jakém je a další spoření budete realizovat pomocí jiných nástrojů.
2) Stavební spoření dítěte převést na jiný produkt (opět na dítě), dle Vašich preferencí. Zde se ovšem bez souhlasu opatrovnického soudu neobejdete.
Lukáš Urbánek, lukas.urbanek@partners.cz
Stavební spoření
Mám stavební spoření ČmStSp na syna už 12 let, před 3 lety jsem navýšil cílovou částku při akci spořitelny zdarma, stále mám tarif se sazbou úroku 2%, nyní mi poradce spořitelny sdělil, že mi sazbu sníží (až na 1%) - může stavební spořitelna manipulovat se sazbou úroku, kterou máme ve smlouvě (ke smlouvě platí podmínky z 3/2006), popř. jak se tomu bránit? Se smlouvou vydržíme jinak až do 18let syna, tedy ještě 6 let.
Milan Dvořák
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Vážený pane Dvořáku, to co popisujete se nyní děje napříč trhem. U všech stavebních spořitelen je situace stejná. Ano stavební spořitelny na to mají právo. A právě v dnešní době se ukazuje, že i zdánlivě konzervativní produkt, jakým je stavební spoření, nese řadu rizik. Stavební spořitelny tvoří uzavřený systém a jsou nuceny snižovat úrok na spořících smlouvách z důvodu klesajících úrokových sazeb na finančním trhu. Obrana není.

Pokud je ovšem smlouva psaná na syna nebude příliš jednoduché s ní manipulovat. Podle NOZ se již jedná o majetek dítěte viz. článek na iDNES 

Jinými slovy, jakákoliv změna bude vyžadovat souhlas opatrovnického soudu. Peníze budou muset být pořád syna.

Stavební spoření
Dobrý den, v r. 2013 jsem uzavřela stavební spoření na syna (byly mu tehdy 3 měsíce). Nyní čtu článek na iDnes, že "Vybrat peníze ze stavebního spoření povolují už jen soudy". Dotaz č. 1: týká se to i smlouvy z r. 2013 (než začal platit nový Zákoník)?

Dotaz č. 2: pokud ano, co mi poradíte?
Synovi je rok a půl, ne třeba 12 let (aby po 6 letech spoření byl plnoletý). Jsme mladá rodina, která nemůže mít vázány finanční prostředky po dobu 17 let do jeho plnoletosti! (I horizont 6 let byl docela dlouhý a rozmýšlela jsem se, zda spořit nebo ne.) Je tedy velmi pravděpodobné, že se budu muset rozhodnout, že na synovo spoření už nebudu posílat žádné peníze (protože na ně pak bez soudu nedosáhnu) a budu při tom muset ročně platit 310,- za vedení účtu a nakonec na tom prodělám. Jaká je Vaše rada, jak nejlépe postupovat dál? Děkuji, Marie Poláchová - otázka upravena poradcem
Marie
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Vážená paní Poláchová,

děkuji za Váš dotaz. Odpověď, bude zajímat jistě řadu dalších čtenářů.

1) Nový občanský zákoník (NOZ) sice začal platit až od roku 2014, ale jeho ustanovení se dotýká všech smluv, tedy i Vaší smlouvy. Je to nepříjemnost, se kterou rodiče určitě nepočítali a teď se musí přizpůsobit nové situaci.

2) Vaší obavu z vázací doby plně respektuji a je oprávněná. Mladá rodina potřebuje mít dostupné rezervy a proto i spoření určené pro děti by mělo být dostatečně flexibilní. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu pro domácnost, tak navrhuji nejprve vytvořit tuto rezervu a poté se pustit do spoření pro syna. Pokud začnete spořit až po Vašem návratu do zaměstnání, nic vážného se asi nestane. Určitě doporučuji nezakládat žádnou smlouvu na dítě, ale pouze na rodiče. Vhodným nástrojem může být pravidelná investice do podílových fondů životního cyklu. Dobře Vám poradí správný finanční poradce, který má více možností ve své nabídce.


Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka