Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma chce vědět co nejvíc

aktualizováno 
Jeden pohovor dávno nestačí. Výběrová řízení jsou čím dál složitější, od pohovorů na několika úrovních až třeba po testování psychologem.

Průběh přijímacího řízení napoví hodně i o úrovni vašeho případného příštího zaměstnavatele. „Kvalitní firmu poznáte podle toho, že umí výběrové řízení kvalitně připravit,“ říká k tomu Martin Vosecký z poradenské a personální společnosti Catro. Leckteré firmy si proto zejména na důležité posty hledají zaměstnance za pomoci profesionálů - personálních agentur.

„Klient nám zadá popis pozice, kterou chce obsadit. Ve spolupráci s ním pak připravíme finální podobu výběrového řízení. Psychodiagnostické testy, jazykové testy. Prostě otestujeme vše, co klienta zajímá,“ vysvětluje Lydie Jaroměřská ze společnosti Personální servis.

Výběr začíná u životopisu
Výběrové řízení pak personální agentury vyhlásí v inzerátu. Vědí, kde bude inzerát efektivní - zda na obecných internetových serverech, ve specializovaných časopisech a podobně. Při současné situaci na trhu práce si ale agentury nemohou dovolit jen čekat, kdo se sám přihlásí, a aktivně hledají v databázích. První selekce začíná už při pročítání životopisů. „Je pro nás důležité, jak má uchazeč svůj životopis strukturovaný, zda dostatečně specifikoval svá předchozí zaměstnání a jak je na první pohled přehledný,“ říká Jaroměřská.

Následně jsou vybraní kandidáti pozvaní na pohovor. Správný personální konzultant nejenže prověří znalosti uchazeče, ale také ho podrobně seznámí s pracovní náplní pozice, na kterou se hlásí. Informace v inzerátu nemusí být dostatečně přesné či obsažné. A do dalších kol výběru je důležité pozvat skutečně jen ty, kdo mají o místo evidentní zájem. Pohovor zkrátka není „souzení“, nýbrž oboustranné posuzování. Přemýšlejte, zda o práci opravdu stojíte. Pokud zjistíte, že ano, snažte se zdůraznit takové údaje ve svém životopisu, které se s požadavky firmy co nejvíc shodují.

Přesná definice obsazovaného místa je maximálně důležitá. „Chybou je například to, když je zadání příliš povšechné. S nadsázkou řečeno, požadavkům pak může odpovídat deset milionů Čechů. A když mám mizerné zadání, tak také mizerně vyberu,“ vysvětluje Martin Vosecký.

Při pohovorech záleží „na chemii“
Pokud to obě strany uznají za vhodné, je následně kandidát pozván do dalšího kola výběrového řízení. Buď na další pohovor už přímo v konkrétní firmě. Zde můžete hovořit s firemním personalistou, se svým případným šéfem, ale také i se svými případnými kolegy. Pokud už tady zjistíte, že do kolektivu těžko zapadnete, ušetříte čas sobě, personální agentuře i firmě.

Nebo přijde pozvánka do takzvaného assesment centra. To je poměrně drahý způsob výběru, proto jej využívají zejména velké firmy. Dvě výhody assesment center: hodnotící skupinka se skládá z lidí uvnitř firmy i z externích odborníků. Výběr tak probíhá s nejvyšší možnou mírou objektivity. Zadruhé může firma posuzovat chování uchazeče mezi ostatními lidmi.

Pohovor pouze s jedním konzultantem totiž neodhalí nečekané problémy. Může se stát třeba to, že personální společnost pošle do firmy vhodnou adeptku na základě pohovorů s konzultantkou. Na personálním oddělení v dané firmě pak kandidátka narazí na muže a najednou reaguje úplně jinak, hůř. „U pohovorů vždy záleží na chemii‘, na tom, jak si dva lidé sednou,“ upozorňuje Lydie Jaroměřská.

Psychotesty můžete odmítnout
Skupinové testování může odhalit vlastnosti kandidáta mnohem lépe. Možnými způsoby jsou neřízená skupinová diskuse, případové studie, vlastní prezentace či simulace různých modelových situací. Nenechte se vystresovat ostatními účastníky. Jste všichni ve stejné pozici, všichni máte stejné šance.

Velkou vypovídací hodnotu mají i psychotesty. Můžete je odmítnout, ale pak firma logicky okamžitě odmítne vás. „Psychologický posudek by měl odhalit například překážky bránící efektivní komunikaci s určitými lidmi,“ uvádí psycholožka Zdeňka Židková.

Psycholog by měl při výběrovém řízení dodržovat zásadu bilanční diagnostiky, tedy nejen získat obraz o pracovních předpokladech kandidáta pro firmu, ale poskytnout uchazeči i zpětnou vazbu - bilanci jeho schopností. Neúspěch v psychotestu u jednoho výběrového řízení vám může aspoň pomoci do budoucna. Budete lépe vědět, jak na lidi působíte a na co stačíte. Některé personální agentury nabízejí psychotesty i bez toho, že byste se účastnili výběrového řízení. Právě proto, abyste uměli sami odhadnout, jakých konkurzů má smysl se zúčastnit a jakých ne.

NETRADIČNÍ CHOVY: která zvířata vám přinesou největší zisky?

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Pět kroků ke změně: kouč radí, jak začít uskutečňovat cíle

Ilustrační snímek

Změna je život, říká se. Ve skutečnosti je změna velkým náporem na mozek, který dává přednost stabilitě a co nejmenšímu...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz