Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak najít vhodného daňového poradce

aktualizováno 
Určitě je znáte. Lidi, kteří žijí v říši čísel a znají finty a fígle, které vám třeba pomohou snížit daňový základ. Jsou to lidé vážení a uctívaní. Sami se ale musí řídit přísnými předpisy, mají svou Komoru daňových poradců, a dokonce Etický kodex. Jak najít daňového poradce a co od něj očekávat?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - muž, dokumenty, právo, daně

Kde ho najít
Pokud si nevyplňujete daňové přiznání sami a nemáte nikoho, kdo by vám daňového poradce doporučil, je dobré se obrátit například na Tržiště práce na internetu. Právě to je místem, na kterém se setkává nabídka a poptávka v oblasti služeb daňového poradenství. Jeho hlavním cílem je vytvoření prostředí k efektivnímu nalezení daňového poradce ze strany klientů. Na rozdíl od seznamu daňových poradců, který je také součástí těchto stránek, není třeba načítat obsáhlý seznam jmen, u kterých je sice k dispozici řada údajů, což ale ne vždy odpovídá potřebám. Mnoho z nalezených osob v konkrétních případech nemá o spolupráci zájem a naopak.

Na druhé straně v řadě případů nedojde ke kontaktu těch, kteří z různých důvodů potenciálně mají o spolupráci zájem. V Tržišti práce je možné vyřešit situaci efektivněji. Ve formuláři je zadán konkrétní popis problému, případně detaily požadavku, včetně adresy. Nabídka je následně k dispozici daňovým poradcům, kteří vstupují do Tržiště práce, a mohou tak optimálně posoudit svůj zájem a přímo kontaktují zadavatele poptávky s nabídkou svých služeb. Zadavatel pak může komfortně posoudit došlé nabídky a efektivně vybrat partnera ke spolupráci. Stejným způsobem je možné Tržiště práce využít při spolupráci samotných daňových poradců.

Inzerát na měsíc
Pro personální agentury je tato služba zpoplatněna, pro ostatní je zdarma. Personální agentura je povinna uhradit poplatek 2 000 korun. Inzeráty jsou zobrazeny na internetových stránkách Komory daňových poradců České republiky v neveřejné části. Ta je přístupná pod heslem jen daňovým poradcům. Inzeráty jsou v systému zobrazeny po dobu jednoho měsíce, zadavatel může zrušit zveřejněný inzerát z jakéhokoli důvodu zasláním požadavku na uvedenou e-mailovou adresu. Požadavek na zrušení musí být zaslán ze stejné e-mailové adresy, ze které byl zaslán inzerát. Dotazy týkající se Tržiště práce je možné posílat na e-mailovou adresu uvedenou na stránkách.

Kodex není závazný
Valná hromada Komory daňových poradců ČR schválila dne 24. listopadu 2006 nový Eticky kodex, jehož znění si můžete přečíst ZDE. Vychází z nového Kodexu Confédération Fiscale Européenne schváleného v roce 2005. Kodex je dokumentem, který deklaruje profesní standardy daňového poradce zejména ve vztahu k veřejnosti a klientům. Tento nový dokument nahradil s účinností od 1. ledna 2007 původní Etický kodex platný od roku 1997.

Zásadní změnou proti původnímu kodexu je závaznost kodexu, protože nový Etický kodex je závazný na principu dobrovolného přihlašování. Kodex tak není závazný pro všechny členy komory automaticky, ale pouze pro ty, kteří se k němu písemně přihlásí. Přihlášení k Etickému kodexu je evidováno a zveřejňováno v seznamu daňových poradců. Daňoví poradci se mohou k Etickému kodexu přihlásit písemně, a to zejména prostřednictvím informačního systému na stránkách komory. V ostatních případech je nutné přihlášení vlastnoručně nebo elektronicky podepsat. Přihlášený daňový poradce obdrží osvědčení o přihlášení se k Etickému kodexu KDP ČR.

Údaje se ověřují
K Etickému kodexu se mohou přihlašovat nejen daňoví poradci, ale také právnické osoby, tedy společnosti oprávněné poskytovat daňové poradenství, a to prostřednictvím písemné přihlášky. Přihlášku musí podepsat člen statutárního orgánu oprávněný za společnost jednat a dále daňový poradce, jehož prostřednictvím společnost podle § 37 odst. 1 obchodního zákoníku daňové poradenství vykonává. Zároveň tak musí být tento daňový poradce sám k Etickému kodexu přihlášený. K přihlášce není nutné přikládat aktuální výpis z obchodního rejstříku. Aktuální údaje o společnosti ověří kancelář komory v internetové verzi obchodního rejstříku a v případě nesrovnalostí v údajích může společnost vyzvat k jejich odstranění. Společnost hradí za přihlášení ke kodexu jednorázový poplatek ve výši 10 000 Kč, k jehož úhradě bude vyzvána ihned po zaslání přihlášky. Společnosti přihlášené k Etickému kodexu budou zveřejněny v seznamu na webových stránkách komory www.kdpcr.cz.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání generací: V čem jsou dnes mladí lidé jiní?

Zatímco generace X byla ráda, že má nějaké slušné zaměstnání, ta následující toužila hlavně po vysoké mzdě a kariérním postupu, pro což byla ochotná sedět v...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Česká spořitelna, a.s.
Vývojář/ka Data Lake

Česká spořitelna, a.s.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.