Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Placení na internetu se mění. Ročně utratíme přes sto miliard korun

Dobírka je stále ještě nejčastější způsob, jak platíme za nákup zboží na internetu. Každý rok je však její podíl menší a menší. Naopak stále větší kus si ukrajují online platby kartou, což je rychlá a velmi pohodlná varianta. A při dodržení určitých podmínek i zcela bezpečná.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Se začátkem října začínají provozovatelé e-shopů sledovat zvyšující se prodeje. Jinak tomu není ani letos. Hlavní nápor je teprve čeká v souvislosti s vánočními nákupy. První se dá očekávat na Black Friday, nákupní „svátek“ převzatý především z USA, který letos připadá na 23. listopadu. „Black Friday obecně považujeme za start nejintenzivnějšího období vánočních prodejů. Vrcholem pak bude týden od 10. prosince,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Počet lidí, kteří na internetu nakupují, se rok od roku zvyšuje. Alespoň jednou za rok nakoupí v online prostředí 90 procent uživatelů internetu. Nejméně jednou měsíčně si pak zboží objedná 53 procent uživatelů. Tak zní závěry studie APEK. To se samozřejmě promítá i do finančních výsledků e-shopů. 

„V loňském roce přesáhly obraty e-shopů 115 miliard korun. Letos předpokládáme meziroční růst o více než 15 procent. Celkem by se tak prostředím internetu mělo prodat zboží za nejméně 133 miliard korun,“ přibližuje realitu Vetyška. Dnes na internetu utrácíme pětkrát více než před deseti lety.

Počet e-shopů během poslední dekády vzrostl desetkrát. „Aktuální číslo je
40 100 e-shopů,“ říká Tomáš Braverman, ředitel nákupního rádce Heureka.cz. A dávno už zde nenakupujeme jenom elektroniku, ale také oblečení, potraviny, léky nebo třeba vstupenky na koncert či festival. Stejně tak se neomezujeme jen na nákupy u českých e-shopů. Zcela standardně řada lidí nakupuje i z jiných zemí Evropské unie a stále častěji také z USA a Číny.

Jak můžete na internetu zaplatit

Proměnily se rovněž možnosti, jak za zboží u obchodníků na internetu zaplatit. Prim hraje stále dobírka, i když už zdaleka ne tak výrazně jako dříve. „Její aktuální podíl klesl na 32 procent,“ říká Braverman. Její obliba bude podle něj ještě dále ustupovat. I když pro určitou část zákazníků zůstane platba na dobírku vždy první volbou.

Jak platíme na internetu
POČET OBJEDNÁVEKTRH 2017TRH 2018
Dobírka34 %32 %
Platba při převzetí30 %30 %
Online platba kartou18 %22 %
Bankovní převod8 %7 %
Platební tlačítko (rychlý bankovní převod)6 %5 %
PayPal a jiné2 %2 %
Splátky 2 %2 %
Zdroj: Heureka.cz

Stabilní podíl si drží rovněž další česká specialita, platba na odběrném místě. Jde o případy, kdy si například zboží objednáte přes e-shop, ale vyzvednout si ho půjdete do kamenné prodejny. Za zboží v tomto případě platíte kartou nebo hotově až v okamžiku, kdy ho máte v ruce.

Trendem jsou jednoznačně online platby. „Online kartou už je v současnosti zaplacena více než pětina objednávek v e-shopech,“ zdůrazňuje Braverman.

Platíme kartou online

K jejímu provedení stačí jakákoliv platební karta, debetní i kreditní. Při jejím používání buďte obezřetní. Bez další úrovně zabezpečení s sebou totiž nese určité riziko. Do platební brány e-shopu zadáváte nejen číslo karty, ale také CVV či CVC kódy – tedy údaje, se kterými může platit kdokoliv, komu se dostanou do ruky. 

„Proto k placení kartou používejte raději prostředí zprostředkovatelů plateb, jako jsou například GoPay nebo GP webpay. Zadávání údajů o kartě v prostředí e-shopu, zvláště pak zahraničního, se raději vyhýbejte,“ doporučuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pokud už se rozhodnete platit kartou přímo u internetového obchodníka, vyberte si v nabídce možnosti placení variantu se zabezpečením 3D-Secure. „Při tom se obchodník pouze dozvídá, zda platba byla, či nebyla provedena,“ vysvětluje Zelený. Některé banky ještě dále zvyšují ochranu tím, že vám zašlou autorizační SMS s kódem, bez kterého není možné platbu provést. Zda daný obchodník platbu 3D-Secure skutečně má, ovšem u mnoha e-shopů zjistíte, až když se „proklikáte“ k platbě.

Zaplatit se dá i z internetové peněženky

Další možností jsou takzvané internetové peněženky. Platba je v tomto případě prováděna většinou z kreditu, který jste si před tím dobili kartou online, obyčejným převodem nebo prostřednictvím propojení peněženky s vaší platební kartou.

Tou nejznámější je PayPal, který funguje na principu zprostředkování platby, aniž byste obchodníkovi prozradili údaje o platební kartě. Rozšířený je celosvětově a funguje především v e-shopech, které své zboží nebo služby prodávají do zahraničí. K platbě stačí mít na PayPalu založený účet a při objednávce potvrdit platbu v jeho vlastním prostředí.

Zrychlený převod z účtu

Platit za online nákupy a služby je možné samozřejmě také pomocí běžného nebo prioritního bankovního převodu. V takovém případě však obchodník dostane informaci o provedené platbě až za několik dní. „Některé banky proto nabízejí online platby nebo zrychlené převody, při kterých dochází k přesměrování uživatele do jeho internetového bankovnictví s předvyplněnou platbou, kterou stačí jen autorizovat,“ popisuje Lukáš Zelený. Bank je ovšem hodně, a proto se s tímto způsobem platby nejčastěji setkáváme v rámci takzvaných platebních bran, které agregují více různých online plateb.

Na e-shopu zaplatíte i mobilem

Od srpna letošního roku pak přibyla ještě další varianta online placení na internetu. A sice mobilem přes Google pay (pouze pro chytré telefony s operačním systémem Android). Zatím u nás úhradu touto cestou umožňují jen někteří obchodníci, například Dr. Max, ČSA, Baťa, T-Mobile, Notino či Datart.

Samotná platba funguje velmi jednoduše. „Vyberete si zboží v e-shopu, v košíku vyplníte všechny potřebné informace o nákupu a adrese doručení a zvolíte si jako způsob platby Platba kartou online,“ popisuje Iva Pavlousková z Datartu. Následně budete přesměrováni do platební brány GP webpay. Zde si pak vyberete tlačítko G Pay a zaplatíte pomocí vybrané platební karty uložené v mobilu.

Když zboží nedorazí

Co dělat, kdyby vám internetový prodejce objednané zboží nedoručil a ani nechtěl vrátit peníze, případně s vámi vůbec nekomunikoval? Záleží, jaký způsob úhrady jste využili. „Pokud jste platili kartou, radíme požádat vydavatele karty o provedení chargebacku, kdy banka spotřebitele může obrazně řečeno stáhnout peníze zpět od banky obchodníka,“ uvádí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

Čtěte také

Banky podle něj sice nejsou k provedení chargebacku povinovány zákonem, ale pro své klienty ho mnohé rády provádějí dobrovolně. Vhodné je žádost doplnit relevantními dokumenty, například kopií komunikace s prodejcem. Může jít přitom o nákupy nejen v rámci Evropské unie, ale i v USA nebo v Číně.

Šanci na vrácení zaplacené sumy máte také tehdy, když jste platili prostřednictvím elektronické peněženky. Stačí podat stížnost na oddělení řešení sporů.

V případě platby bankovním převodem bohužel podobný nástroj k vrácení peněz neexistuje. „Pokud lidé nakupují u jim známého podnikatele (e-shopu), je platba převodem samozřejmě v pořádku, ale pokud jde o první nákup a nejde o obecně známý subjekt, je dobré se nad převodem jako nástrojem platby zamyslet,“ doporučuje Ondřej Tichota.

Před objednáním zboží si e-shop prověřte

A vůbec nejlepší je pochopitelně si o neznámém e-shopu nejdříve zkusit zjistit co nejvíce informací. Podvodné internetové obchody nejsou totiž až takovou výjimkou, jak byste si mysleli. Určitě se podívejte na stránky České obchodní inspekce. Najdete zde upozornění na celou řadu rizikových e-shopů.

Mnoho informací si můžete ověřit i sami. Začít lze přímo u webové stránky. Zkontrolujte její doménu. Stává se, že webová adresa je stejná jako ta u skutečně existujícího e-shopu, ale má jinou koncovku. Například místo „co.uk“, což je zkratka pro Velkou Británii, je tam třeba „co.cc“, což jsou Kokosové ostrovy. Napovědět vám může i datum registrace domény. Podvodné stránky bývají většinou relativně nové.

Název společnosti zkuste zadat do internetového vyhledávače a najít zkušenosti jiným lidí. Pokud v reakcích narazíte na slova „scam“ či „fraud“, tedy podvod, zbystřete. Nahlédnout můžete také do obchodního rejstříku dané země, zda je v něm společnost skutečně registrována. Odkazy najdete na portálu evropské e-Justice (stránky jsou v češtině). Sídlo společnosti si pak zkuste najít i v mapě, která má pouliční fotografie. Pokud firma udává, že je velkou nadnárodní společností, ale daná adresa se nachází někde uprostřed obytné čtvrti na předměstí, obvykle není něco v pořádku.

Detailní návod, jak si prodejce můžete prověřit, najdete například na stránkách Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC). Pokud už by problém nastal, pomohou vám zde bezplatně s řešením. České centrum je jedním ze 30 členů sítě Evropských spotřebitelských center, financované Evropskou komisí a zúčastněnými státy.

Základní znaky nedůvěryhodného e-shopu:

  • Ne zcela profesionální design.
  • Nikde není uvedeno, kdo je prodejce. Přijde-li nekvalitní či jiná než objednaná věc, není ji kam vrátit.
  • Chybí obchodní podmínky (či jsou zcela nedostačující) a informace o možnosti odstoupit od smlouvy do 14 dnů.
  • Místo kontaktů je jen kontaktní formulář.
  • „Strojová“ čeština – je vidět, že stránku překládal automat. To, že soubory cookies jsou zde uváděny jako „sušenky“, je jen jednou z řady možných chyb.
  • Doména je často registrována v zahraničí (přestože může mít koncovku .cz).
    Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum ČR
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...