Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nepravdivá může být až polovina životopisů

  • 75
Téměř polovina lidí uvádí v životopise vědomě nepravdivé údaje. Zhruba třetina, přesně 31 procent, připustila, že ve své profesní historii dělá mírné úpravy, ovšem jen takové, které neposunují původní význam.

Pouze pětina lidí, 21 procent, odmítla, že by si v životopisu některé údaje záměrně upravovala. Ukázal to květnový průzkum pracovního portálu OnlinePrace, kterého se zúčastnilo zhruba šest set návštěvníků serveru.

Executive Assistant? Ne, obyčejná sekretářka

Výsledek ankety, ve které měli respondenti uvést, zda si někdy záměrně upravili údaje v životopisu pro zvýšení šancí na úspěch ve výběrovém řízení, předčil podle personalistky Terezy Žákové všechna očekávání.

"Drobné změny v životopisu jsou již naprosto obvyklé. Uchazeči se snaží zvýšit své šance na přijetí do zaměstnání, proto některé údaje, například název předchozí pozice či její pracovní náplň popisují vzletněji, než jaká byla realita. Například v porovnání se sekretářkou nebo asistentkou zní výraz Executive Assistant úplně jinak," uvádí příklad Tereza Žáková. "Ale že bude procento nepravdivých údajů tak vysoké, jsem opravdu nečekala," dodává.

Umíte jazyk? Jako rodilý mluvčí

Největší lží, kterou lidé uvádějí v životopisech je úroveň jazykových znalostí. Tvrdí, že konkrétní jazyk zvládají například na komunikativní úrovni, ale při testování vyjde najevo, že ovládají jen základy.

Často také zamlčují pauzy mezi jednotlivými zaměstnáními – podle životopisu to vypadá, že plynule přešli z jedné firmy do druhé, i když ve skutečnosti měli mezi pracovními angažmá například měsíc či dva prodlevu.

Podle Terezy Žákové je záměrné zkreslování nebo přímo falšování údajů velmi neetické. "Navíc se to mnohdy nemusí vyplatit. V řadě případů totiž budoucí zaměstnavatelé ověřují některé údaje v životopisech uchazečů a získávají reference, například od bývalých zaměstnavatelů nebo kolegů," upozorňuje personalistka.