Pokud jste na nemocenské a jdete ven v době, kdy nemáte vycházky, porušíte léčebný režim. Zaměstnavatel vám pak může snížit náhradu mzdy. Ilustrační snímek

Pokud jste na nemocenské a jdete ven v době, kdy nemáte vycházky, porušíte léčebný režim. Zaměstnavatel vám pak může snížit náhradu mzdy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Porušil jsem léčebný režim. Hrozí mi trest?

  • 64
I když jste nemocní třeba jen dva týdny, musíte dodržovat léčebný režim a kromě od doktora povolených vycházek být doma. Jaký postih hrozí, když vás kontrola nezastihne, vysvětluje a na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

Byl jsem lékařem uznán práce neschopným na 14 dnů. Můj zaměstnavatel při kontrole po pěti dnech zjistil, že jsem nebyl doma, šel jsem si jen nakoupit. Chce mi za to zkrátit náhradu mzdy na polovinu. Může?
Pokud jste byl nakupovat v době, kdy jste neměl vycházky, a měl tedy být doma, léčebný režim jste skutečně porušil. Za to vám může náhradu mzdy snížit, nebo v případě velmi závažného či opakovaného porušení dokonce vůbec neposkytnout.
Konkrétní postihy a jejich podmínky bývají upraveny ve vnitřních předpisech, s nimiž musí být všichni zaměstnanci seznámeni. Pokud takto upraveny nejsou, rozhodne o nich zaměstnavatel. Měl by brát v úvahu závažnost takového porušení a respektovat princip rovného zacházení a nediskriminace.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Nyní přes 14 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vynenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Mohu dostat i výpověď?
Kromě tohoto postihu má zaměstnavatel právo pracovní poměr se zaměstnancem, který porušil léčebný režim, rozvázat výpovědí. Musí jít ale o zvlášť hrubé porušení. Co se tím myslí, však zákon nestanoví.
Pokud by ale pro totéž porušení léčebného režimu dal zaměstnanci výpověď, nemůže mu zároveň snížit náhradu mzdy. Tím se zabraňuje kumulaci postihů.
Přesto někteří právníci považují možnost dát výpověď i za porušení léčebného režimu za problematickou, neboť je mimo rámec koncepce ostatních výpovědních důvodů podle současného zákoníku práce a neodůvodněně směšuje plnění pracovněprávních povinností a těch podle režimu dočasně práce neschopného zaměstnance. Protože musí být porušení zvlášť hrubé, dá se očekávat, že k němu v praxi bude docházet jen zcela výjimečně.

Co říká zákon
Platí od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013
  • Zaměstnavatel bude zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy, a to po dobu prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (první tři dny nemoci nárok na náhradu mzdy není).
  • Zaměstnavatel má právo kontrolovat, zda zaměstnanci dodržují léčebný režim. Jde především o povinnost být v místě, které nahlásili lékaři, a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek.
  • Informaci o pacientově režimu (v rozsahu, kterým je zaměstnavatel oprávněn svého zaměstnance kontrolovat) poskytne zaměstnavateli na jeho žádost ošetřující lékař.
  • Kontrolu dodržování léčebného režimu může provádět zaměstnavatel sám prostřednictvím svých zaměstnanců či s využitím příslušného orgánu nemocenského pojištění, jemuž dá podnět ke kontrole. Nebo i za pomoci někoho, kdo takové služby poskytuje.
  • Když kontrola zjistí porušení povinnosti dodržovat režim dočasně práce neschopného zaměstnance, musí o kontrole vyhotovit písemný záznam, ve kterém uvede všechny zjištěné skutečnosti. 
  • Zápis musí být doručen zaměstnanci do vlastních rukou, dále okresní správě sociálního zabezpečení a také ošetřujícímu lékaři, kterého je možné požádat, aby porušení režimu i zhodnotil.