Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kancelář na pláži. Jak se uživí na cestách, přibližují tři zkušení

Notebook a internet. To je vše, co potřebují k práci. Tak proč chodit do kanceláře, když můžou ťukat do klávesnice třeba v Thajsku na pláži?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každý den do práce, o víkendu na chalupu a jednou ročně autem do Chorvatska? Tak to je přesně životní styl, který je neláká. Čím dál více mladých lidí touží po svobodnějším a hlavně dobrodružnějším životě – chtějí ho trávit na cestách v zajímavých zemích.

Kde na to ale vzít? Jedni s sebou vozí notebook a pracují na dálku, druzí o svých cestách píší a natáčí videa a další si vydělávají manuálně přímo na cestách. Který způsob je nejvýhodnější?

Travel blogeři

Zní to jako sen. Jezdíte si po světě, píšete blog nebo natáčíte videa (tomu se říká vlogování), která pak na YouTube hltají tisíce vašich fanoušků – a to vám vydělává na další cesty. Jenže podobných blogů a vlogů jsou samozřejmě spousty, proto lidé často zjistí, že vydělávat peníze tímto způsobem není vůbec jednoduché. Jednou z úspěšných českých travel blogerek je Veronika Šubrtová. Přestože jí sledují spousty fanoušků, má vedle blogu i další práci. „Cestuji a sdílím svoje zážitky skrze můj blog s názvem Weef’s world a videa na YouTube. Dalo práci, než se stala tato činnost obživou, nicméně vytrvalost již nese své ovoce. Druhou obživou jsou pro mne konzultace a stavba webových stránek,“ říká.

Čtěte také

Veronika cestuje z místa na místo, buď sama, nebo s přítelem. Pracovala tak třeba z Berlína, Španělska, nebo Maroka. Není ale takový život finančně až příliš nákladný? „Když jsem jen cestovala po světě a bydlela, kde se mi zrovna chtělo, mělo to nejen výhodu objevování, ale i tu finanční. Nikde jsem si nedržela byt, neplatila nájem. Život jsem měla v krosně a kufru. Situace se mi za poslední dva měsíce ovšem dost změnila. Původní plán byl žít trvale v Portugalsku a vyjíždět na cesty odtamtud. Nakonec jsme však zpět v Česku a zázemí si s přítelem budeme budovat tady. Ačkoliv hodně cestuji, Česko mám moc ráda, mám tady hlavně rodinu a přátele. Měla jsem pocit, že je čas vrátit se zpět a trochu více se jim věnovat,“ říká sedmadvacetiletá blogerka.

Digitální nomádi

Druhým typem cestovatelů jsou digitální nomádi. To jsou většinou lidé, kteří pracují na volné noze a nejsou vázaní na jedno místo. Nejčastěji dělají v oborech IT, marketing, grafika, copywriting nebo jsou to třeba lektoři angličtiny, kteří učí své žáky přes internet.

Velmi oblíbeným místem, odkud digitální nomádi pracují, je jihovýchodní Asie – je levná, bezpečná a hlavně velmi zajímavá.

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Například David Lörincz, který se živí jako specialista na facebookovoou reklamu, dlouhodobě pracuje z Bali. „Po Asii se pohybuji už déle. Poslední dva roky žiju na Bali, kde mám i přítelkyni (Indonésanku). Bydlíme spolu v pronajaté vilce. Mé aktivity teď tedy budou směřovat mnohem více i na asijský trh,“ říká.

Výhody digitálního nomádství jsou jasné – kromě svobody a poznávání zajímavých zemí třeba i to, že můžete žít v levnější zemi, než je ta, odkud vás platí.

Cestování s notebookem má ale i své nevýhody. Ta největší je komunikace. S klienty, zaměstnavatelem a kolegy se nemůžete sejít, a tak si jen píšete, voláte či skypujete. Podle Davida Lörinze to ale taková překážka není. „Lidé, pro které to handicap není, mě rádi kontaktují a spolupracují se mnou. V rámci vzdělávání to je již přes 1 700 zákazníků. Například v Asii jsou na online komunikaci firmy už mnohem více navyklé, vzhledem k obrovským vzdálenostem to ani jinak nejde. Nikdo nebude tři hodiny lítat, aby si dal s klientem kafe a zhodnotil minulý týden,“ říká podnikatel.

„Low budget“ cestovatelé

Speciální skupinou jsou takzvaní „low budget“ cestovatelé, tedy lidé, kteří cestují s co nejnižším rozpočtem. Snaží se ušetřit, kde to jde, a přivydělávají si přímo po cestě. Jezdí stopem, spí v hostelech nebo třeba přímo na pláži a brigády si hledají až na místě podle toho, kde se zrovna nacházejí. V Kanadě sbírají třešně, na Aljašce kuchají ryby a třeba na Islandu jsou často zaměstnáni na farmách, kde není výjimkou ani rodit jehňata nebo dojit krávy.

„Pár let jsem takhle žil. Vždy jsem dva tři měsíce pracoval v Británii na farmách a peníze pak procestoval. Většinou v Asii. Doporučil bych to každému – než po škole začnete s kariérou, je rok dva takového života perfektní. Získáte spoustu zkušeností a naučíte se anglicky,“ říká čtyřicetiletý Jaroslav z Prahy.

Nízkorozpočtoví cestovatelé se často věnují i dobrovolničení, které je oblíbené jak například v Latinské Americe, tak i jihovýchodní Asii. Pomáhají na farmách, staví školy nebo učí děti anglicky výměnou za „byt a stravu“. A po určité době zvednou kotvy a pokračují zase dál.

Tento způsob života může ovšem být dost nepohodlný a rozhodně není pro každého. Vyžaduje celkem odvahu, nebát se manuální práce ani pocitu nejistoty, protože tito cestovatelé často nevědí, co budou dělat za týden.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...