Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Softwarová policie útočí: připravte se na pokuty

Připadá vám zbytečné kupovat si drahé programy, když nelegálních kopií je všude plno? Potom vězte, že se vystavujete riziku postihu – zejména pokud nelegální software používáte ke svému podnikání. Jak jsme na tom v Česku s počítačovým pirátstvím? Kolik případů policie eviduje a jak jsou firmy, kde není vše v pořádku, nejčastěji prozrazeny?
policie - *policie - ilustrační foto

policie - *policie - ilustrační foto | foto: MF DNES

Podle mezinárodní studie činila míra softwarového pirátství za rok 2005 v Česku 40 %. Od roku 1994 přitom klesla o 26 %, což je slušný výsledek (graf vývoje softwarového pirátství v ČR a SR naleznete ZDE). Česká republika si přitom vůbec nevede špatně ani ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu střední a východní Evropy, ale není na tom špatně ani v porovnání s některými "starými" zeměmi EU – má například nižší míru softwarového pirátství než Itálie (53 %), Francie (47 %) či Španělsko (46 %).

Porovnání s Rakouskem a Německem nicméně ukazuje, že máme stále co dohánět. Nejlépe na tom jsou v rámci Evropské unie Finsko a Rakousko (obě 26 %) následované Německem (27 %) a dalšími skandinávskými zeměmi, které dlouhodobě vykazují velmi nízkou míru pirátství. Primát v dodržování autorských práv k softwaru drží USA s 21 a Nový Zéland s 23 procenty. Pro zobrazení tabulky zemí s nejnižší a nejvyšší mírou pirátství klikněte ZDE.

Data jsou čerpána z BSA (Business Software Alliance), což je organizace, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa. Sdružuje nejvýznamnější výrobce softwaru – např. Microsoft, Adobe, Dell, HP či IBM. Na BSA se obracejí zájemci o problematiku softwarového pirátství se svými dotazy či dokonce udáními. Častěji však lidé informují přímo policii, která pak může v podezřelé firmě podniknout razii.

"Žalují" hlavně zaměstnanci

A kdo jsou nejčastěji zmínění „informátoři“? Více než 90 % udání je od zaměstnanců podniků, které nelegální software používají. Jde často o akt osobní msty, ovšem tato motivace je postupně doháněna i ušlechtilejšími pohnutkami, a to snahou přimět zaměstnavatele příslušný software zlegalizovat. Do hry ovšem zasahuje také konkurence. Právě v rámci konkurenčního boje udávají firmy své „protivníky“. Důvodem může být snaha konkurenta poškodit, ovšem novinkou posledního roku je snaha o boj s nekalou konkurencí. Pokud totiž například studia grafického designu či architekti používají nelegální software, který jinak stojí nemalé peníze, mohou samozřejmě nabídnout zákazníkům nižší cenu.

Co následuje, pokud se udání dostane k policii a ta ho shledá relevantním? Policie provede razii, která je pro firmu velmi nepříjemná, neboť může v případě větších firem trvat celý den i více a po celou dobu nesmí nikdo manipulovat s počítači – znamená to tedy prakticky přerušení práce. Policie, respektive její speciální jednotka vchází do firmy nečekaně a ihned začíná jednat – označí všechny počítače, „vyžene“ od nich zaměstnance a svým speciálním programem začne scanovat jednotlivé PC a shromažďovat záznamy o jejich obsahu. Ty pak porovnává s licencemi, které daná firma vlastní. Pokud je se získáním informací nějaký problém, má policie právo daný počítač zabavit a prozkoumat jej v kriminalistickém ústavu.

Pokud policie zjistí nelegální software na některém z počítačů, začíná vyšetřování. V něm musí být nalezen viník – v tomto případě neexistuje „neznámý pachatel“. Stíhána je vždy konkrétní osoba/osoby, ačkoliv postih nese daná firma. Ve firmě tedy nejčastěji spadá odpovědnost na zaměstnance, správce IT či management. Stíhán může být v podstatě kdokoliv, kdo se na nelegálním jednání podílel. Přímá účast přitom není rozhodující, stačí ignorování stavu (užívání nelegálního softwaru) či neochota situaci řešit.  

Pirátství je nejvíce rozšířené v malých a středních firmách, nejvíce v kreativních odvětvích, kde je zapotřebí speciálního softwaru, které existují bez kontroly legálnosti softwaru. Nejvíce případů je zaznamenáno u Windows, souboru Office a dále antivirových a grafických programů. Nejčastěji dojde ke zjištění nelegálního softwaru v podnicích, ale existují i případy souzených jednotlivců – zejména těch, kteří nelegální software šířili. Příklady minulých případů naleznete ZDE.

Jaké jsou tresty?

U trestních soudů:

· možné odnětí svobody až na pět let,
· citelné pokuty a nebo konfiskace majetku – finanční kompenzace softwarovým firmám- až dvojnásobek licenčních poplatků; plus řádný poplatek, pokud je zájem software dále používat

U občanských soudů:

· soudní příkaz k zastavení dalšího používání softwaru a ke smazání nebo odevzdání nelegálních kopií (i s možností uvěznění v případě porušení)
· náhrada škod či ušlého zisku vzniklých vlastníkovi autorských práv v důsledku nelegálního užívání nebo rozšiřování
· náhrada soudních výloh (které mohou být značné)
Soudy mohou udělit souhlas ke vstupu do objektů a k jejich prohlídce i k zabavení nelegálních kopií a počítačů, na nichž byly umístěny.

Největší rizikové faktory

Ze strany zaměstnanců: stahování nelegálního softwaru.
Ze strany IT správců: instalování nelegálního softwaru úmyslně, z nedbalosti či na popud zaměstnavatele.
Ze strany managementu: snaha ušetřit na softwaru či nezájem situaci řešit.

Jak se bránit

BSA nyní spustilo kampaň, ve které chce veřejnost informovat, jak se chránit před počítačovým pirátstvím. Vzhledem k tomu, že nejčastější obavy zaměstnanců se týkají jejich možné kriminalizace zaměstnavatelem, doporučuje BSA zaslat zaměstnavateli dopis (pokud možno doporučeně), ve kterém jej na problém upozorňuje. Ten pak může sloužit jako možný důkaz zaměstnancovy neviny.

Stejně tak se může bránit zaměstnavatel tím, že zodpovědnost za počítačové pirátství a její rozsah určí v pracovní smlouvě, nebo zaměstnancům vůbec neumožní cokoliv na svůj počítač instalovat, případně omezí možnost stahování z internetu. V první řadě by však firma měla svůj software spravovat a vést si o něm evidenci, která by měla být oddělena od účetnictví. Zejména u programů, které firma pořídila před delší dobou, se totiž stává, že je obtížné doklad o nabytí dohledat.

BSA za poslední dva roky evidovala více než 243 nových případů softwarového pirátství, které způsobilo škodu členům BSA přes 31 milionů korun. Nejvíce z nich bylo v Praze, severních Čechách a na jižní Moravě. Policie evidovala za tuto dobu 1184 porušení autorských práv (včetně nelegálního audia a videa), přičemž počet případů meziročně vzrostl ze 418 (2004) na 766 (2005).


 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...