Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Větší výběr v bance je třeba ohlásit předem

aktualizováno 
Pokud máte uskutečnit platbu nějaké větší částky, zpravidla ji realizujete převodem z účtu na účet. Nicméně někdy, například na luxusní dovolenou, je třeba přeci jen vyšší částku z účtu vybrat. Raději však svůj výběr bance ohlaste, mohli byste jinak odejít s prázdnou.
Dáváme přednost luxusním a dražším dovoleným, i tam budete potřebovat dostatek hotovosti

Dáváme přednost luxusním a dražším dovoleným, i tam budete potřebovat dostatek hotovosti

Čas dovolených sice ještě nenastal, ale již polovina zahraničních zájezdů je u cestovních kanceláří vyprodaná. Češi prý v současnosti dávají přednost luxusním a dražším dovoleným před tradičními poznávacími zájezdy, jak je známe z porevolučních let. Ruku v ruce s tím však kráčí potřeba mít u sebe, přinejmenším k dispozici, větší částky, včetně hotových peněz.

Chcete-li si ovšem tyto peníze vyzvednout ze svého účtu v bance, musíte zajít do pobočky (limity výběrů z bankomatu jsou omezené, stejně jako cashback). Před tím však ještě nesmíte zapomenout, zejména u vyšších částek, tyto výběry s dostatečným předstihem ohlásit.

Povinnost větší výběr ohlásit najdete v obchodních podmínkách i sazebnících
Každá banka stanoví podmínky pro hotovostní operace, především výběry, pochopitelně jinak. U většiny z nich lze nalézt ustanovení v tzv. Všeobecných obchodních podmínkách, případně v sazebníku o tom, že je banka oprávněna vázat výběr peněžních prostředků na splnění ohlašovací lhůty. Tu je klient povinen dodržet.

Lhůty pro ohlášení se pohybují od 1 do 3 pracovních dnů před datem požadovaného výběru, výjimkou je pouze Poštovní spořitelna, jejíž klienti výběr vyšších částek v hotovosti předem hlásit nemusí vůbec. Naopak nejdelší lhůtu ohlášení výběru hotovosti musí dodržet klienti Komerční banky v případě, že požadují vybrat cizí měnu v přepočtu 100 tis. Kč.

popisekBEZKONTAKTNÍ PLATEBNÍ KARTY
už klepou na dveře

Větší částkou hotovosti může být i 50 tisíc korun
Banky se vesměs shodují v tom, jakou částku považují již za tzv. nadlimitní, resp. za hodnotu, jejíž výběr jste už povinni předem ohlásit. Rozhodně tudíž chybu neuděláte, pokud před vlastním výběrem kontaktujete „svou“ pobočku, když si půjdete vyzvednout více než 100 tisíc korun.

Jen některé banky nemají pevně stanovenou hranici tzv. nadlimitního výběru. Zda již výběr určité hodnotu budete muset oznámit bance předem totiž záleží především na velikosti konkrétní pobočky. Například Česká spořitelna takové limity obecně neuvádí, vše je v kompetenci poboček a u nich je také nutné se předem informovat.

Limity vyšší než zmíněných 100 tis. Kč mají pobočky Citibank, a to 200 tis. Kč. O něco výše nastavila hranici nadlimitních výběrů HVB Bank - 250 nebo 500 tis. Kč – opět záleží na velikosti pobočky. Výběr hotovosti nad 250 tis. Kč musí na pobočce oznámit i klienti Volksbank, naopak klienti Bawag bank povinně ohlašují výběr přesahující až částku 500 tis. Kč.

Naopak nejnižší limit pro ohlášení výběru, s nímž se můžete setkat, je 50 tisíc korun, a to u malých poboček Živnostenské banky. Nicméně i přes uváděné hodnoty se vám velmi snadno může také stát, že vámi požadovanou vyzvednete u přepážky i bez aviza předem. Vždy je proto lépe se na pobočce dotázat telefonicky.

K ohlášení obvykle postačí telefon
Ocitnete-li se v situaci, kdy musíte požadovaný výběr s předstihem nahlásit, bude vám k tomu u většiny bank stačit telefon, případně e-mail. Některé banky ovšem vyžadují od svých klientů písemnou formu, tzv. výčetku. Nezáleží už na tom, zda bude na pobočku doručena klientem osobně, či faxem. To je případ ČSOB a GE Money Bank. Živnostenská banka písemnou formu ohlášení výběru vyžaduje pouze u tzv. nestandardních objednávek, přitom co je považováno za nestandardní určuje přímo Hlavní pokladna banky.

popisekOKRADL VÁS BANKOMAT?
peníze získáte jen těžko

Za nerealizovaný ohlášený výběr také zaplatíte
Zcela jistě může nastat i okamžik, kdy sice splníte požadavek banky na ohlášení větších částek k výběru, ale výběr samotný nakonec nezrealizujete. Co potom? Pokud se to dozvíte včas, ohlášený výběr odvolejte.

Pokud to nestihnete, připravte se na to, že bance zaplatíte poplatek za nerealizovaný výběr. Tento poplatek nevyžaduje od svých klientů Poštovní spořitelna (u té větší výběry není třeba oznamovat předem), podobná situace panuje i v Raiffeisenbank a BAWAG Bank. BAWAG Bank úhradu poplatku za nerealizovaný výběr vyžaduje jen pokud se jedná o cizí měnu, Raiffeisenbank ji nevyžaduje vůbec.

A naopak v případě výběru například ve výši 100 000 korun u HVB, eBanky a Živnostenské banky zaplatíte za ohlášený, ale nerealizovaný výběr celou tisícovku.

Přehled poplatků a limitů dle bank naleznete ZDE.

Autor:


Nejčtenější

Přehledně: Za kolik natankujete benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny Naturalu 95 se v Evropě pohybují aktuálně v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,08 do 42,73 koruny. Nafta je mírně...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...Musíme kolem sebe postavit plot, říká šéf české IT firmy

Jan Zinek, Anect

Jan Zinek je šéfem firmy Anect, která se věnuje především kybernetické bezpečnosti. Chrání data firem před hackery, a...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Šest důvodů, proč si Češi nespoří na penzi, ale rozhodně by měli

Ilustrační snímek

Řada lidí se o svou finanční budoucnost nezajímá. I když tuší, že se stát o jejich penzi v dostatečné míře nepostará....

Další z rubriky

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...

Nevídaný trend: stále víc Čechů zapomíná peníze v bankomatech

Ilustrační snímek

Před pár lety řešila redakce iDNES.cz případ, kdy klient banky zapomněl na rušné ulici v bankomatu peníze a odešel....

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

Ilustrační snímek

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Kurzy.cz Když americký prezident Donald Trump nečekaně navrhl zrušení všech obchodních bariér, nesetkal se s velkou podporou zás...

Najdete na iDNES.cz