Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výběrová řízení: pomoci může záruka třetí osoby

Stále více podnikatelských subjektů se účastní výběrových řízení. Většinou jako účastníci, ale za určitých okolností mohou být firmy i v pozici zadavatele. Samotná účast ve výběrovém řízení se může stát noční můrou finančních manažerů, neboť ji doprovází požadavek složení jistoty. Kde na to mají brát peníze?

Business, nátlak | foto: Profimedia.cz

Orientace v problematice výběrových řízení se stává nutnou a základní informační výbavou každého manažera. Jen namátkou zmiňme mediálně atraktivní problematiku programů EU na podporu podnikání (strukturální fondy). Drtivá většina projektů, na nichž se finančně spolupodílí Evropská unie, podléhá povinnosti provést výběrové řízení. Kromě těchto evropských projektů se však setkáváme i s obrovským množstvím dalších investičních akcí, které bezpodmínečně podléhají této povinnosti (viz zákon o veřejných zakázkách).

Podmínky výběrového řízení se nachází v zadávací dokumentaci

Ve výběrovém řízení tedy na jedné straně stojí zadavatel a na straně druhé jeden či více účastníků. Podléhá-li konkrétní projekt povinnosti provádět výběrové řízení, pak je zadavatel povinen oznámit zadávací řízení a zpracovat zadávací dokumentaci. Zjednodušeně lze říct, že zadávací dokumentace poskytuje případným účastníkům základní informace o předmětu výběrového řízení, požadavcích na účastníka (odbornost, zkušenost, finanční zázemí apod.), lhůtách pro podání nabídek, složení jistot, formě nabídek atd. Jde o velmi široký výčet potřebných informacích, čtenář nechť se přesvědčí na adrese www.centralniadresa.cz pohledem na náhodně vybranou veřejnou zakázku (resp. obsah její zadávací dokumentace).

Jednou z  nepříjemných informací pro účastníky je určení takzvané jistoty. V podstatě jde o finanční garanci (něco jako složení kauce), kterou účastník jednoznačně deklaruje svůj vážný zájem nejen o získání zakázky, ale zejména také vážný zájem celou akci realizovat. Z pohledu zadavatele slouží jistota jako garance pro případ, že by uchazeč nedodržel podmínky kontraktu, anebo jednoduše odmítl smlouvu podepsat. Pokud se jedná o veřejnou zakázku, pak zákon připouští, že jistota může činit maximálně tři procenta z předpokládané hodnoty kontraktu. To sice může vypadat jako nepříliš významná částka, avšak u zakázek řekněme ve stamiliónových relacích jde již o několikamiliónovou záležitost se všemi negativními dopady na firemní finance. 

Existence jistoty je standardem – odděluje zrno od plev

Navíc je obvyklé, že firmy se účastní paralelně několika výběrových řízení, což bohužel celkově zvyšuje vázanost finančních prostředků. Zadavateli výběrového řízení přitom zákon explicitně nenařizuje, jak vysoká má jistota být, avšak stalo se již běžným standardem, že zadavatelé této zákonné možnosti využívají. Výhodou tohoto kroku bývá to, že méně kvalitní uchazeči se do řízení jednoduše nepřihlásí a zadavatel má na stole pouze nabídky silných uchazečů (zároveň se nemusí zaobírat zbytečně vysokým počtem nabídek).

Pro účastníka řízení je taková jistota něco jako zablokované peníze, neboť je musí včas převést na účet zadavatele uvedený v zadávací dokumentaci. Ten před vlastním posouzením nabídek nejprve prověří, že každý účastník požadovanou jistotu složil a teprve potom posuzuje jednotlivé nabídky (podle kritérií stanovených v zadávací dokumentaci). Poraženým účastníkům výběrového řízení pošle zadavatel oznámení výsledku výběrového řízení a zároveň do sedmi dnů uvolní složenou jistotu (vrátí jim ji na účet). Jistotu vítěznému účastníkovi uvolňuje zadavatel teprve až poté, co s ním podepíše smlouvu, která ho jednoznačně zavazuje k realizaci zakázky. Pokud by ovšem smlouvu vítězný účastník nepodepsal, pak by na vrácení kauce neměl právní nárok.

Většina firem si na jistotu půjčuje – klíč k alternativě mají zadavatelé

Jaké nástroje mají v rukách finanční manažeři podniků? Pokud disponuje firma dostatečně silným finančním tokem, pak to zpravidla řeší z vlastních zdrojů. Finančně méně silné firmy musí nejčastěji sáhnout k bankovnímu úvěru. Obvykle jde o nějaké formy kontokorentních úvěrů určených na provozní financování. Na druhé straně takovou službu banka nedělá zadarmo a vyúčtuje účastníkovi řízení smluvní úrok – jeho výše závisí na obvyklých proměnných (úroková sazba na trhu, výše jistoty, délka existence jistoty u zadavatele).

Poslední možností, která je zatím v ČR využívána málo, je záruka třetí osoby deklarující zadavateli, že účastník bude schopen uzavřít smlouvu v souladu s vypsanými podmínkami se zadavatelem. Této záruce se spíše říká bid bond a její hlavní výhodou na rozdíl od předcházejících dvou forem složení jistoty je neexistence finančního transferu a s ním souvisejícího umrtvení peněz na několik týdnů či měsíců. Takovou záruku vydávají specializované instituce a cena za tuto záruku by neměla překročit úrok placený bance za poskytnutí úvěru ve stejné výši a na stejnou dobu.

Vlastní využití této varianty ovšem plně závisí na pohledu zadavatele. Ten totiž rozhoduje o formě skládaní jistoty a pokud v zadávací dokumentaci nenabídne možnost využít této formy, pak účastník musí kauci složit finančním převodem na účet zadavatele. Jde tedy o to, aby samotní zadavatelé našli odvahu využít bid bond v podobné míře, jako je tomu kupříkladu v západoevropských zemích. Zatím totiž u nás stále převládá forma finančního převodu na speciální účet zadavatele, kde tyto prostředky nečinně leží a nemůže je využít žádná ze smluvních stran.

Účastníte se výběrového řízení, kde vám zadavatel umožňuje poskytnout záruku třetí osoby? Je vaše firma dostatečně silná, abyste mohli skládat jistotu na více výběrových řízení? Těšíme se na vaše názory.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...