Kolegové z jiných koutů země

Sytý hladovému nevěří. I mezi různými kouty naší republiky se může projevovat efekt generalizace (házení všech do jednoho pytle), často v negativní podobě. Rozdělování na "my z našeho kraje jsme skvělí a ostatní z jiného kraje jsou horší".

Zkuste se dívat na kolegu odjinud především jako na člověka. Má-li někdo poznávací značku auta začínající písmenem A, není nutné za každou cenu jej agresivně předjet, a už vůbec hrozné je jen kvůli písmenu mu objíždět vůz desetníkem.

Vy všichni bydlištěm vzdálení od Prahy, kteří jste někdy s pýchou získali nového kamaráda na přespání v hlavním městě mimo hotel - nezapomínáte, že to byl vždy Pražák, který vám lože poskytl? Ať už rodilý, křtěný Vltavou, nebo přistěhovalý?

Vy z kosmopolitní metropole nad Vltavou, jak často pomyslíte, že tři sta kilometrů na východ od vás leží souměstí (od Opavy po Těšín) o téměř sedmi stech tisících obyvatel, s plnou infrastrukturou velkoměsta?

Proč není tomu úměrný poměr cestujících na pražském letišti Ruzyně a Tuřany (u Brna) či Mošnov (u Ostravy) zhruba dvě ku jedné, ale přibližně padesát ku jedné nebo hůře?

Proč v televizní sérii Galerie elity národa (GEN) o stovce nejvýznamnějších Čechů není vybrán na každé dva Pražany zhruba jeden obyvatel Brna a jeden z Ostravska, ať už zde narozený, nebo sem přistěhovalý?

V práci stačí, když si podobné otázky v přátelském dialogu položíte a nesmetete je ze stolu coby hloupé. Odsud je už pak jen krůček k ocenění kladných specifik každého regionu, vzpomínka na váš pobyt a tamější dobré lidi. Pokračovat to může společnými večeřemi se vzájemným ozkoušením krajových specialit a končit prosperujícím podnikem se vzorovou týmovou spoluprací.