Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pes může být důvod k výpovědi nájmu

aktualizováno 
Nájemník vlastní psa, který neustále štěká a vyje i v nočních hodinách. Pokud majitel svého čtyřnohého miláčka "neusměrní", lze uplatnit výpověď z nájmu bytu ustavenou v občanském zákoníku.
Váš nejlepší přítel může rušit ostatní nájemníky

Váš nejlepší přítel může rušit ostatní nájemníky | foto: Profimedia.cz

Pronajímatel po nás chce, abychom mu umožnili přístup do bytu za účelem instalace měřidel vody a opravy potrubí. Má na to právo? Bojím se škod, které přitom může napáchat.

Zákonem č. 267/1994 Sb. byl změněn občanský zákoník č. 40/1964 Sb. a zavedla se povinnost nájemníka umožnit pronajímateli po dohodě o vhodném termínu vstup do bytu, a to za účelem instalace technických zařízení umístěných v bytě a patřících pronajímateli (§ 692 odst. 3). Pokud se týká případných škod, doporučuji uzavřít dohodu o vzájemných povinnostech obou stran při provádění prací a při odstraňování škod. Nedohodnete-li se v této záležitosti, rozhodne následně o nárocích soud.

Majitelka domu svévolně neopravuje rozvod vody v domě a snaží se nás touto cestou přimět k vystěhování. V těchto dnech ještě uzamkla dvůr a znemožnila nám do něj přístup, a tím i sušení prádla.

Neodstranění poruchy na dodávce vody, nebo dokonce její úmyslné způsobení, je neoprávněným zásahem do práv spojených s užíváním bytu. Doporučuji vám obrátit se na odbor výstavby místně příslušného městského (místního) úřadu a žádat o jeho zásah. V případě, že jste tak již učinila a výsledek se nedostavil, máte možnost obrátit se na místní oddělení Policie ČR, kde s vámi sepíší protokol, který v jedné kopii požadujte. Případ jsou policisté povinni šetřit a určit, zda se nejedná o trestný čin. Pak by bylo jejich zjištění podkladem pro zahájení trestného řízení proti majitelce domu.

Bylo mi řečeno, že bez souhlasu společnosti, která dům nyní vlastní, si už v bytě nesmím dělat žádné úpravy. Je to vůbec možné?

Je tomu samozřejmě tak a platilo to i dříve v poněkud volnější formě – nehledě k tomu, že pracovníkům OPBH, podobně jako ještě dnes mnohým obcím, byly často ke škodě jejich majetku nájemci prováděné úpravy většinou lhostejné. Kontroly řádného užívání bytu a přiměřeného nakládání s majetkem vlastníka se zde většinou neprováděly ani neprovádějí.

Přitom nájemci, a to i podle § 694 občanského zákoníku, pochopitelně nesmí – ani na svůj náklad – provádět stavební úpravy ani jiné podstatné změny v cizím bytě bez souhlasu jeho vlastníka. Za stavební úpravy nebo podstatné změny se například považují přemísťování, rušení nebo instalace příček, dveří, oken, komínových sopouchů, pevných rozvodů elektrické energie, plynu, vody, odpadů, topení, záměna paliva, zařizovacích předmětů v bytě atd.

Je třeba upozornit i na to, že kromě předchozího souhlasu vlastníka řada uvedených úprav podléhá ohlášení nebo vystavení povolení příslušným stavebním úřadem. Pakliže by nájemce tyto úpravy nebo podstatné změny v bytě přesto provedl, je povinen je nejen neprodleně (tj. nikoli jako dříve teprve před odstěhováním) odstranit, ale navíc, následkem porušení povinností spojených s užíváním bytu tato skutečnost může být i kvalifikovaným důvodem výpovědi z nájmu bytu ve smyslu § 711 odstavce 2 občanského zákoníku.

Mám psa, který je mým jediným společníkem, někdy ovšem štěká. Majitel mi oznámil, že pokud ho „neusměrním“, musím ho dát pryč. Může pronajímatel řádnému nájemníkovi vůbec zakázat, aby v bytě držel psa?

Pronajímatel může vyjádřit nesouhlas s držením psů v domě. Může k tomu mít různé důvody – k nim například patří rušení klidu obtěžováním a ohrožením výkonu práv ostatních ve smyslu § 127 občanského zákona, dále i dle § 415 a § 3 téhož zákona, bránících zásahům do oprávněných zájmů jiných, rozporům s dobrými mravy a podobně.

Nejedná se pouze o mnohdy dlouhodobé štěkání a vytí psů, ale i zvýšenou potřebu úklidu společných prostor, často i vody na koupání, jejichž úhradu nelze jednostranně držitelům psů odpovídajícím způsobem zohlednit. Řada chovatelů domácího zvířectva si neuvědomuje nebo nerespektuje povinnost dodržování předpisů hygienických, veterinárních, na ochranu zvířat, o péči o zdraví lidu atd. Jsou případy – např. v domech s pečovatelskou službou – kde není držení domácích zvířat povoleno vůbec.

Podobná stanoviska, resp. určitá omezení, je však třeba zakotvit do nájemní smlouvy. Značný problém spočívá v tom, že až do 1. 1. 1995 nemusely být nájemní smlouvy sepisovány a následkem toho i řadu daleko důležitějších podmínek, a často dokonce ani rozsahů nájmů není možno jednoznačně specifikovat.

V případech, kdy psi ruší podstatným způsobem klid v domě a jejich držitelé nezjednají nápravu ani po písemném upozornění pronajímatele, je ovšem možné uplatnit výpověď z nájmu bytu, ve smyslu § 711 odst. 2 písm. a) občanského zákoníku.

Chtěl bych poskytnout synovi svého kolegy po dobu studií na VŠ podnájem. Za jakých podmínek toto mohu učinit?

Podnájem bytu, resp. části bytu, je ošetřen v občanském zákoníku § 719. K tomu, abyste mohl podnajmout část bytu, potřebujete písemný souhlas majitele domu, a to i v případech, kdy se jedná o dům v majetku obce. V případě, že byste souhlas neměl, byl by váš postup důvodem ke kvalifikované výpovědi z nájmu bytu.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 
4. díl: Výše nájemného podléhá vyhlášce
5. díl: Různé nájemní vztahy a co z nich pro vás vyplývá

6. díl: Vaše nájemní smlouva platí i po prodeji domu

7. díl: Škodu způsobenou závadou na domu vám uhradí majitel 
 
 

REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Vyznáte se v cestovním připojištění? Otestujte se

K základnímu cestovnímu pojištění si můžete vybrat celou řadu různých připojištění. Proč je dobré si je sjednat a s čím mohou na cestách pomoci, prozradí i náš...  celý článek

Ilustrační snímek
Štědré státní benefity nečerpá naplno zatím moc lidí, ztrácejí tisíce

Penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a životní pojištění podporuje stát různými výhodami. Které to jsou a jak vydělat co nejvíce, vysvětluje Lukáš...  celý článek

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.