Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete zkusit podnikat? Vyhněte se začátečnickým chybám

Máte nápad na výrobek či službu, které by se prosadily na trhu a je vám jasné, že chodit do práce není nic pro vás? Založte si vlastní byznys a třeba již během studia. Ale napřed se naučte řemeslu podnikání, ať neopakujete chyby mnohých před vámi.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Má tah na branku, vášeň pro to, co dělá, a nechybí mu pracovitost a ochota snášet porážky, které jej vzápětí posílí. Tak by se dal charakterizovat mladý podnikatel, který má šanci uspět. „Hned po škole jdou podnikat lidé, které spojuje chuť něco tvořit a něčeho dosáhnout. Z mojí zkušenosti jsou to většinou studenti, kteří potřebují vidět smysl v tom, co dělají. Mají vlastní vize a sny. Také se často setkávám s lidmi, kterým prostě nevyhovuje školní systém, a tak nechtějí být ani zaměstnaní a pracovat pro někoho jiného. Rádi by větší svobodu,“ shrnuje Jiří Rostecký, zakladatel portálu Mladypodnikatel.cz.

Kam nejlépe investovat?

Před začátkem podnikání si rozmyslete, kam investovat.

Výhodou podnikání už během studia je, že si je můžete bezpečně vyzkoušet a připravit si zázemí pro budoucí práci. „Odstartovat byznys s něčím jednodušším na volné noze ještě při škole nebo po jejím dokončení je dobrý nápad. Novopečený profesionál projde obdobím začátečnických chyb na malých zakázkách. Je to určitě lepší než vyhořet s milionovou investicí z rodinných úspor,“ souhlasí Robert Vlach, podnikatelský poradce a provozovatel portálu Na volné noze.

Někteří podnikající studenti dokonce přiznávají, že poměrně brzy vydělávali větší peníze než jejich učitelé. „Po škole bych nikdy neměl tolik času na samostudium a zkoušení riskantních příležitostí. Na začátku jsem se hodně plácal v neznámu. Četl jsem články a sledoval diskuse. Ale až po letech, když jsem se účastnil školení podnikání, jsem zjistil, že jsem většinu věcí dělal špatně. Každému začátečníkovi bych doporučoval projít kurzem podnikání, byť to není zrovna levné,“ říká podnikatel Tomáš Vachuda z Prahy.

Jděte na kurz nebo na kávu s profesionálem

Kromě kurzů pro začínající i pokročilé podnikatele, kde se naučíte například základy marketingu, účetnictví nebo práva, můžete sledovat nejrůznější weby pro podnikatele s mnoha tipy od zkušenějších odborníků. Přidejte se také do podnikatelských skupin na Facebooku, kde se můžete na cokoliv zeptat a sdílet s ostatními své zkušenosti. Mnozí začátečníci si pochvalují i rozhovory s úspěšnými podnikateli a motivační videa, která je dokážou „nakopnout“ k lepšímu výkonu a hlavně je podpoří v tom, aby ve svém úsilí vytrvali, i když se třeba zpočátku nedaří.

Podle Jiřího Rosteckého by se začátečníci měli obrátit na někoho, kdo je v tom, co dělají, napřed: „Vždycky se mi vyplatilo obklopovat se lidmi, kteří jsou v něčem lepší než já a mohou mi dát dobrou zpětnou vazbu, navést mě správným směrem. Ani to nemusí být podnikatel z úplně stejného oboru. Překvapivě mnoho zkušených lidí je ochotno dát si i s absolutními začátečníky kafe a podělit se o svoje know-how. Doporučuji toho využít.“

Nestačí být srdcař, je nutné být i byznysmen

Základem úspěchu v podnikání je přijít s něčím novým, žádaným, objevit díru na trhu. Zároveň je velmi důležité, aby si mladí podnikatelé vybrali odvětví, kterému rozumějí, baví je a naplňuje. To, co zákazníka nakonec přesvědčí, aby si vybral právě je, může být totiž i jejich nadšení pro věc.

Ještě než reálně začnete, měli byste se co nejvíce informovat o podnikání v daném oboru. „Na volné noze se podniká úplně jinak než ve firmě a zrovna tak oborové odlišnosti mohou být významné,“ vysvětluje Robert Vlach. „Doporučuji udělat si rešerši dostupné literatury a on-line zdrojů. Většina oborových blogů je v angličtině. Nastudujte si je a s případnými dotazy pak oslovte zkušenějšího kolegu z branže jako mentora nebo jako poradce formou placené konzultace.“

Pro získání živnostenského oprávnění není třeba dokládat žádné vzdělání nebo praxi. Stačí se dostavit na živnostenský úřad a zaplatit poplatek tisíc korun. Vždy si zjistěte, jestli se na daný obor nevážou nějaké další povinnosti mimo živnostenský zákon, například hygienické předpisy. Jestliže máte podnikání jako svoji hlavní činnost, platíte měsíčně zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Vždy za kalendářní rok musí OSVČ podat do konce března daňové přiznání a také přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Pro živnostníky je klíčové, aby si efektivně rozložili čas mezi propagaci a obchodní činnost, zjednodušeně řečeno mezi shánění a domlouvání zakázek a jejich samotnou realizaci. Nestačí být srdcař, jak si někteří na začátku myslí, je třeba být i obchodník. Měli byste tedy vědět, jak přesně budete svůj nápad realizovat, jak ho zpropagujete, komu ho prodáte, za kolik a jak to dělá vaše konkurence.

Prodejte se na internetu

„V dnešní době je potřeba být vidět. Kdo není na internetu, jako by nebyl. Takže jsem si co nejdříve založil portfolio, zapsal se do různých oborových i jiných katalogů, začal jsem řešit umístění ve vyhledávačích, blogoval jsem. Po letech jsem napsal e-book, který jsem poskytl zdarma, což považuji za nejlepší krok vůbec,“ popisuje začátky svého podnikání Tomáš Vachuda a dodává: „Pokud chcete uspět, musíte se odlišit. Dokud jsem měl neutrální portfolio i sebepropagaci, moc to nefungovalo. Až když jsem začal mít hatery, tak přišli i loveři, které jsem zaujal právě svou odlišností.“

Čtěte také

V podnikání se připravte na to, že strach mít můžete, ale ne moc. Podle Jiřího Rosteckého podnikatel potřebuje mít sebejistotu, ale také pokoru: „Je to kombinace mnoha paradoxů. Je dobré vnímat všechna možná rizika a třeba se i trochu bát, ale zároveň musíte umět riskovat a dělat těžká rozhodnutí. Dalším předpokladem je chtít vydělat peníze, protože o tom podnikání je. Současně ale nemůžete všechno přepočítávat jen na finance, musíte být ochotní pracovat i zadarmo. Vážit svoje investice a vidět ve své práci hlubší smysl.“

Mnozí lidé se zaleknou ještě dříve, než s podnikáním doopravdy začnou. „Pokud byznys nejde nebo člověka nebaví, je v pořádku skončit. Špatné je skončit s vysokými dluhy nebo pošramocenou pověstí,“ říká Robert Vlach. Jak dodává, mnozí podnikatelé vystřídají několik činností nebo přístupů, než najdou ty správné. „Pokud profesionál končí proti své vůli, pak za to mohou zpravidla peníze, nedokáže se uživit. Anebo problémy s klienty způsobené absencí odbornosti, nedostatečnou kvalitou, nespolehlivostí či špatným vyjednáváním o podmínkách kontraktů,“ uzavírá Robert Vlach.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...